Prostovoljec, ki širi znanje
Učitelj, mentor, glasbenik, pesnik, zeliščar in še marsikaj drugega je Béla Szomi Kralj, ki svoje znanje z različnih področij nesebično razdaja vsem, še zlasti pa mladim. Za svoje dolgoletno delo na področju prostovoljstva je nedavno prejel plaketo Državnega sveta.
Delo in številna zanimanja Béle Szomija Kralja je nemogoče strniti v le nekaj stavkih. Širši, še posebno glasbeni javnosti je najbolj znan kot ustanovitelj in vodja etno glasbene skupine Kontrabant, s katero nastopa že polnih 25 let. Poleg tega je tudi organizator Etno rock festivala v Domžalah, prevajalec pomembnih prekmurskih madžarskih literatov, pesnik, ki je prav letos izdal zbirko poezije Babjeverni pisani pes, kot učitelj na Osnovni šoli Domžale pa je mentor na področju logike, fizike, matematike, razvedrilne matematike in astronomije.
Za svoje tridesetletno prostovoljno delo je Prekmurec, ki je dom našel v Mengšu, v začetku decembra prejel plaketo Državnega sveta najzaslužnejšim prostovoljcem iztekajočega se leta. Čeprav svoje raznoliko znanje in energijo razdaja na različnih področjih, je plaketo v Državnem svetu prejel predvsem za svoje delo na področju logike. Z Zvezo za tehnično kulturo Slovenije, ki ga je predlagala kot kandidata za nagrado, na tem področju sodeluje že več kot trideset let. Pripravlja naloge za šolska in državna tekmovanja iz logike, sodeloval je pri pripravi predloga in vsebine za izbirni predmet logike v devetletki, vrsto let je pripravljal državna tekmovanja in poleg mladih izobražuje tudi bodoče mentorje.
»Lepo je, če za časa življenja dobiš kakšno,« se pomenljivo nasmehne ob vprašanju, kaj mu tovrstne nagrade pomenijo. Bolj kot z ukvarjanjem s priznanji je zaposlen s predajanjem znanja mladim in tudi manj mladim.
»Znanje je treba deliti. Vse moje prostovoljstvo izhaja iz deljenja znanja,« pove, medtem ko s prijateljem Damjanom v domači kuhinji ravno pripravljata gobe za vlaganje. Béla je namreč navdušen gobar in zeliščar in tudi to znanje rad prenaša na mlajše generacije. Otroke in starše večkrat pelje v naravo in jih uči prepoznavanja gob in zdravilnih zelišč ali pa z otroki doma pripravljajo čaje ali izdelujejo naravne kreme.
Kot pravi, je njegovo prostovoljsko delo razdeljeno na tri segmente: poleg mentorstva mladim precej časa zahtevata še organizacija vsakoletnega Etno rock festivala v Domžalah ter delo na astronomskih taborih, ki jih skupaj z drugimi prostovoljci že 16 let pripravlja v Šalovcih in se jih udeležuje od petdeset do šestdeset mladih. Marsikateremu mlademu navdušencu nad astronomijo je pomagal pri izbiri in nakupu teleskopa, ki ga lahko dobi tudi za precej manj, kot je to običajno. »Domžalčanom delim kulturo, otrokom znanje pa tudi pomoč pri nakupu teleskopov, ko gre za mlade astronome,« pravi Béla Szomi Kralj, ki dodaja, da si ves čas prizadeva, da bi nad prostovoljstvom navdušil tudi druge. »Prostovoljstvo lahko širiš na druge. Odkar organiziramo astronomske tabore, smo usposobili mlade mentorje, ki se še danes vračajo v Šalovce in pomagajo mlajšim. Odlični promotorji astronomije so tudi starejši, ki so na naše tabore prišli kot začetniki, danes pa nekateri v domačih vaseh širijo navdušenje nad astronomijo in pripravljajo javna opazovanja.«
Prizna, da ga najbolj omejuje čas, in verjetno tudi zato izkoristi vsak trenutek in dela tudi do 14 ur na dan. »Delo mi je v veselje, nikoli mi ni bilo težko delati. Odraščal sem na kmetiji, kjer sem bil od malega vpet v delo. Ko si dela vajen, ti ni nič težko in si lahko srečen, ko delaš, saj to pomeni, da si zdrav. To je dediščina, ki so mi jo dali starši in stari starši – in za to sem jim najbolj hvaležen.«