Ciril se je že drugič upokojil
Ciril Šavs z Jezerskega je zadnji petek v juniju ob devetih zvečer še zadnjič zaklenil vrata tamkajšnjega zbirnega centra za odpadke in se dokončno upokojil. Delo na Remontu, kot Jezerjani imenujejo zbirališče odpadkov, je začel po svoji prvi upokojitvi pred dvaintridesetimi leti. Na njegov zadnji delovni dan so ga presenetili dosedanji župani.
Ciril Šavs je namreč star 87 let. V aktivni dobi je bil sprevodnik pri Alpetourju. Še preden se je upokojil, ga je Milan Kocjan, takratni predsednik krajevne skupnosti in poznejši župan Občine Jezersko, nagovoril za delo na Remontu, kakor Jezerjani pravijo svojemu zbirnemu centru za odpadke. »Potem pa sem kar ostal, vse do danes,« pravi Ciril Šavs.
V 32 letih, kolikor je opravljal to delo, se je ravnanje s smetmi občutno spremenilo. »Prva leta smo zbrane smeti preprosto odrinili v graben, nato smo jih sežigali, zdaj pa jih že nekaj let ločeno odlagamo v kontejnerje,« je na svoj zadnji delovni dan povedal Ciril Šavs. V času njegovega službovanja so se zamenjali trije »delodajalci«, najprej je zbirni center upravljala krajevna skupnost, zatem občina, zdaj pa že vrsto let Komunala Kranj, ki zbrane odpadke tudi odvaža na vsaka dva tedna. »Ko je kontejner poln, pokličem, pridejo in odpeljejo. Kar se zadnja leta spreminja, se le število kontejnerjev. Vsakokrat dodajo še kakega novega,« pove Ciril Šavs. Na Jezerskem je zbiranje odpadkov specifično. Imajo šest ekoloških otokov, gospodinjstva pa nimajo zabojnikov za smeti, pač pa imajo občani dvakrat tedensko možnost, da odpadke pripeljejo na Remont. Ponedeljek in petek zvečer sta dneva, ko jih je Ciril sprejemal in poskrbel, da so bili lepo razvrščeni po posameznih zabojnikih. Posebej se odlagajo olja, zdravila, baterije, barve, elektronski odpadki, pojasni Ciril. Za sprejemanje odpadkov so bile določene večerne ure ob ponedeljskih in petkih, ljudje pa jih pripeljejo z avtomobilskimi prikolicami, traktorji, najbližji pa kar s samokolnicami.
Cirila, ki se je po 32 letih odločil »upokojiti«, bo zdaj zamenjal nov delavec, Peter Kusič. Ciril ga pohvali kot dobrega delavca in ga nič ne skrbi, kako bo v nadaljevanju potekalo delo na Remontu. Bo pa »stopil v velike čevlje«, je dejal Andrej Trdina, ki je na Občini Jezersko zadolžen za okoljska vprašanja (Ciril in njegova žena Lonca ga imenujeta kar minister za okolje). Ciril je bil namreč priden in zanesljiv delavec, ki ga bo težko doseči. »Imeti takega delavca je velika vrednost, nanj smo se Jezerjani vedno lahko zanesli,« je ob slovesu od dolgoletnega skrbnika zbirnega centra dejal župan Andrej Karničar. Štirje dosedanji župani so se namreč dogovorili, da Cirila presenetijo na njegov zadnji delovni dan in se mu zahvalijo z lepim darilom. Poleg aktualnega župana sta prišla še dva bivša, Jurij Markič in Jurij Rebolj, vsi pa so zagotovili, da cenijo njegovo delo.
Da se je Ciril odločil prenehati z dolgoletnim delom, so malce pripomogla njegova leta in zdravstvene težave, ki jih občuti pri svoji starosti. »Enkrat pač moraš prenehati,« je dejal. Čeprav delo s smetmi ni nič kaj prijetno opravilo, Cirila ni motilo. Pravi, da se je kar navadil. O svojem odnosu do dela pa pravi: »Če delo sprejmeš, ga moraš opravljati po svojih najboljših močeh.« In to je Ciril počel vso svojo drugo delovno dobo. Tudi bolan je šel delat, pove njegova žena Lonca. Kaj bo počel odslej, ko bo resnično v pokoju? Bo pogrešal svoje delo in stike z ljudmi, s katerimi se je srečeval vsak ponedeljek in petek? Okoli hiše je vedno dovolj dela, na to pravi Ciril Šavs, njegova žena Lonca, na Jezerskem znana kot zabavna in duhovita ženska, pa doda, da ima zanj že predviden program.