Za pomoč pri oskrbi ali le za klepet

Znan je slovenski rek, da je lenoba gonilo napredka. In najbrž v tej »lenobi« lahko iščemo tudi vzroke za prve poizkuse človeka, kako bi namesto njega nekdo drug opravil delo vsaj tako dobro, če ne še bolje. Seveda so bili prvi predhodniki današnjih robotov še trdno vezani na svoje delavno okolje. Večinoma so bile to naprave, ki so opravljale ponavljajoča se dela v okolju, ki je bilo za človeka neprijazno (visoka vročina, strupeni hlapi ...). Tako tudi Slovar slovenskega knjižnega jezika (SSKJ) za besedo robot navaja naslednji pomen: robót  -a m (?) 1. elektronsko vodena naprava, ki enakomerno opravlja vnaprej programirana, pogosto človekovemu zdravju škodljiva dela.

Po novejši definiciji pa naj bi bil robot naprava, ki je mobilna, ima zmožnost samostojnega delovanja v okolju in se lahko na podlagi svojih odločitev odzove na zahteve okolice. Robot naj bo torej danes sposoben opravljati vsa dela, ki smo jih sposobni opravljati ljudje. Tako se zelo hitro srečamo z izrazom umetna inteligenca, za katero pa SSKJ navaja, da je sposobnost stroja, računalnika, da rešuje umske probleme.

In kako je skozi zgodovino potekal razvoj robotov, ki danes nadomeščajo ne samo marsikatero mehansko oziroma fizično delo človeka, ampak počasi, a vedno zanesljiveje vstopajo tudi v svet medčloveških odnosov?

Najbrž bi kot prelomnico mobilne robotizacije lahko zapisali že letnico 1898, ko je Nikola Tesla demonstriral brezžično radijsko vodeno plovilo na sejmu elektronike v New Yorku. Mejniki v razvoju umetne inteligence pa so se začeli z letom 1997, ko je šahovski program IBM Deep Blue premagal svetovnega prvaka Garija Kasparova. Leta 2005 je avtonomni avtomobil Univerze Stanford sam po puščavskih cestah prevozil 212 kilometrov, leta 2011 pa je računalniški program IBM Watson premagal človeka na kvizu Jeopardy. Od tedaj gre razvoj le še strmo navzgor.

In kdo oziroma pravilneje kaj je ASIMO?

(Nadaljevanje prihodnjič)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / torek, 17. maj 2016 / 13:17

Teden mladih uspešno kljubuje dežju

Kranj – Festival Teden mladih se ne pusti zmesti kislemu vremenu – tako za koncerte kot tudi za kulturne dogodke so organizatorji, Klub študentov Kranj, našli nadomestne prostore (Trainstation SubA...

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 31. marec 2014 / 15:51

Preplačali parkirane delnice

Kriminalisti so zaradi spornega opcijskega nakupa slabih petih odstotkov delnic Abanke kazensko ovadili tri nekdanje vodilne na Gorenjski banki. Za nekdanjega predsednika uprave banke Gorazda Trčka je...

Bohinj / ponedeljek, 31. marec 2014 / 13:38

Začeli bodo urejati proge

Po informacijah Boštjana Čokla doseženi dogovori z lastniki zemljišč omogočajo, da se bo konec aprila začelo urejanje smučarskih prog in izsekavanje na območju stare Koble.

Kronika / ponedeljek, 31. marec 2014 / 13:14

Ovadili bivšega direktorja gradbene družbe

Škofja Loka – Kriminalisti v kranjskem sektorju kriminalistične policije so zaradi poslovne goljufije kazensko ovadili nekdanjo odgovorno osebo večje gradbene družbe z Gorenjske, ki pri po­slovanju...

Gospodarstvo / ponedeljek, 31. marec 2014 / 13:13

Dobiček so lani potrojili

Kljub velikim investicijam v novo čistilno napravo, proizvodno dvorano, laboratorij in skladiščne prostore je podjetje Atotech iz Podnarta lani celo potrojil čisti dobiček.

Gospodarstvo / ponedeljek, 31. marec 2014 / 13:12

Tri panje in tri družine za začetnike

Država in Evropska unija bosta tudi letos in v naslednjih dveh letih sofinancirali nakup čebelarske opreme in pomagali čebelarjem začetnikom.