Na protestu so se zbrali številni krajani, ki so na težave opozorili tudi s transparenti.

Krajani Vodic zahtevajo gradnjo obvoznice

Obvoznico potrebujemo danes, so si enotni v Vodicah, kjer bodo proteste nadaljevali vsak mesec, dokler država pereče problematike ne razreši.

Vodice – Minuli četrtek so se ob Kamniški cesti v Vodicah ponovili prizori izpred dveh let, ko so občani s protesti opozarjali na rešitev prometne problematike. Leta 2017 jih je država pomirila z obljubo, da bo obvoznico mimo Vodic začela graditi letos, danes, ko se že bližamo letu 2020, pa za gradnjo ni še niti potrebne dokumentacije, kar je Vodičane znova pognalo na ceste.

Vodice vsak dan prečka deset tisoč avtomobilov in 1700 tovornjakov. Razmere so se bistveno poslabšale po izgradnji poslovne cone v bližnji Komendi, danes pa krajani opažajo več tovornega prometa tudi na račun tega, da se tovornjakarji izogibajo plačevanju cestnin na avtocesti. »Ko smo leta 2003 kupovali hišo, je bilo še znosno, po izgradnji poslovne cone pa je vsako leto slabše. Danes denimo v atriu, ki gleda na cesto, ne moreš več sedeti, saj je zaradi hrupa in izpuhov nevzdržno. V Vodicah je sicer lepo živeti, a zagotovo ne bi še enkrat kupila hiše ob cesti,« nam je povedala Mija Cankar, ena od udeleženk tokratnega protesta.

Številni občani so s transparenti in prehajanjem prehodov za pešce na Kamniški cesti opozarjali na nevzdržne prometne razmere, tovrstni prizori pa se utegnejo ponavljati tudi v prihodnje, saj tako civilna iniciativa kot župan Aco Franc Šuštar podobne shode napovedujejo vsak mesec, dokler se problematika ne uredi.

V Vodice so bili povabljeni tudi predstavniki države, a se je novinarske konference, na kateri bi javnosti in predvsem občanom lahko pojasnili zaplet, udeležil le državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor Aleš Prijon, izognili pa so se ji povabljeni z Darsa, ministrstva in direkcije za infrastrukturo, Agencije RS za okolje in tudi predsednik vlade Marjan Šarec.

Predstavniki občine na čelu z županom Acom Francem Šuštarjem in ob podpori županov sosednjih občin Kamnik in Mengeš Mateja Slaparja in Franca Jeriča so znova opozorili na perečo problematiko in kot edino rešitev težav predlagali čimprejšnji začetek gradnje obvoznice.

Kot je znano, so za obvoznico že pridobljena zemljišča, izdelana sta tudi projektna dokumentacija in projekt za gradbeno dovoljenje, v proračunu pa so zagotovljena tudi sredstva. Zapletlo se je pri okoljevarstvenem soglasju, ki so ga na agenciji za okolje sicer izdali že leta 2011, a je to po petih letih poteklo, projektant pa ga ni podaljšal.

Zapletov pa imajo v Vodicah dovolj. »Vrag je odnesel šalo. Obvoznico potrebujemo danes,« je bil jasen vodiški župan, ki meni, da državi ne bi bilo treba ponovno pridobivati okoljevarstvenega soglasja. »Menimo, da ponovna presoja vplivov na okolje ni potrebna, saj je bila že izvedena, v tem času pa v prostoru niso nastala nobena nova dejstva,« dodaja Šuštar, ki upa, da bodo državni organi do izteka tridesetdnevnega roka, to je do 9. oktobra, našli ustrezno rešitev, saj bi ponoven postopek pridobivanja okoljevarstvenega soglasja obvoznico v Vodicah lahko oddaljil za nadaljnja tri do pet let.

Edini predstavnik državnih institucij Aleš Prijon v Vodice ni prišel s konkretnimi odgovori. Povedal je znano dejstvo, da postopki umeščanja projektov v prostor pri nas trajajo predolgo, da pa so na ministrstvu za okolje in prostor v zadnjem letu uvedli več dobrih praks, ki naj bi postopke pohitrile. Kot je povedal, je zapletom pri pridobivanju dokumentacije za vodiško obvoznico botrovalo več nesrečnih okoliščin, med drugim tudi to, da naj projektant ne bi podaljšal veljavnosti že pridobljenega okoljevarstvenega soglasja, po njegovem mnenju pa ni bila smotrna niti odločitev investitorja, torej Direkcije RS za infrastrukturo, da se ne odloči za integralni postopek, ki omogoča, da postopka pridobivanja okoljevarstvenega soglasja in izdajanja gradbenega dovoljenja potekata hkrati, in so ga na ministrstvu predlagali že pred letom dni. »Ne morem komentirati, zakaj se investitor ni odločil za takšen postopek, saj bi bilo najbolj racionalno in bi si prihranili nekaj mesecev čakanja,« je povedal Prijon, ki meni, da bi bilo gradbeno dovoljenje vendarle lahko izdano prihodnje leto: »Odvisno je, kaj bo z okoljevarstvenim soglasjem, a računamo, da bi v šestih do devetih mesecih vendarle morali biti vsi postopki končani in pridobljeno gradbeno dovoljenje.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / ponedeljek, 5. maj 2014 / 12:51

Tovornjakarju eksplodirala jeklenka

Voklo – V ponedeljek popoldne so kranjski poklicni gasilci odhiteli v Voklo, kjer je tovornjakarju pri kuhanju eksplodirala plinska jeklenka v kabini parkiranega tovornega vozila. Za ranjenega vozn...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / četrtek, 2. april 2015 / 15:58

Škofjeloški pasijon

V Škofji Loki marca in aprila prikazujejo Škofjeloški pasijon, Processio Locopolitana, največjo gledališko predstavo na prostem v naši državi. Na osmih uprizoritvah pričakujejo okoli trideset tisoč gl...

Kranj / četrtek, 2. april 2015 / 14:31

Že včasih so pisali na tablice

V podružnični šoli v Kokri so s prireditvijo in razstavo Šola nekoč in danes proslavili 130 let šolstva.

Kranj / četrtek, 2. april 2015 / 14:31

Debatiranje ni zgolj »čvekanje«

Na Gimnaziji Kranj so minuli konec tedna gostili državni debatni turnir za srednješolce, ki ga vsako leto organizira Zavod za kulturo dialoga ZIP – Za in proti.

Rekreacija / četrtek, 2. april 2015 / 14:29

Glasovci pripravljeni za sezono

Člani športnega društva Gorenjski glas so se v Istri pripravljali za prihajajočo kolesarsko sezono.

Gospodarstvo / četrtek, 2. april 2015 / 12:57

Tudi rastlini čaj za zdravje

Metoda biološko-dinamičnega gospodarjenja omogoča pridelovanje živil najvišje kakovosti, zagotavlja pa tudi ohranjanje trajne plodnosti tal, zdravje kulturnih rastlin in ekološko ravnotežje. Metoda uč...