Vojaški ali policijski helikopter je lani bohinjskim reševalcem pomagal v 15 reševanjih.

Bohinjski reševalci brez počitka

Gorski reševalci iz Bohinja so letos imeli že 28 reševalnih in dve iskalni akciji, samo v juliju pa so posredovali kar šestnajstkrat. Znova več nesreč na območju Komarče.

V sredo so v gorah ugasnila tri življenja. Dvema planincema – na Kamniškem sedlu in pod Škrlatico – je odpovedalo srce, na poti med Črno prstjo proti Rodici v občini Tolmin pa je spodrsnilo planinki, da je padla 500 metrov globoko.

Bohinjska Bistrica - Slovenski gorski reševalci so po podatkih Gorske reševalne zveze Slovenije v prvih sedmih mesecih opravili 150 reševanj in 16 iskanj. V gorah in drugod so pomagali 193 ponesrečenim in obolelim, med katerimi je bilo 21 mrtvih. Lani, ko so v celem letu izvedli 254 reševanj in 36 iskanj, so pomagali 304 ponesrečenim in obolelim, med njimi jih je 28 umrlo. Največ reševanj, 28 (tudi dve iskalni akciji), so v prvih sedmih mesecih opravili pripadniki postaje Gorske reševalne službe Bohinj, ki letos praznuje 60 let delovanja. Bohinjski reševalci so sicer poleg tolminskih, ki so imeli do konca julija 26 reševalnih in šest iskalnih akcij, že praviloma najbolj obremenjeni.

»Samo v juliju smo posredovali šestnajstkrat, medtem ko smo lani v sedmem mesecu imeli eno akcijo več,« je pojasnil Janez Rozman, načelnik bohinjske gorske reševalne službe. Lani so izvedli 36 reševalnih in 4 iskalne akcije. »Pri tem smo pomagali 46 ponesrečenim oz. pogrešanim in opravili 1205 ur reševalnega dela. V petnajstih primerih nam je pomagal helikopter Slovenske vojske in policije, v 22 primerih pa je v reševanju sodeloval tudi zdravnik. Kot kaže statistika, je največ dela v poletnih mesecih, ko je turistična in planinska sezona na višku, ne smemo pa pozabiti, da je Bohinj pozimi zanimiv za turne smučarje, ledne plezalce, pohodnike in podobno, zato tudi največkrat pomagamo planincem, turistom, turnim smučarjem, padalcem, lednim plezalcem,« je dejal Rozman.

 

Gorski reševalci iz Bohinja opažajo, da so se letos na območju Komarče pomnožile gorske nesreče, zato opozarjajo planince, naj bodo previdni in si priskrbijo primerno zaščitno opremo. »Pot skozi Komarčo je zahtevna zavarovana pot, planinci pa si jo izbirajo predvsem za sestop od Sedmerih jezer proti Savici. V preteklosti se je v Komarči zgodilo že precej hudih in tudi smrtnih nesreč, po večjem požaru pa je bila pot nekaj časa zaprta, kar je zmanjšalo obisk in s tem tudi število nesreč. Do teh pride predvsem pri sestopih, ko je že prisotna utrujenost in izčrpanost,« ocenjuje Rozman.

Planinci jih sicer največkrat kličejo na pomoč, ker precenijo svoje sposobnosti, so pomanjkljivo opremljeni in ne poznajo terena. »Naj omenim samo reševanje finskega in dveh čeških državljanov, ki so si za sestop s Pršivca v Ukanc izbrali južno pobočje. Finca smo reševali vso noč, Čeha pa smo po prebivakirani noči iz stene rešili šele s pomočjo helikopterja. V obeh primerih bi bile posledice lahko tragične,« pravi.

V društvu GRS Bohinj je sicer 48 članov, med njimi 35 aktivnih, njihova povprečna starost pa je 39 let. Postajo GRS Bohinj so ustanovili leta 1947, gorsko reševanje pa ima v Bohinju še daljšo tradicijo. Kot pravi Rozman, je bilo prvo organizirano reševanje omenjeno že leta 1822, ko so bohinjski gorski vodniki z vrha Triglava prinesli v dolino truplo Antona Korošca, ki ga je ubila strela. Razmah turizma v evropskih gorah v drugi polovici 19. stol. je privedel do organiziranega reševanja v gorah. Pri nas so slovenski gorski vodniki sprva reševali v okviru Alpskega reševalnega odbora kranjske sekcije Nemškega in avstrijskega planinskega društva. Takšna reševalna postaja je delovala tudi v Bohinju s sedežem v Hotelu sv. Janez. Po 1. svet. vojni se je ustanovilo še več reševalnih postaj v okviru Slovenskega planinskega društva. Med temi je bila tudi reševalna postaja v Srednji vasi, ki jo je vodil Matevž Škantar.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / petek, 11. januar 2008 / 07:00

Kralj strelcev Zvone Šuvak

V svoji karieri je zabil 520 golov in vpisal 314 podaj.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / sreda, 13. avgust 2014 / 22:22

Prihodnost naše mladine

Organizacija združenih narodov je razglasila današnji dvanajsti avgust za mednarodni dan mladih. Vprašanje se je ponudilo kar samo: kakšno prihodnost imajo mladi v Sloveniji?

Gospodarstvo / sreda, 13. avgust 2014 / 11:53

Z višjimi globami nad šušmarje

V ponedeljek, 18. avgusta, bodo začele veljati novosti, ki jih prinaša spremenjeni zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno.

Kranjska Gora / sreda, 13. avgust 2014 / 11:52

Devet desetletij ni razlog, da bi kar obsedel

V dneh pred občinskim praznikom v Kranjski Gori je župan Jure Žerjav tudi letos obiskal vse tiste občane, ki v letošnjem letu so ali še bodo dopolnili devetdeset let. Tokrat je bilo takšnih kar dvajse...

Gospodarstvo / sreda, 13. avgust 2014 / 11:51

Brezposelnost se je julija še zmanjšala

Kranj – Po podatkih zavoda za zaposlovanje je bilo julija v Sloveniji 116.199 registrirano brezposelnih, kar je 944 manj kot julija lani in 13.644 manj kot januarja letos. V prvih sedmih mesecih se...

Tržič / sreda, 13. avgust 2014 / 11:50

V Kovorju zbiralnica divjačine

Lovska družina Dobrča je v domu Krajevne skupnosti Kovor v petek odprla sodoben živilski obrat za sprejemanje in obdelavo divjačine, ki izpolnjuje vse higienske standarde.