Soavtorica razstave Janja Železnikar pri predstavitvi obdobja pozne bronaste dobe / Foto: Tina Dokl

Zgodbe starih žarnih grobov

V Medobčinskem muzeju Kamnik so odprli razstavo o grobu, ki so ga leta 1965 našli na južnem delu Kamnika in sodi v 13. stoletje pred našim štetjem, s čimer ga uvrščamo med najstarejše grobove iz tega časa na ozemlju Slovenije.

Kamnik – Na gradu Zaprice so v sredo odprli občasno arheološko razstavo z na­slovom Pogrebni ritual v pozni bronasti dobi, ki predstavlja najdbe iz groba, ki so ga pred triinpetdesetimi leti odkrili na današnji Ulici Toma Brejca v Kamniku, ter grob postavijo v širši evropski kontekst kulture žarnih grobišč, ki je bila razvita v bronasti dobi.

»Osrednja tema razstave s pomenljivim naslovom, ki zaznamuje tudi današnji novembrski čas, je grob, ki ga je leta 1965 pri gradnji hiše odkril gospod Stane Uršič. Pošteni najditelj je o najdbi predmetov, ki so bili skriti približno 30–50 centimetrov pod zemeljsko površino, obvestil kamniški muzej. Tedanja direktorica, arheologinja Mirina Cvikl Zupančič, je ugotovila, da gre za grob, ki je bil pokrit s kamnito ploščo. Vanj so bili pridani: žara s pepelom in kostnimi ostanki, skodela in bronasta igla. Javnost je bila o tej najdbi preko medijev nemudoma obveščena. Kamniški grob je eden najstarejših grobov iz tega časa, sodi v 13. oz. 12. in prvo polovico 11. stoletja pred našim štetjem,« je dragoceno najdbo predstavila kustosinja kamniškega muzeja Janja Železnikar, ki je razstavo in spremljajoči katalog pripravila skupaj z Brino Škvor Jernejčič z oddelka za arheologijo ljubljanske Filozofske fakultete.

Kulturni fenomen globalnih razsežnosti

Bronasta doba je več kot tisočletje trajajoče obdobje v prazgodovini človeštva; trajala je od konca tretjega do začetnih stoletij prvega tisočletja pred našim štetjem. Delimo jo na zgodnjo, srednjo in pozno in del pozne bronaste dobe je kultura žarnih grobišč, ki je kulturni fenomen globalnih razsežnosti. Poznali so jo v večjem delu današnje Evrope. »Do sedaj je bilo na Slovenskem najdenih zelo malo grobov iz zgodnje in starejše faze kulture žarnih grobišč, kar lahko napeljuje na misel, da so bili na tak način – torej v žaro – pokopani le nekateri posamezniki v takratni družbi. V tem času so bili vsi grobovi žgani. Upepelitvi pokojnika na grmadi je sledil pokop posmrtnih ostankov v glineni posodi – žari, ponekod skupaj s skromnimi ostanki noše – nakitnimi dodatki. Ti so bili po navadi sežgani na grmadi skupaj s pokojnikom, zato so stopljeni in razlomljeni. Žara je bila pokopana v grobno jamo, zasuta z zemljo in prekrita ter označena s kamnito ploščo,« je takratni pogrebni ritual opisala Janja Železnikar ter poudarila, da je kamniški grob v tem kontekstu še posebej dragocen.

V njem so našli tudi nekaj sežganih kosti, ki so jih poslali v analizo v Nemčijo, a jih je bilo žal premalo, zato tamkajšnji strokovnjaki niso mogli ugotoviti, ali gre za žensko ali moškega in koliko je bil pokojni star, pravzaprav niso mogli z gotovostjo zatrditi niti tega, ali gre zgolj za človeške kosti ali morda tudi živalske (umrlemu so ob požigu poleg nekaterih dragocenih osebnih predmetov namreč priložili hrano in pijačo za 'popotnico').

Razstavo sestavlja nekaj predmetov v vitrinah, več panojev z vsemi potrebnimi informacijami ter dve interaktivni tabli z magnetnimi tablicami, z njo pa v Medobčinskem muzeju Kamnik želijo opozoriti tudi na odgovoren odnos posameznikov do kulturne dediščine okoli nas, tudi v zemlji, ki je naključno ali nenaključno izkopana.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 16. maj 2007 / 07:00

Krompir naš vsakdanji

Naši zelenjavni vrtovi so že polni vseh vrst zelenjave, saj je bila letos pomlad zgodnja. Posejali smo najzgodnejšo solato, peteršilj, korenček, ki že lepo rastejo in sedaj je že čas, da posadimo t...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / četrtek, 23. avgust 2018 / 18:53

Stabilnost ni nikjer ogrožena

Nedavna nesreča v Genovi je sprožila tudi vprašanja o varnosti viaduktov na naših avtocestah. Pri Družbi za avtoceste v Republiki Sloveniji (Dars) zagotavljajo, da na nobenem premostitvenem objektu ni...

Gospodarstvo / četrtek, 23. avgust 2018 / 18:52

Razrešili direktorja Lamete

Družba pooblaščenka Lameta je dobila nov nadzorni odbor in novega direktorja, to je postal dr. Andro Ocvirk. Poseben revizor bo preveril posle zdaj že nekdanjega direktorja, zoper nekdanje vodstvo pa...

Kultura / četrtek, 23. avgust 2018 / 18:51

Mladi so mu navdih in največje ogledalo

Sedemindvajsetletni Erik Šmid iz Hotemaž živi in diha za glasbo. Začel je kot pevec in pianist, danes se z glasbo ukvarja profesionalno kot zborovodja, dirigent in profesor glasbe.

Rekreacija / četrtek, 23. avgust 2018 / 18:47

Podržajev dosežek za knjigo rekordov

Šenčurski lokostrelec Marjan Podržaj je na svetovnem prvenstvu za veterane v Lozani osvojil naslov svetovnega prvaka v disciplini field z golim lokom.

Šport / četrtek, 23. avgust 2018 / 18:40

Po sedmih letih na evropsko prvenstvo

Slovenska mladinska vaterpolska reprezentanca se je po sedmih letih uvrstila na evropsko prvenstvo, ki bo v Minsku v Belorusiji.