Materni jezik

Zakaj pravijo jeziku, ki je položen otroku v zibelko, materni in ne očetov jezik? Šala pravi, da zato, ker mati veliko govori, oče pa je bolj tiho. Če smo resni, pomeni materni jezik tisti jezik, ki ga človek prvega sliši in se ga nauči in zato tudi najbolj obvlada. No, vedno ni tako.

Tretjega decembra leta 1857 se je v Ukrajini rodil Joseph Conrad (pravo ime Teodor Josef Konrad Korzeniowski). Postal je ugleden angleški pisatelj, čeprav se je šele z 19 leti naučil angleščine in s 27 leti dobil angleško državljanstvo. Do 38. leta starosti je služil v mornarici, nato pa je napisal več romanov. Velja za odličnega stilista in predhodnika modernega angleškega romana.

V Veliki Britaniji se je realistična struja v literaturi razvila sredi tridesetih let 19. stoletja s Charlesom Dickensom (1821–1870). V različne smeri objektivnega, socialno-tendenčnega in psihološkega realizma so jo v petdesetih letih in pozneje nadaljevali William Makepeace Thackeray (1811–1863), Anthony Trollope (1815–1882), George Eliot (1819–1880) in drugi. Njihovo delo bolj ali manj predstavlja značilnosti angleškega realizma, ki je bil le izjemoma usmerjen v naturalistično skrajnost.

V to dobo sodi tudi angleški pisatelj poljskega rodu Joseph Conrad. Po odpustu iz mornarice se je posvetil literarnemu delu. Napisal je vrsto romanov in povesti (Črnec z Narcisa, Lord Jim, Tajfun, Tajni agent, Pod očmi Zahoda, Senčna črta ...), ki so še pod vplivom kritičnega realizma (Flauberta, Dickensa) in subjektivne psihološke pripovedne tehnike Henryja Jamesa.

Njegova priljubljena tema so pustolovščine, junaki in mladi ljudje, ki se v tujini znajdejo sredi usodnih dogodkov in jim navadno ne uspe razrešiti zastavljenega etičnega problema. Njegov pripovedni slog je dognan in živahen. Danes velja za predhodnika modernega angleškega romanopisja, čeprav – ponovimo – se je naučil angleščine šele, ko je bil star 19 let.

Iskrice in izreki

Nogometni stadion je edini kraj, kjer lahko brez skrbi rjoveš, ne da bi te pri priči razglasili za kantavtorja. (Raf Vallone)

Kar je bilo pridobljeno s silo, je mogoče obdržati samo s silo. (Mahatma Gandhi)

Nobena stvar me ne prevzame tako kot delo. Cele ure lahko opazujem koga, ki dela. (Jerome Klapka Jerome)

Edino dobro pri starosti je to, da še nisi mrtev. (Lillian Hellman)

Smeh ni greh

»Poročen sem zaradi zmote. Ko sva se še neporočena za pusta oblekla v konja, je ona predstavljala prednji, jaz pa zadnji del. Če bi bilo obratno, bi bil še vedno samski.«

»Strah me je, kaj bo po poroki.« »Hčerka ljuba, prav nič se ni treba bati. Že po prvi noči ti bo vse jasno ...« »To kar misliš, mi je že dolgo jasno. Skrbi me, kako bom spekla jajca in skuhala čaj.«

Janezek vpraša očka: »Kaj je to kondom?« Očka: »To je plašček za miško. Od kod ti pa takšno neumno vprašanje?« Janezek: »Od kod pa tebi tako neumen odgovor?«

Berač potoži kolegu: »Tako me je začel boleti hrbet, da sem bil prisiljen prenehati kaditi. Nisem in nisem se mogel več pripogibati, da bi pobiral ogorke.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 5. december 2019 / 21:08

Ljubezen je lepa

V petek zvečer smo dobili letošnjo naj polko Gorenca. To je postala polka Ljubezen je lepa ansambla Viharnik. Na drugo mesto se je uvrstil ansambel Kvinta s polko Ponedeljek, tretja pa je bila polka T...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 4. december 2019 / 22:48

Praznik je tudi dobrodelen

Dan rojstva našega največjega pesnika Franceta Prešerna 3. december je tudi praznik kranjske občine, letošnja slavnostna akademija s podelitvijo nagrad in priznanj pa je tudi v dobrodelnem vzdušju pot...

Tržič / sreda, 4. december 2019 / 22:39

Na zadnjih Igrah brez meja sodelovali tudi Tržičani

Tržič – V avli Osnovne šole Tržič je do 9. decembra na ogled razstava avtorja Lada Srečnika, posvečena dvajseti obletnici zadnjih Iger brez meja v Kalabriji, na katerih je sodelovala tudi tržiška e...

Kamnik / sreda, 4. december 2019 / 22:39

Po gradnji še – odprtje

V Bistričici so slovesno odprli odsek z novo kanalizacijo in prenovljenim vodovodom, ki je bil eden večjih letošnjih projektov v občini Kamnik.

Izleti GG / sreda, 4. december 2019 / 22:32

Sedemnajst jih je

Kdo? Norman Bates. Saj veste, tisti Norman Bates – ultimativni morilec iz filma Psiho, ki ga je leta 1960 posnel Alfred Hitchcock. Sedemnajst je namreč število njegovih žrtev v štirih film...

Razvedrilo / sreda, 4. december 2019 / 22:29

Kuharske kape

Lani smo dobili prvo slovensko samostojno izdajo svetovno priznanega, neodvisnega kulinaričnega vodnika Gault&Millau – v slovenščini in angleščini, letos novembra tako že drugo. Prav svojega pa je dob...