Miro Cerar in Florian Herrmann ter moderatorki Manca Štritof in Monika Tavčar

Kakšno Evropsko unijo želijo mladi

Med obiskom v Škofji Loki sta zunanji minister Miro Cerar in bavarski državni minister Florian Herrmann odgovarjala tudi na vprašanja gimnazijcev.

Škofja Loka – V škofjeloškem Sokolskem domu je v petek potekalo posvetovanje o prihodnosti Evropske unije v organizaciji občine in Gimnazije Škofja Loka ter vlade. Osrednja gosta posveta sta bila slovenski zunanji minister dr. Miro Cerar in dr. Florian Herrmann, bavarski državni minister za evropske in zvezne zadeve, svoje poglede na prihodnost evropskih povezav pa so izrazili tudi dijaki škofjeloške gimnazije, ki so aktivno sodelovali pri dogodku, ki sta ga povezovali dijakinja četrtega letnika Manca Štritof in televizijska voditeljica Monika Tavčar.

Posvet, prvi na Gorenjskem, je predstavljal enega v seriji dogodkov, ki na pobudo francoskega predsednika Emmanuela Macrona potekajo v lokalnih okoljih in odpirajo razpravo državljanov s predstavniki lokalnih, nacionalnih in evropskih ravni.

Dijaki in razpravljavci – poleg obeh ministrov so se posveta med drugim udeležili tudi predstavniki predstavništev Evropske komisije in parlamenta ter nekdanji in zdajšnji škofjeloški župan Miha Ješe in Tine Radinja – so razpravljali o prednostih in slabostih Evropske unije, evropski identiteti in načinu življenja ter trajnostnem in regionalnem razvoju in sodelovanju. Glavnino razprave pa je povzemalo vprašanje, kakšno evropsko unijo si želimo.

Uvodoma sta oba ministra poudarila prednosti življenja v EU, kot so prosto prehajanje mej, (študentske) izmenjave, enotne mobilne storitve, pa tudi težave, kot je denimo prevelika odmaknjenost evropskih določevalcev od državljanov, in skrbi, ali ne bomo dosežkov evropske civilizacije zapravili oziroma predali v roke skrajnežev.

Kot se je izkazalo med razpravo, mlade v precejšnji meri skrbi populizem in razraščanje skrajnih političnih skupin. »Če bodo prevladale skrajnosti, se bo EU začela razkrajati,« meni Cerar, ki dodaja, da ga skrbi tako desni kot tudi levi populizem. Na vprašanje enega od dijakov, kaj lahko EU naredi proti temu, je Herrmann odgovoril, da se rešitve skrivajo v čim boljši izobraženosti in informiranosti ljudi, boju proti lažnim novicam (t. i. fake news) in preprečevanju oddaljevanja elit od ljudi.

Mnenja dijakov so bila včasih tudi provokativna, kot denimo pogled dijaka, ki je dejal, da odločevalci sodelujejo le, ko gre za razprodajo slovenskih podjetij tujcem, v pritrjevanju populistom in nasprotovanju teženj Kataloncev po samostojnosti. Dijake skrbi tudi vloga EU v svetu in njeno podrejanje velikim svetovnim akterjem. Poudarili so problem migracij in vlogo EU pri reševanju tovrstnih težav v državah izvora migrantov. Druge je zanimalo, kako bo EU pomagala reševati stanovanjski problem mladih.

Da so dijaki pripravljeni soodločati pri tovrstnih pomembnih izzivih Evropske unije, pa je najbolje nakazalo pomenljivo vprašanje dijakinje tretjega letnika: »Kaj pričakujete od nas, mladih, da za EU naredimo sami – in ali nam boste to tudi pu­stili narediti?«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 20. november 2018 / 07:00

Gorenjski glas, št. 93

Gorenjski glas, 20. november 2018, št. 93

Objavljeno na isti dan


Kultura / ponedeljek, 27. julij 2015 / 15:33

Monokromatski univerzumi

V Galeriji Atrij v Tržiču se z razstavo Črno in belo – Zvok zapis slika predstavlja akademska umetniška ustvarjalka Breda Sturm.

Gospodarstvo / ponedeljek, 27. julij 2015 / 15:26

Zaradi energetskih obnov dela čez glavo

V podjetju Jelovica so ta čas polno zasedeni, saj poteka več energetskih sanacij javnih stavb, povečujejo se tudi energetske obnove individualnih stanovanjskih hiš, vse več je tudi povpraševanja stran...

Kronika / ponedeljek, 27. julij 2015 / 15:10

Heroin dostavljali v Celovec

V skupni preiskavi so gorenjski kriminalisti in njihovi kolegi z avstrijske Koroške odkrili dobro organizirano združbo, ki je iz Slovenije v Avstrijo tihotapila predvsem heroin.

GG Plus / ponedeljek, 27. julij 2015 / 15:09

V Ameriki je drugače

V začetku julija se je za mesec dni na dopust v domače Begunje iz Amerike, kjer je profesor na Univerzi Wyoming, vrnil dr. Domen Novak.

Razvedrilo / ponedeljek, 27. julij 2015 / 15:03

Poplava kuharskih oddaj

Čeprav je poletje v polnem razmahu, bo jesen tu, kot bi mignil, televizijci pa že napovedujejo nova dejanja preverjenih resničnostnih šovov in pa tudi kakšno novo televizijsko oddajo. Teh je največ na...