Dvakrat večji, a veliko revnejši
Moldavija je ena najbolj revnih dežel v Evropi, stisnjena med Romunijo in Ukrajino. Za enega njihovih največjih izvoznih artiklov veljajo vina. Dve steklenici vrhunskega smo izvozili tudi mi.
Do glavnega, kar v manjših državah običajno pomeni tudi največjega moldavskega mesta, nas je ločilo slabih sto kilometrov. Chisinau po moldavsko ali Kišinjev po rusko ima okrog 600 tisoč prebivalcev, država Moldavija pa na površini okrog 34 tisoč kvadratnih kilometrov slabih 4,5 milijona. Prvi vtis po tehle številkah bi bil, da gre za državo, veliko približno za dve Sloveniji. Skoraj 80 odstotkov prebivalcev je Moldavcev, ostalo so Rusi, Ukrajinci, Romuni … Imajo pa Moldavci zelo močno emigracijo po vsem svetu, ki predvsem finančno pomaga preživeti tudi svojcem v domovini. Skozi Moldavijo tečeta reki Dnjester in Prut, zemlja je zelo rodovitna, zato velik del gospodarstva temelji na kmetijstvu. Posebej vinogradništvo je ena glavnih gospodarskih panog, moldavska vina veljajo za zelo kakovostna in kot taka cenjena v svetu.
Sicer pa je imela Moldavija gledano tako na splošno dokaj podobno zgodovino kot Slovenija. Več kot sto let, skoraj celo 19. stoletje, je bil večji del današnje Moldavije priključen carski Rusiji, ko je ta z revolucijo leta 1917 padla, so se Moldavci kot samostojni pridružili Romuniji, po drugi svetovni vojni pa je tako ali tako vse to »pomalicala« Sovjetska zveza in je Moldavija pač bila ena od njenih republik. Osamosvojila se je avgusta 1991. Uradni jezik je moldavski, pravzaprav je to romunščina, ljudje v glavnem znajo tudi rusko (50 let Sovjetov je pač naredilo svoje), no, cirilice so se pa Moldavci vseeno rešili, saj pišejo v latinici. No, jugovzhodni del Moldavije, vzhodno od reke Dnjester je naseljen pretežno z etničnimi manjšinami Rusov in Ukrajincev in se imenuje Pridnjestrovje. Ti imajo eno svojo sceno, v strahu, da se Moldavci ne bi spet združili z Romunijo, so leta 1992 razglasili celo neodvisnost Pridnjestske moldavske republike. No, svet jih nekako ni priznal in ta predel je še danes lepo v Moldaviji, je pa res, da je tam dol precej čudna scena, saj moldavska oblast tega ozemlja sploh ne nadzira. Zato smo seveda čez dva dni sledili predhodnemu nasvetu Miloša Prislana, gospodarskega atašeja v Kijevu, naj v Ukrajino ne potujemo čez ta del države in mesto Tiraspol, ker nas to lahko kar drago stane. No, o tem več v naslednjih nadaljevanjih, zdaj smo vendarle pred vrati Kišinjeva.