
Za varnost starejših voznikov
Pri projektu Sožitje za večjo varnost v cestnem prometu, ki je namenjen starejšim voznikom in ga uspešno izvajajo tudi v Tržiču, ne gre za preverjanje znanja ali iskanje neznanja, pač pa za osvežitev znanja in seznanitev z novostmi v prometu, kajti predpisi, prometni znaki se spreminjajo ...
Tržič – Z namenom, da bi se starejši vozniki na cestah čim dlje počutili varne in čim dlje ostali mobilni, je Agencija za varnost prometa (AVP) v sodelovanju z Ministrstvom za infrastrukturo, Generalno policijsko upravo, DARS-om, Zvezo društev upokojencev Slovenije, Združenjem Fortox in drugimi pripravila projekt Sožitje za večjo varnost v cestnem prometu, s katerim za starejše voznike izvaja celovite preventivne dogodke oziroma usposabljanja po Sloveniji. Projekt uspešno izvajajo v Tržiču v sodelovanju s tamkajšnjim društvom upokojencev. Predsednica društva Zvonka Pretnar je povedala, da imajo na leto približno trideset udeležencev in da je projekt zelo pritegnil njihove člane. Vsak udeleženec najprej posluša teoretični del, okrog štiri ure ga je, zatem opravi še uro svetovalne vožnje. V okviru projekta so udeležencem v sodelovanju z Rdečim križem Slovenije, Območnim združenjem Tržič že pripravili delavnico oživljanja. Kot opaža Jana Berlic, ocenjevalka v izpitnem centru AVP, ki je prejšnji ponedeljek imela svetovalno vožnjo s Pretnarjevo, imajo starejši vozniki največ težav v krožiščih, še posebno dvopasovnih. Za osvežitev znanja bralcem zastavlja vprašanje: »Če sta v krožišču dva pasova, s katerega pasu zapustimo krožišče?«
Sogovornici pogosto slišita »Kaj mi je pa še tega treba, saj imam narejen vozniško dovoljenje?« Jana Berlic je posebej poudarila, da ne gre za preverjanje znanja ali iskanje neznanja, pač pa za osvežitev znanja in seznanitev z novostmi v prometu, kajti predpisi, prometni znaki se spreminjajo, hitrosti so danes drugačne ... »Smisel vsega pa je, da smo v prometu varni,« je še dejala. Zvonka Pretnar projekt ocenjuje kot zelo koristen za starejše voznike in še naprej pričakuje uspešno sodelovanje z AVP, tudi s poudarkom na vožnjah po avtocesti in skozi bodoče tako imenovano turbo krožišče na Primskovem v Kranju. Na AVP so potrdili, da izkušnje z izvajanjem programa kažejo, da starejšim največ težav povzročata ravno vožnja po avtocesti in v krožiščih, poleg tega imajo težave še s pravilno nastavitvijo sedežnega položaja, namestitvijo vzvratnih ogledal (posledično tudi opazovanjem za vozilom). Pri voznikih, starejših od sedemdeset let, so opazne tudi težave s tehniko vožnje, kot sta denimo vožnja z visokimi obrati in težavno speljevanje v klanec, zato jim priporočajo uporabo vozila z avtomatskim menjalnikom in z več asistenčnimi sistemi. Pri vožnji po enosmernih cestah pa voznikom največ težav dela pravilno razvrščanje pred križiščem na enosmerni cesti in zavijanje.
Letos so dogodke v okviru projekta Sožitje za starejše udeležence v prometu na (ožjem) Gorenjskem izvedli v Radovljici, Jesenicah in Tržiču. Skupaj je bilo šestdeset udeležencev, na svetovalne vožnje se jih je prijavilo 38. Na nivoju Slovenije letos beležijo že večje število udeležencev kot v celotnem lanskem letu.
V DU Tržič tudi sicer veliko pozornosti posvečajo preventivi v prometu, skupaj z ZŠAM Tržič pripravljajo prometne vsebine za člane in druge zainteresirane, skupaj so izdali zloženko z novimi prometnimi znaki in cestnimi oznakami. Zvonka Pretnar je povedala, da članom uredijo tudi trening varne vožnje, letos bo ta predvidoma v oktobru.