Nagrajeni za dejanja srčnosti
Predsednik republike Borut Pahor je v ponedeljek podelil štiri priznanja jabolko navdiha. Za srčnost in dobrodelnost so jih prejeli društvo Palčica Pomagalčica in dobrodelni škratki, Jaka Krebs, Miha Deželak in društvo Rdeči noski.
Ljubljana – Društvo Palčica Pomagalčica in dobrodelni škratki je septembra pripravilo dobrodelno akcijo zbiranja denarja za zdravljenje dečka Krisa, ki ima spinalno mišično atrofijo. Dobrodelna akcija, ki velja za eno največjih pri nas, je Slovence povezala kot malokdaj prej, v enem tednu pa je društvo zbralo skoraj štiri milijone evrov. Priznanje je prevzela predsednica društva Larisa Štoka. »Ko se povežemo, je res vse mogoče. Tudi zbrati 3.997.259 evrov. Hvala vsem, ki ste nam zaupali in verjeli v pravljico o Palčici pomagalčici, ki je postala resničnost,« je dejala ob prevzemu priznanja.
V omenjeni akciji je sodeloval tudi osemletni Jaka Krebs, ki je dečku Krisu podaril hokejsko palico Anžeta Kopitarja s podpisom in osebnim posvetilom. »To preprosto, a mogočno dejanje Jake Krebsa je bilo znak, da nihče ne more reči, da je premajhen ali prešibak. Vsak je velik, kolikor je veliko njegovo srce. In vsak je močan, kolikor je močno njegovo upanje. Jaka Krebs pooseblja iskreni odziv vseh dobrih ljudi, ki so bili pripravljeni pomagati Krisu in so vedno pripravljeni pomagati, ko je treba. Zaradi teh ljudi je Slovenija večja in močnejša in prav Jakova dragocena hokejska palica je pomagala, da smo to spoznali,« so zapisali v obrazložitvi.
Jabolko navdiha je prejel tudi radijski voditelj, Kamničan Miha Deželak, ki se je letos že petič podal na pot po Sloveniji, na kateri zbira sredstva za otroke iz socialno šibkejših okolij. Njegova dobrodelna akcija se imenuje Deželak junak. V petih letih je prevozil več kot 2700 kilometrov, zbral več kot 600 tisoč evrov in pomagal več kot 2000 otrokom.
Priznanje je prejelo tudi društvo Rdeči noski, ki že 15 let razveseljuje otroke v slovenskih bolnišnicah. Društvo je ustanovila prva slovenska diplomirana klovnesa Eva Škofič Maurer, ki je tudi prevzela priznanje. »Da postaneš bolnišnični klovn, je potrebno treniranje, učenje, in ta proces se v bistvu nikoli ne konča. Ne le zaradi dela v občutljivih bolnišničnih pogojih, pač pa zato, ker nastopamo pred krhko, a izredno pronicljivo publiko – otroci,« je povedala.