Na Gimnaziji Kranj so konec tedna gostili državni debatni turnir za srednješolce. / Foto: Matic Zorman

Debatiranje ni zgolj »čvekanje«

Na Gimnaziji Kranj so minuli konec tedna gostili državni debatni turnir za srednješolce, ki ga vsako leto organizira Zavod za kulturo dialoga ZIP – Za in proti.

Kranj – Na tokratnem debatnem turnirju je sodelovalo 72 dijakov, ki so bili razdeljeni v 25 ekip. Z Gorenjske sta se turnirja udeležili dve ekipi, obe z Gimnazije Kranj. Dijaki so razpravljali o dveh razpisanih temah, ki so ju določili dva meseca pred dogodkom, da so se lahko temeljito pripravili. Svoje argumente za in proti so ekipe soočile na temi Pozdravljamo večje vključevanje robotov v delovno silo in Slovenija bi morala nehati sodelovati v pogajanjih o skrivnem mednarodnem trgovinskem sporazumu Tisa.

Dijaki morajo svoja stališča zagovarjati strukturirano in argumentirano. »Zato debatiranje ni zgolj 'čvekanje', kot si mogoče kdo predstavlja,« sta poudarili profesorici na kranjski gimnaziji Tanja Tomšič in Tatjana Shrestha, ki veščine, ki jih dijaki osvojijo skozi debatiranje, vključujeta tudi v redni pouk. »Pri tem se namreč dijaki naučijo kritičnega razmišljanja ter razvijajo govorne spretnosti in spretnosti javnega nastopanja in argumentiranja,« sta poudarili in dodali, da na ta način razvijajo kompetence, ki so pomembne tudi v vsakdanjem življenju. Tudi v zavodu ZIP verjamejo, da lahko le družbeno osveščen in kritičen posameznik, ki zna svoja stališča jasno, prepričljivo in argumentirano zagovarjati, s svojim znanjem in zavzetostjo vpliva na družbeno dogajanje v svoji okolici in širše ter pripomore k oblikovanju boljšega sveta. Na ta način želijo prispevati k višji ravni kulture dialoga in povečati aktivno participacijo mladih.

Svojo zmožnost zagovarjanja različnih stališč so morali dijaki pokazati še ob dveh temah, ki so ju določili na licu mesta. Pri prvi temi so razpravljali o tem, ali bi morali staršem dovoliti, da lahko svojemu otroku, mlajšemu od 16 let, vsadijo sledilni čip, druga tema pa je spodbudila razpravo o tem, ali bi morali homoseksualni nogometaši javnosti povedati o svoji spolni usmerjenosti in živeti svoje življenje v skladu s tem. »Temi sta bili namerno provokativni, pri argumentiranju pa so dijaki izhajali zgolj iz lastnih izkušenj,« je pojasnila Tanja Tomšič, ki jo je presenetilo, da se pri prvi temi nihče od dijakov ni spomnil na to, da starši svojim otrokom že zdaj lahko sledijo prek mobilnih telefonov. Najboljša gorenjska ekipa je na koncu osvojila deseto mesto.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 11. julij 2007 / 07:00

Gostili državno tekmovanje v Veseli šoli

Na Osnovni šoli Šenčur smo letos organizirali območno in državno tekmovanje v Veseli šoli.

Objavljeno na isti dan


Jesenice / ponedeljek, 23. julij 2018 / 12:14

Jesenice dobile aparthotel

V obnovljeni Kazini so novi lastniki uredili triinpetdeset ležišč. Nad dosedanjim obiskom so tudi sami presenečeni, saj imajo ob koncih tedna vse sobe povsem zasedene.

Gorenjska / ponedeljek, 23. julij 2018 / 11:54

V stiski so tako pacienti kot zdravniki

Ob spremembah, kot so odhodi zdravnikov v druge službe ali v pokoj, se morajo pacienti odločiti za zamenjavo osebnega zdravnika, kar pa tako zanje kot za zdravstvene ustanove ni vedno lahko delo.

Gospodarstvo / ponedeljek, 23. julij 2018 / 11:54

Študenti očitajo slabo plačilo, delodajalci nevestnost

Pred poletno sezono in med njo se povpraševanje po študentskem delu poveča, saj imajo dijaki in študentje počitnice in posledično več časa za opravljanje različnih del. Največ zanimanja je za delo v s...

Kronika / ponedeljek, 23. julij 2018 / 11:52

Višje sodišče potrdilo kazen dobavitelju kokaina

Višje sodišče v Ljubljani je potrdilo zaporno kazen Jeseničanu Arminu Mujagiću, ker je sodeloval pri prodaji droge, predvsem kokaina. Drogo so pošiljali tudi v Avstrijo.

GG Plus / ponedeljek, 23. julij 2018 / 11:51

Andreja z Gasilske ulice

Kranjčanka Andreja Valtanen že 26 let živi na Finskem. Po stroki je grafična oblikovalka, v družinskem podjetju z možem Juho delujeta na področju oblikovanja, marketinškega svetovanja, izdelovanja spl...