Med prenovo opornega zidu so našli tudi zanimive ostanke preteklosti: srednjeveški tlak in temelje doslej še neodkritih objektov.

Našli srednjeveške ostanke

Pri rekonstrukciji opornega zidu ob grajskem parku v Radovljici so našli srednjeveški tlak in temelje doslej še neodkritih objektov.

Radovljica – Pred kratkim so v Radovljici zaključili sanacijo 42 metrov dolgega zidu na vzhodni strani grajskega parka. Pri tem so odkrili zanimive ostanke preteklosti: srednjeveški tlak in temelje doslej še neodkritih objektov. Najdbo so si ogledali arheologi, jo dokumentirali in opravili vse potrebne meritve, potem pa so rekonstruktorji nadaljevali delo.

Prenovo zidu je opravila družba Adaptacije – vzdrževanje, d. o. o., s podizvajalcem Gradbeništvo Franc Novak, s. p. Kot je povedal univerzitetni diplomirani inženir gradbeništva Primož Novak, so z obnovitvenimi deli poskrbeli, da bo svojo novo vlogo dobro in varno opravljal. Stike med kamni so delavci poglobili in iz njih odstranili staro malto ter jo nadomestili z novo, v navrtane luknje pa so pod pritiskom vbrizgali snov, ki bo zid stabilizirala in ga učvrstila.

»Med deli smo ugotovili, da zid nima globokih temeljev, zato smo pod njim zgradili nove temelje. Znotraj obzidja pa izdelujemo še dodaten armiranobetonski zid, ki bo skrit pod zemljo in bo podpiral obzidje pred zemeljskimi silami.« Da so takšni posegi nujni, pričajo podatki – na višini štirih metrov je bilo obzidje že deset centimetrov nagnjeno vstran. »Prenovljeno obzidje bo dolgo časa varno pred vodo, potresi in pred koreninami dreves, ki se zažirajo v zidove in tovrstnim objektom povzročajo največ škode,« pravi Novak, katerega podjetje ima s saniranjem starejših kulturno-zgodovinskih objektov veliko izkušenj.

Obnovljeni del zidu je bil v preteklosti v zasebni lasti, Občina Radovljica ga je pred tremi leti kupila na javni dražbi prav zato, da bi se lahko lotila celostnega urejanja grajskega parka od hotela Grajski dvor do starega mestnega jedra. Med hišami, ki jih je pred namestitvijo zaščitne ograje ogrožalo kamenje, je bila namreč tudi hiša, v kateri je do svoje smrti živel arhitekt Ivan Vurnik.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bohinj / četrtek, 11. december 2014 / 11:38

Bohinjske posebnosti v Celovcu

Bohinjci so s predstavitvijo na slovenskem generalnem konzulatu v Celovcu opozorili, da prihajajo z obiska vrednega kraja.

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Obletnica reševanja s helikopterjem

Emil Herlec je bil kot plezalec in reševalec tesno povezan z gorami. Je soustanovitelj Gorske reševalne službe Postaje Kranj in začetnik helikopterskega reševanja.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Plešejo že skoraj 30 let

Folklorna skupina Iskraemeco je s folklornim večerom predstavila plese, ki so se jih naučili v enem letu. Obenem se že pripravljajo na 30. obletnico delovanja skupine, ki jo bodo praznovali prihodnje...

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Ljudi bi radi pripravili do druženja

Poleg parkiranja krajane v KS bratov Smuk najbolj jezi kos neurejenega zasebnega zemljišča med pošto in bloki, ki je v slabem vremenu ena sama velika luža.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Cenijo njihovo delo

V krajevni skupnosti bratov Smuk od leta 2003 podeljujejo priznanja zaslužnim krajanom. Nazadnje nagradili Osnovno šolo Matije Čopa.

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Več zelenic in otroških igrišč

V anketi smo prebivalce Krajevne skupnosti Bratov Smuk v Kranju spraševali, kaj najbolj pogrešajo v domačem okolju krajevne skupnosti. Kar 51 odstotkov vprašanih želi več zelenic, 17 odstotkov an...