Bolnišnica v pragozdu

Česa vsega si še niso domislili ljudje! Zagotovo je ena od posebnosti tudi bolnišnica sredi afriškega pragozda, ki jo je zgradil v Gabonu nemški zdravnik, teolog, glasbenik, pisatelj predvsem pa človekoljub Albert Schweitzer.

Albert Schweitzer se je rodil 14. januarja 1875 v Kaysersbergu v Zgornji Alzaciji. Leta 1899 je postal pastor ter profesor teologije v Strasbourgu, kjer je istočasno študiral tudi medicino. Kot misijonski zdravnik se je posvetil kurativnemu delu v zahodni ekvatorialni Afriki. Leta 1913 je odšel v Gabon, kjer je v kraju Lambaren ustanovil bolnišnico v pragozdu, v kateri je zdravil predvsem gobavost in spolne bolezni ter organiziral zdravstveno službo za domačine, ki jim je tudi sicer veliko pomagal. Istočasno je prosvetljeval, razbijal rasne predsodke in nastopal proti kolonializmu. S presledki je delal v bolnišnici sredi pragozda v Afriki do konca življenja. Bolnišnica je danes znana kot Center Alberta Schweitzerja. V medicino sicer ni uvedel posebnih znanstvenih novosti, vendar je s svojim delom opozoril na etično vrednoto zdravniškega poklica. Poleg Nobelove nagrade za mir, ki jo je dobil leta 1952, je prejel tudi številna druga priznanja, predvsem pa občudovanje vsega kulturno razgledanega sveta.

Da je pokril stroške bolnišnice, je denar pridobil s predavanji in orgelskimi koncerti po Evropi in ZDA. Ker je bil odličen glasbenik, si je denar za svoje delo prislužil tudi s koncerti, na katerih je nastopal. Bil je velik bojevnik za mir, proti rasnemu razlikovanju in kolonializmu. Po drugi svetovni vojni je bil odločno proti jedrskim poskusom. S svojim življenjem in ravnanjem si je pridobil izreden ugled po vsem svetu. Albert Schweitzer je napisal tudi tri zelo odmevna dela, ki so vzbudila veliko zanimanja in občudovanja po svetu. Kot evangeličanski teolog je napisal Zgodovino raziskovanja Jezusovega življenja, ter knjigi Johann Sebastian Bach in O mojem življenju in mišljenju.

Albert Schweitzer je bil tudi duhovit človek. Za svoj nagrobni napis je zapisal naslednje: »Če me bodo ujeli kanibali, upam, da bodo rekli: Pojedli smo doktorja Schweitzerja. Vsi smo ga imeli radi. Na njem ni bilo nič slabega.« Umrl je 4. septembra leta 1965.

Pregovori in reki

Za grehe gospode delajo pokoro kmetje. (nemški pregovor)

Nobena pšenica ni tako trda, da ne bi našla svojega mlinarja. (ruski pregovor)

Boj se tistega, ki prinaša darove. (italijanski pregovor)

Prihod je gostova stvar, njegov odhod pa gostiteljeva. (adigejski pregovor)

Gostu je nerodno do prihoda, gostitelju po odhodu. (kazaški pregovor)

Smeh ni greh

»Gospa, koliko ste stari?« »Kaj ne veste, da ženske to ni vljudno vprašati? Sicer pa zelo lahko izračunate sami. Ko sem se poročila, sem imela polovico moževih let, sedaj pa je mož star šestdeset let.«

Metka pokliče simpatičnega mladega električarja: »Ali bi mi lahko prišli domov zamenjat žarnico?« »Seveda, takoj pridem ...« »Prav nič se ne mudi. Pregorela je žarnica v nočni lučki v spalnici, tam pa bom šele po deseti zvečer.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 15. januar 2011 / 07:00

Kronika tedna

Kdo je požgal grad Smlednik? Nadaljevanje sojenja Zoranu Mezgi, ki naj bi v noči na 21. januar 2007 povzročil požar v gradu Smlednik, je prejšnji teden postreglo s pre...

Objavljeno na isti dan


Kamnik / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

V Snoviku že 350 postelj

V Termah Snovik so zaključili tretjo fazo izgradnje apartmajskega naselja. V juliju tudi blizu dva tisoč kopalcev dnevno.

Kranj / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Prihaja Kranfest

Konec prihodnjega tedna bo na kranjskih ulicah in trgih potekala že 25. Kranjska noč. Dogajanje se začenja že v četrtek, vendar pa bosta prava zabave polna dneva petek in sobota.

Zanimivosti / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Zlata poroka Gorenjke in Prekmurca

Ko sta se Jožica in Polde Ratnik z Bobovka 13. julija 1957 poročila, sta bila na občini samo s pričama, svatbo pa so pripravili doma.

Slovenija / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Državni zbor gre na dopust

Tudi poslanci državnega zbora gredo na dopust, medtem bodo prostore parlamenta obnovili, kar bo stalo okoli 310 tisoč evrov.

Kranj / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

Prešernovci se še srečujejo

Kranj - V zaselku Zala pod Blegošem je bila 12. junija leta 1943 zaradi vedno številnejših borcev proti okupatorju ustanovljena 7. slovenska narodnoosvobodilna udarna brigada Fra...