Manj najemov, nižje cene
Najemni trg poslovnih nepremičnin se je lani še naprej ohlajal, kar je bilo zaradi pomanjkanja novogradenj v večjih mestih tudi pričakovano. Povprečna cena najemnin se je znižala – tudi v Kranju.
Kranj – Geodetska uprava RS (Gurs) v zadnjem poročilu o najemnem trgu poslovnih nepremičnin tako navaja, da so lani zaznali občuten upad števila novo sklenjenih najemnih pogodb in podaljšanja najemnega razmerja ali spremembe najemnine v primerjavi z letom 2017 tako za pisarniške prostore kot za trgovske, storitvene in gostinske lokale. »Zaradi splošne oživitve in razmeroma velike dejavnosti najemnega trga v letih od 2013 do 2015 ter pomanjkanja novogradenj v Ljubljani in drugih večjih mestih je bilo nadaljnje zmanjšanje dejavnosti najemnega trga poslovnih nepremičnin do neke mere pričakovano,« pravijo na Gursu. Število novih najemov pisarn in lokalov je sicer upadlo predvsem v največjih mestih oziroma poslovno-trgovskih središčih.
Za najem pisarn je bilo lani po podatkih Gursa sklenjenih 2785 pogodb (predlani 3583), od tega je bilo 1861 novih pogodb in 924 aneksov (podaljšanj). Za lokale je bilo skupno sklenjenih 1048 pogodb (1515 v letu 2017); novih pogodb je bilo 787, aneksov k obstoječim pogodbam pa 261. Upadanje števila sklenjenih najemov je za lokale izrazitejše kot za pisarne in se je tudi prej začelo, saj se je večina nezasedenih trgovskih in storitvenih lokalov takoj po koncu krize in povečanju potrošnje hitro oddala. Pisarniški prostori, predvsem v starejših poslovnih stavbah, so se kljub znižanju najemnin polnili precej počasneje, pojasnjuje Gurs.
Najemnine poslovnih nepremičnin na ravni države so lani v primerjavi z letom 2017 praktično stagnirale. Najemnine pisarn v Ljubljani in predvsem Mariboru so sicer zrasle (predvsem na račun sodobnejših pisarn z zagotovljenimi parkirnimi mesti), vendar so v ostalih delih države občutno padle. Povprečna mesečna najemnina pisarn v Sloveniji je leta 2018 znašala 8,60 evra na kvadratni meter (brez DDV), kar je 0,1 evra na kvadratni meter manj kot v 2017. Najvišje so bile najemnine pisarn v Ljubljani, kjer je povprečna najemnina znašala 10,60 evra na kvadratni meter, kar je za pet odstotkov višja najemnina kot leto poprej. Gurs je navedel tudi podatke za skupno območje Kranja in Šenčurja. Tu je povprečna mesečna najemnina znašala 7,8 evra na kvadratni meter, kar je za 8,3 odstotka manj kot v letu 2017, a še vedno za dobrih 23 odstotkov več kot leta 2016, ko so se sicer v najem oddale večje površine pisarniških prostorov.
Najemnine trgovskih, storitvenih in gostinskih lokalov so lani ostale bolj ali manj nespremenjene. »Sodobni trgovski centri, ki so glavni vir trgovskih lokalov za oddajanje, namreč že vseskozi zagotavljajo zadovoljivo donosnost. Zato predvsem v Ljubljani, pa tudi drugod po Sloveniji načrtov za nove trgovske centre ne manjka,« navaja Gurs. Povprečna mesečna najemnina lokalov je na ravni države znašala 11,20 evra na kvadratni meter (brez DDV) in so bile predvsem na račun Ljubljane in Maribora za šest odstotkov višje kot leta 2016, a še vedno za dva odstotka nižje kot v letu 2017. V Kranju je povprečna najemnina lokalov znašala 10,4 evra na kvadratni meter, to je za pet odstotkov manj kot v letu 2017 in enajst odstotkov manj kot v letu 2016.