V Osnovni šoli Orehek Kranj gostijo razstavo Slovenci v nemških koncentracijskih taboriščih, po kateri obiskovalce vodijo tamkajšnji učenci. / Foto: Gorazd Kavčič

V spomin na grozote holokavsta

Mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta so v Osnovni šoli Orehek Kranj zaznamovali z odprtjem gostujoče razstave Slovenci v nemških koncentracijskih taboriščih, ki so jo pripravili v sodelovanju z Muzejem novejše zgodovine Slovenije.

Kranj – Razstavo ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta, ki ga zaznamujemo 27. januarja, so učenci pripravili pod mentorstvom učiteljice zgodovine Irene Hočevar v sodelovanju z Muzejem novejše zgodovine Slovenije. »Da preprečimo izgubo zavedanja o grozotah druge svetovne vojne, se moramo s težkim srcem spominjati in opominjati na tragedijo holokavsta,« je ob odprtju razstave poudarila v. d. ravnateljice Osnovne šole Orehek Katja Kržan in dodala, da nikoli ne smemo pozabiti, da so bile žrtve nekomu oče, mati, brat, sestra ... Tudi na ta način jim po njenih besedah izkazujemo spoštovanje, obenem pa nam tako preteklost posreduje »težak nauk, da moramo v prihodnosti odločno ukrepati že ob prvih znakih razvijajočega se sovraštva«.

Tako so z razstavo želeli spomniti ne samo na usmrtitev okrog šestih milijonov Judov v nemških koncentracijskih taboriščih, ampak tudi na genocide v današnjem času nad posameznimi etničnimi skupinami v Srebrenici, Darfurju, Iraku ... »Ti zločini so povezani z begunsko krizo, s katero se še danes sooča svet.« Sedemindvajseti januar so kot dan spomina na žrtve holokavsta razglasili v spomin na osvoboditev največjega nemškega taborišča smrti Auschwitz, v katerem je bilo tudi več kot dva tisoč zapornikov iz Slovenije, od tega se jih je domov vrnilo le 21. Razstavo, ki na devetih panojih predstavlja fotografije, dela, predmete in dokumente nekdanjih taboriščnikov v nemških taboriščih, si bo v šoli mogoče ogledati do prihodnje srede. Avtorica razstave je muzejska svetnica Monika Kokalj Kočevar, pri postavitvi razstave v šoli in izobraževanju učencev, ki bodo vodili po razstavi, pa je sodelovala tudi kustosinja pedagoginja Nataša Robežnik. Za vodenje po razstavi so usposobili učence, ki so vključeni v interesno dejavnost vodnikov po starem Kranju. »V tej vlogi učenci zelo uživajo, zato sem jim želela ponuditi še drugačno izkušnjo vodenja,« je razložila mentorica Irena Hočevar in dodala, da bo pri tem sodelovalo dvajset učencev od 6. do 9. razreda.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / sobota, 27. junij 2015 / 09:01

Sodobna poezija

Andrej Kokot in Boštjan Soklič sta prejšnjo soboto v Kavarni Vidic predstavila svojo sodobno glasbeno interpretacijo Prešernove poezije. Festival gledališča – Festum theatri se dogaja na različnih pri...

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 6. oktober 2014 / 14:38

Požar na strehi bodočega skladišča

Danes dopoldne je med obnovitvenimi deli izbruhnil požar na strehi nekdanje pekarne na Polici pri Naklem, ki jo Merkur sedaj preureja v skladišče.

Humor / ponedeljek, 6. oktober 2014 / 14:13

Kreslin bo ponovil zaprisego

Slovenci smo v preteklosti prisegali na različne načine, kdo tudi nekoliko po svoje. Uradno zabeležena le malo »po domače« prisega Vlada Kreslina, ki je med priseganjem tudi nekaj godrnjal.

Zanimivosti / ponedeljek, 6. oktober 2014 / 13:58

Selfie v dvigalu

Čeprav bi večina morda tako pomislila, pa zgornji posnetek skupine ljudi v dvigalu ni nikakršen selfie, vsaj ne v njegovi klasični obliki. Fotografija namreč ni bila posneta z mobilnikom, ampak s f...

Gospodarstvo / ponedeljek, 6. oktober 2014 / 13:52

Jože Oblak državni prvak

Jama – V nedeljo je bila na Jami pri Kranju zadnja, četrta tekma za državno prvenstvo v ročni košnji, na kateri je nastopilo trideset tekmovalcev iz vse Slovenije, ki so bili razdeljeni v šest kate...

Gospodarstvo / ponedeljek, 6. oktober 2014 / 13:49

Prodali so le kuhinjo

Na javni dražbi v stečaju loškega LTH so prejšnji teden prodali kuhinjo z menzo, za novo upravno stavbo pa ni bilo zanimanja.