
Čez poletje v hišnem priporu
Preden so zaradi sodnih počitnic zaprli sodne dvorane, se je na kranjskem okrožnem sodišču nadaljevalo sojenje Ljubljančanoma Dejanu Savkoviću in Mustafu Izairiju, ki naj bi bila lani vpletena v preprodajo droge po Gorenjskem in tudi onstran Karavank.
Kranj – Ljubljančan Mustaf Izairi, ki se na kranjskem okrožnem sodišču skupaj s someščanom Dejanom Savkovićem brani pred obtožbo tožilstva, da naj bi bila v letu 2018 vpletena v preprodajo prepovedane droge na Gorenjskem, bo poletje namesto v zaporu preživel pri svoji partnerici v Ljubljani. Sodnica Marjeta Dvornik je namreč tik pred nastopom sodnih počitnic prisluhnila predlogu njegove obrambe in odločila, da obtoženemu Ljubljančanu sodni pripor, v katerem je bil od septembra lani, nadomesti z milejšim ukrepom – s hišnim priporom. Okrožna državna tožilka Nadja Gasser se je na odločitev sodišča pritožila na višje sodišče.
Tožilstvo Mustafu Izairiju, ki je bil zaradi preprodaje droge pred leti že dvakrat obsojen na zaporno kazen, očita neupravičen promet s stotimi grami kokaina. Po mnenju njegove obrambe bi zato glede na težo očitanega kaznivega dejanja in sodno prakso evropskega sodišča za človekove pravice bilo podaljševanje pripora nesorazmeren in tudi protiustaven ukrep, saj da se je dolžina pripora že približala okviru realne kazenske sankcije.
Tožilka Gasserjeva je predlog obrambe za odreditev hišnega pripora označila za neutemeljen, saj se je Izairi že tretjič znašel na sodišču zaradi trgovine z drogo, ki je glede na zagroženo kazen od enega do deset let zapora že samo po sebi težje kaznivo dejanje. »Sto gramov kokaina tudi ni majhna količina,« je poudarila in opozorila, da naj bi obtoženi to količino droge priskrbel v zelo kratkem času. To po mnenju tožilke nakazuje, da je v preprodajo droge dobro vpet že dalj časa in da je verjetno dobro pozicioniran v preprodajalski strukturi. »Če bi bil obtoženi v hišnem priporu, bi imel vse možnosti uporabljati komunikacijska sredstva. Glede na to, da pozna vire, pri katerih se droga lahko dobi, bi lahko izvrševal nova istovrstna kazniva dejanja,« je posvarila tožilka.
»Vem, da bom, tudi če mi odredite hišni pripor, živel normalno. Prepričan sem, da bom slej ko prej dokazal, da nisem storil očitanega kaznivega dejanja,« pa se je na koncu še Izairi obrnil na sodnico Dvornikovo, ki se je po krajšem razmisleku odločila, da bo obtoženi odslej v hišnem priporu. K takšni odločitvi je pripomoglo tudi dejstvo, da bo zaradi odsotnosti odvetnikov in tožilke v času sodnih počitnic naslednja obravnava na vrsti šele konec avgusta. Ob tem je Izairija še podučila, da bodo izvajanje hišnega pripora nadzirali policisti: »Za vsak izhod morate pridobiti dovoljenje sodišča, kršitev se lahko sankcionira. Če vas policisti zalotijo izven objekta, vas smejo pridržati in pripeljati na sodišče, da ponovno odloča o priporu.«
Gorenjski kriminalisti so septembra lani ob koncu večmesečne preiskave deset oseb osumili storitve najmanj 27 kaznivih dejanj. Kot so tedaj sporočili javnosti, naj bi trgovino s prepovedano drogo, ki je segla tudi na avstrijsko Koroško, v Sloveniji vodili štirje osumljenci. Dva naj bi se ukvarjala z dobavo droge, druga dva pa naj bi na javnih krajih in v gostinskih lokalih po Gorenjskem vodila njeno preprodajo. Tožilstvo je nazadnje zaradi preprodaje vložilo obtožbo zoper štiri osebe, poleg Izairija in Savkovića še zoper očeta in sina Canija in Gazmenda Havziuja. Slednja sta kaznivo dejanje že priznala in sta na prestajanju zapornih kazni, Izairi, ki naj bi dobavil okoli sto gramov kokaina, in Savković, ki se pred obtožbo zaradi šeststo gramov prepovedane droge brani z molkom, pa krivdo zanikata.