Pri skupni skladbi je naenkrat zadonelo kar sto devetdeset cajonov. / Foto: Gorazd Kavčič

Zadoneli cajoni

V Osnovni šoli Cvetka Golarja v Škofji Loki so minulo sredo pripravili srečanje šol, ki so v letošnjem šolskem letu sodelovale pri Projektu cajon, v okviru katerega so učenci sami sestavili in pobarvali cajone in se nanje naučili tudi igrati.

V okviru Projekta cajon so v šolah povezali več predmetov, in sicer tehniko in tehnologijo ter likovno in glasbeno umetnost. »Učenci so cajone pri urah tehnike in tehnologije sestavili ali izdelali, pri urah likovne umetnosti so jih poslikali in okrasili, pri urah glasbene umetnosti pa so spoznali osnovno tehniko igranja in ustvarili različne skladbe,« je pojasnil pobudnik projekta Jaka Strajnar, akademski glasbenik in profesor tolkal. Pri projektu je sodelovalo 25 šol iz vse Slovenije, na srečanju pa se jih je s svojimi cajoni predstavilo dvanajst. Med drugim so izvedli tudi skupno skladbo z naslovom Cajonomanija, ki jo je posebej za to priložnost napisal Jaka Strajnar in pri kateri je naenkrat zadonelo vseh 190 cajonov.

Cajon, ki se izgovarja kot kahon, je tolkalni inštrument kvadratne oblike, na katerem se sedi in obenem igra z rokami, je razložil Jaka Strajnar in dodal, da njegova nezapletena osnovna tehnika omogoča učencem hitro in učinkovito učenje ter izvajanje različnih enostavnih ritmov. Skozi projekt so tako v šolah omogočili medpredmetno povezovanje in inovativno glasbeno ustvarjanje, obenem pa aktivno in nepozabno glasbeno in tolkalno izkušnjo tudi vsem nadaljnjim generacijam učencem. »V šolah jih bodo namreč lahko še naprej uporabljali pri pouku glasbene umetnosti, zboru, ansambelski igri in drugih predmetih tako na razredni kot na predmetni stopnji,« je poudaril Jaka Strajnar, ki si želi, da bi v šolah to znali izkoristiti, saj je po njegovih besedah ritem nedvomno povezovalni element, ki spodbuja ustvarjalnost, koordinacijo in zbranost učencev. S projektom zato namerava nadaljevati tudi v prihodnje in ga razširiti še na druge šole.

Med šolami, ki so sodelovale na tokratnem srečanju, je posebna komisija, v kateri sta poleg Jaka Strajnarja sodelovali še predsednica Slovenskega društva Carla Orffa Tadeja Mraz Novak in akademska slikarka Maja Šubic, izbrala tri šole, ki so najbolj navdušile tako s poslikavo cajonov kot izvedbo skladb. Prvo nagrado si je prislužila OŠ Pivka, drugo OŠ Kozara in tretjo na srečanju najštevilnejša skupina OŠ Frana Albrehta iz Kamnika.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / ponedeljek, 5. maj 2014 / 13:03

Vaterpolist za eno noč

Konec prejšnjega tedna je kranjski Rona Caffe gostil večer slovenskih vaterpolistov, kjer ste se lahko družili z mladimi vaterpolisti, si privoščili pravi vaterpolski koktajl s posebnim modrim odte...

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 27. oktober 2022 / 20:54

Padel skupaj z lestvijo

Domžale – Pri padcu z višine se je pred dnevi na območju Domžal hudo poškodoval delavec. Policisti so sporočili, da je delavec pri opravljanju del na objektu splezal po lestvi, ki pa je padla, ko j...

Tržič / četrtek, 27. oktober 2022 / 17:50

Nasvet stoletnice: moli in delaj

Tržičanka Zorislava Ahačič je v Domu Petra Uzarja Tržič, kjer biva zadnja tri leta, praznovala stoti rojstni dan.

Zanimivosti / četrtek, 27. oktober 2022 / 17:46

Tekmovali v vožnji vpreg

Konjeniški klub Stol je tretjo oktobrsko nedeljo pripravil tekme državnega prvenstva v spretnostni vožnji in dresuri ter tekmo za pokal Konjeniškega kluba Stol v spretnostni vožnji.

Nasveti / četrtek, 27. oktober 2022 / 16:25

Jesenski štruklji

Ko govorimo o slovenskih tradicionalnih jedeh, ne smemo mimo štrukljev. Na naših mizah se najpogosteje znajdejo sirovi, a nadevamo jih lahko z raznovrstnimi nadevi. Da bodo štruklji kar se da jesen...

Razvedrilo / četrtek, 27. oktober 2022 / 16:21

Bili so tudi navihani

Na šestem srečanju so se srečali učenci in učenke iz generacije, rojene leta 1939, ki je v povojnem letu 1946 sedla v prvi razred osnovne šole v Stražišču pri Kranju.