Študentov je vse manj
Letošnji odziv za vpis na fakultete je bil zanimiv. Podatki so pomembni tako za tiste, ki boste letos postali študentje, kot tudi za tiste, ki se vam to obeta v prihodnjih letih.
Vse nižje številke
Na razpis za vpis v visoko šolstvo v prihodnjem študijskem letu se je v prvem roku prijavilo 25.361 kandidatov, kar je 487 več, kot je bilo razpisanih mest. Število prijav sicer pada, saj jih je v primerjavi z lanskim letom 737 manj in 1770 manj kot pred dvema letoma. Kot je povedal minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Jure Zupan, pričakujejo naslednje leto še manjši vpis, saj je Slovenijo že zajelo populacijsko pomanjkanje generacije srednješolcev.
Rešitev?
Verjetno mislite, da tudi tukaj sledijo nasveti za večjo rodnost, da bo kasneje tudi študentov več. A se motite. Števila študentov po Zupanovih besedah šolske oblasti ne morejo dvigati, si pa bodo sedaj prizadevali uravnotežiti stanje na študijskih programih - torej, da se najboljši študenti vpisujejo na vse smeri enako.
Študirali bi redno
Za redni študij je letos 28,7 odstotka preveč prijav, kar je sicer 7,4 odstotka manj kot lani, za izrednega pa letošnji podatki kažejo le 37,8-odstotno zasedenost. Po vrsti programov pri rednem študiju je presežek manjši za vpis v univerzitetne študijske programe (20,2 odstotka), večji pa pri visokošolskih strokovnih programih (42,6 odstotka).
(Skoraj) vsi v Ljubljano
Še naprej je največ prijav za študij na Univerzi v Ljubljani, sledijo Univerza v Mariboru in Univerza na Primorskem, s triodstotnim deležem pa koncesionirani visokošolski zavodi. Prijav za redni in izredni študij skupaj je več kot razpisanih mest le ne Univerzi v Ljubljani (za 12,5 odstotka), na Univerzi v Mariboru je zasedenih 92,2 odstotka vpisnih mest, na Univerzi na Primorskem 96,5 odstotka, na zasebnih Univerzi v Novi Gorici in samostojnih visokošolskih zavodih pa dobra polovica.
Naval na družboslovne smeri se umirja
Prijav za študije družbenih ved, poslovnih ved in prava je še naprej veliko, vendar manj kot prejšnja leta. Je pa naraslo število prijav za študij naravoslovja, matematike in računalništva ter tehnike, proizvodnih tehnologij in gradbeništva, je povedal Zupan in dodal, da bodo na naravoslovnih in tehničnih smereh še nadaljevali z aktivnostmi za privabljanje študentov.
Omejevali bodo izredni študij
Zupan je dodal še, da bodo razpisi verjetno ostali v sedanjih obsegih, bodo pa na ministrstvu dosledno omejevali izredni vpis. Prizadevali si bodo še za izboljševanje študijskih programov - da bodo imeli študenti v bolonjskem sistemu praktično uporabna znanja ter boljšo opremljenost predvsem tehničnih fakultet, je še dejal minister.