Kriminalist Peter Hojnik, upokojeni kriminalist Jakob Demšar, komandir PP Radovljica Matej Brajnik in predsednik zbornice za razvoj zasebnega varovanja Branko Slak

Vlomilec pride, ko ni nikogar

Radovljiški policisti so skupaj s kriminalisti in strokovnjakom za zasebno varovanje občanom svetovali, kako se najbolje zaščititi pred vlomi.

Vlomilci so v zadnjih letih postali pravi profesionalci, pravijo policisti. In niso stereotipno majhni, temni dvajsetletniki. Med njimi so tudi gospe, stare več kot petdeset let.

Radovljica – Protivlomna vrata, trdno zaprta okna, kadar nas ni doma, prazen nabiralnik in luč s senzorjem gibanja, morda tudi alarmna naprava – in seveda skrbni in pozorni sosedje, ki bodo opazili, če se na vašem stopnišču, v ulici ali na dvorišču dogaja kaj neobičajnega, in o tem opozorili vas ali pa kar policijo. To so bistveni elementi samozaščitnega ravnanja vsakega posameznika, ki želi svoj dom zaščiti pred vlomilci, so na predavanju, ki so ga za občane Radovljice pripravili v sredo, opozorili radovljiški policisti, ki so lani na območju občine obravnavali 63 tovrstnih kaznivih dejanj, v nekaj več kot šestih odstotkih so storilce tudi izsledili.

Letos so v prvih treh mesecih zabeležili 14 vlomov, kar je približno toliko kot v enakem obdobju lani, medtem ko se je na območju celotne Gorenjske število vlomov v tem obdobju povečalo: lani so jih zabeležili 136, letos pa že 172, je povedal Matej Brajnik, komandir Policijske postaje Radovljica.

Skupaj s kriminalistom Petrom Hojnikom, upokojenim kriminalistom Jakobom Demšarjem in predsednikom zbornice za razvoj zasebnega varovanja Brankom Slakom so občanom predstavili nekaj osnovnih ukrepov, s katerimi vsak posameznik lahko bistveno zmanjša možnost, da postane žrtev vlomilcev.

»Vlomi se običajno zgodijo takrat, ko nikogar ni doma: dopoldan, ko so ljudje po službah, ali od poznega popoldneva do večera, ko je stanovanje tudi videti zapuščeno,« je povedal kriminalist Peter Hojnik. »Če se torej zgodi, da se vrnete domov in ugotovite, da je nekdo vlomil v vaše stanovanje, takoj pokličite policijo in se ne dotikajte ničesar – ne dotikajte se predmetov, ne hodite po stanovanju in ne raziskujte sami, kaj se je dogajalo, ker nam to lahko pošteno oteži preiskavo,« je opozoril Brajnik.

In če vlomilca zalotite pri delu? Odvisno od situacije, pravijo strokovnjaki, a kot meni kriminalist Peter Hojnik, nobena stvar ni vredna vašega življenja. »Vlomilci, z redkimi tragičnimi izjemami seveda, sicer v veliki večini zbežijo, ko opazijo, da jih je nekdo zalotil pri delu.«

Zato so udeležencem predavanja, ki so imeli veliko idej o tem, kako ravnati v takšnih okoliščinah – od psa čuvaja do snemanja s telefonom in objavljanja dogajanja na družbenih omrežjih ali, po starem, uporabe fizične sile – svetovali, naj v vsakem primeru najprej pokličejo na številko 113. »Policisti se bomo odzvali, ne glede na to, od kod kličete, tudi če boste sporočili le to, da se po vaši ulici že nekaj časa vozi sumljiv avto z nenavadnimi registrskimi tablicami,« zagotavlja komandir Brajnik.

Predvsem pa, so si bili enotni, je treba poskrbeti za preventivo. Svetovali so, da lastniki vrednejših predmetov te fotografirajo, da jih je, če so ukradeni, lažje identificirati. Za varovanje vrednejših predmetov in objektov pa naj si zagotovijo licencirano zasebno varovanje in na splošno poskrbijo za varnost svojih domov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 16. april 2013 / 07:00

Finale brez prvakov

Škofja Loka - S finalnim turnirjem na Vrhniki se bo konec tega tedna zaključilo državno prvenstvo v dvoranskem hokeju. Naslova ne bo branila ekipa škofjeloškega Insporta, ki jo j...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Varno in zdravo na soncu

Zmerno sončenje ugodno vpliva na zdravje ljudi, nevarno pa je prekomerno izpostavljanje sončnim žarkom. Poleg senčne lege, ustrezne obleke, pokrival in očal so varovalni pripravki za sončenje najpomem...

Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Hrustljavo, zdravo, tudi pikantno

Solate pri žaru ne smejo manjkati

Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Francoza spet v napadu

Citroën Berlingo in Peugeot Partner bosta spet agresivno nastopila v razredu križancev med osebnimi avtomobili in lahkimi dostavniki.

Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Premišljeno z zdravili

Zdravila sodijo med nevarne odpadke, zato jih po uporabi ali preteku roka uporabnosti nikar ne mečite v smeti ali v straniščno školjko. Komunalna podjetja imajo zbiralne akcije nevarnih odpadkov, na v...

Gorenjska / petek, 20. junij 2008 / 07:00

Hudičev sadež na prestolu svetovne prehrane

Kdaj smo se na Slovenskem prvič srečali s krompirjem, ni povsem jasno, domneva pa se, da v tridesetih letih 18. stoletja. Dobra tri desetletja kasneje, natančneje 16. maja 1767, je Marija Terezija pod...