Na zdravje na kranjsko
V Naklem so ob občinskem prazniku uprizorili predstavo Cesar in kranjska klobasa – Kako je kranjska klobasa v Naklem dobila ime.
Naklo – Kot pravi pripoved, se je cesar nekdanje Avstro-Ogrske Franc Jožef na poti proti Trstu ustavil pred Gostilno Marinšek v Naklem, da bi se okrepčal. Gostilničar mu je pojasnil, da imajo pri hiši le navadne klobase. Cesar je bil s ponudbo zadovoljen. Ko je klobaso pokusil, je navdušeno dejal: »Pa saj to ni navadna klobasa, to je kranjska klobasa!«
To starodavno pripoved o cesarju in kranjski klobasi so v okviru občinskega praznika s predstavo obudili soorganizatorji Kulturno-umetniško društvo Lik v sodelovanju s Konjeniškim društvom Naklo in Občino Naklo. Predsednica KUD Lik Naklo Alojzija Murn, ki je tudi napisala scenarij predstave, je pojasnila, da je bila letošnja predstava obsežnejša kot preteklo leto – razširili so scenarij, vpletli več vlog in igralcev, vseh skupaj devet. »Glavni namen dogodka je graditi ime in prepoznavnost Naklega.« Murnova je zgodbo, ki je opisana v številnih zapisih, odkrila v delu Mojstrovine kranjske klobase avtorja Janeza Bogataja. Predstava, ki opeva cesarjevo naklonjenost slovenski kulinariki, se je začela pri stari lokomotivi v Naklem, kjer so obiskovalci pričakali ''cesarja'', ki ga je upodobil Jože Mohorič, v spremstvu ''adjutanta'', ki ga je odigral nakelski podžupan Zdravko Cankar. Glavni akterji so se nato s kočijo odpeljali do prizorišča pod šotorom. Letos je prvič nastopil tudi nakelski župan Ivan Meglič – v vlogi župana. »Lovro, zraven vaše gostilne pa paše en takle maklen, da ga boste mel za špile rezat, pa vam nau več treba u gmajno hodt. Pa še čbele ga bojo spomlad, k cveti, fejst obletavale, da bo še za med koristen,« je v predstavi dejal župan.
Obiskovalce so pogostili s kranjsko klobaso, edinstvenimi kajzericami in jedjo, značilno za njihov kraj – pečen nakelski klobasni zavitek, ki ga je osnovala Nuša Konc. Dogajanje so nadgradili pevec in orgličar Marjan Urbanija, folklorna skupina Društva upokojencev Naklo in skupina Podkuca iz Kulturnega društva Dobrava. Obiskovalce so povabili, da se ob tej priložnost odenejo v oblačila, ki so bila modna pred 120 leti, in najbolj imenitno oblečena dama in gospod sta prejela večerjo v Gostilni Pr' Kovač.