Vaška uspešnica
Kmečki praznik pod Storžičem so v Bašlju letos organizirali že štiriintridesetič. Vreme je bilo kot naslikano, dogajanje pa letos prava uspešnica.
Vsako leto se organizatorji spopadajo najprej s pripravami na Praznik, ki ga združijo tudi z veselico; teden dni prej – v eni od noči pred ravno tako tradicionalnim nedeljskim semnjem, ko iz vsake hiše v vasi diši po domačih krofih in flancatih – pa vaški fantje poskrbijo še za zanimiv običaj, ko pri hišah zmanjkajo rože, igrače, vrtni stoli, starejša kolesa ..., skratka stvari, ki so prenosljive, prestavljive. Vsakič potem naslednje jutro vaščani iščejo, kar pogrešajo, pri bližnjih ali malce bolj oddaljenih sosedih, letos pa je večina »zbirke« pristala na enem mestu: na začetku vasi ob prvi klopci.
Tudi letos je Kmečki praznik pod Storžičem v nedeljo v Bašelj privabil lepo število obiskovalcev. Dan prej pa so za živahno večerno veselico poskrbeli priljubljeni fantje iz Zvite feltne. Obiskovalci so rajali do jutra. Pred glasbenim delom so še podelili priznanja vsem, ki so se letos petdesetkrat povzpeli na bližnji Sv. Lovrenc, potem pa nekaj besed namenili tudi dvajsetletnici, kar so na vrhu Storžiča postavili križ.
Nedelja je bila tradicionalno obarvana; tudi s prikazom starih kmečkih običajev. Letos so se organizatorji osredotočili na ovčerejo, ovce, ovčje izdelke; obiskovalci so lahko kegljali za jarca, zmagovalna ekipa v vlečenju vrvi pa je dobila plato piva. Zaplesali so folklorniki iz Preddvora, oglasili so se iz Kluba starodobnikov Voklo, za glasbo so skrbeli Veseli Begunjčani. Prav poseben gost pa je bil državni prvak v striženju ovac Alojz Novak z Dolenjskega, ki se je udeležil svetovnega prvenstva v Franciji. Z njim je prišel tudi Primož Krišelj z ekološke kmetije pri Šuštarju v Hotemažah in prikaz striženja pospremil z razlago o tem, kaj tovrstno tekmovanje v svetu pomeni in kaj mora tekmovalec znati oziroma kakšna so pravila tekmovanja.
Na Kmečkem prazniku seveda ni manjkalo dobrih domačih okusov, smo pa glavne z »mesnega oddelka« srečali ravno sredi priprav, ko so dajali »pujsa v paco«. Namreč, obiskovalci Praznika so se lahko okrepčali tudi s pečenimi svinjskimi rebri in odojkom.
Teden dni pred Praznikom v Bašlju vse vrvi: fantje in možje postavljajo šotor, pojejo kladiva in žage, ko se sestavlja plesni oder, pripravljajo (enostezno) kegljišče, gradijo Pekel, po njihovo Peku, kjer postrežejo kakšnega »ta kratkega«, tokrat pa so sami naredili tudi peč, v kateri so se pekle v soboto pice, v nedeljo pa še posmodulje.