Združeni lahko premikajo meje
Na Sovodnju so minuli petek in soboto gostili člane Društva učiteljev podružničnih šol (DUPŠ) Slovenije, ki so se zbrali na 19. strokovnem posvetu, obenem pa so zaznamovali osemdesetletnico tamkajšnje šolske stavbe.
Sovodenj – Letošnji strokovni posvet DUPŠ, ki so ga pripravili devetnajsto leto, je potekal pod naslovom Meje nas povezujejo. Kot je spomnila predsednica DUPŠ Katja Bolko, so bile mnogo let precejšnje meje med matičnimi in podružničnimi šolami, saj je za opremljanje podružnic navadno zmanjkalo denarja, podružnične šole niso imele ugleda še iz mnogih drugih razlogov. Tudi to jih je pred skoraj dvajsetimi leti gnalo, da so učitelji na podružničnih šolah ustanovili svoje društvo, je priznala. »Zavedali so se, da le združeni zmoremo doseči prepoznavnost, le številčni smo lahko videni, slišani, močni. In le združeni smo lahko dosegli, da smo bili upoštevani.« Tako so počasi začeli premikati in brisati meje ter se povezovati.
Znanje in zmožnosti učencev na podružničnih šolah so tako danes popolnoma primerljive z znanjem njihovih vrstnikov na matičnih šolah, je poudarila Katja Bolko. »Učitelji na podružničnih šolah imamo v primerjavi s kolegi na matičnih šolah celo nekaj več možnosti za povezovanje akterjev, ki sestavljajo šolo. Meje tako povezujejo, nikakor ne razmejujejo,« je razložila in dodala, da so v kombiniranih oddelkih starejši otroci zgled in v pomoč mlajšim, pri pripravi prireditev se morajo potruditi prav vsi na šoli, saj je otrok premalo, da bi delali ožje izbore nastopajočih. Tako so tudi na sobotni prireditvi, ko so obenem zaznamovali osemdesetletnico šolske stavbe na Sovodnju, program pomagali oblikovati prav vsi učenci sovodenjske šole. V letošnjem šolskem letu šolo na Sovodnju obiskuje 47 učencev, v vrtcu ob šoli pa je 38 otrok. Po besedah ravnatelja OŠ Ivana Tavčarja Gorenja vas Izidorja Selaka jim je letošnja tema strokovnega posveta pisana na kožo, saj je podružnična šola na Sovodnju zelo dobro vpeta v sobivanje s širšo skupnostjo, dobro sodeluje tudi z matično šolo. »Najbolj so poznani po dejavnosti njihovega dramskega krožka, ki nas vsako leto razveseli z novo igro.« Ob jubileju jim je zaželel še veliko ustvarjalnega poguma ter spoštovanja in sodelovanja med vsemi udeleženci vzgojno-izobraževalnega procesa.
Začetki šolstva na Sovodnju segajo v leto 1822, je v svojem pregledu zgodovine povzela pedagoška vodja PŠ Sovodenj Milka Burnik. Tistega leta je namreč župnik v Novi Oselici Matija Čibej začel en dan na teden otroke učiti kar v župnišču. Leta 1939 so odprli novo šolsko stavbo, »prislonjeno na hrib, ravno dovolj visoko nad zimsko senčno mejo, da nas sonce še danes lahko obseva vse dni v letu«, je poudarila Milka Burnik. Osemdesetletnico praznujejo polni pričakovanj tudi zaradi napovedane obnove, saj jih letos čaka energetska sanacija šole.
V sklopu strokovnega posveta so tudi letos podelili priznanje društva. Letos ga je prejela Blanka Valant iz Podružnične šole Ribno Osnovne šole prof. dr. Josipa Plemlja Bled za posebne zasluge in uspehe pri strokovnem delu ter na področju likovne in dramske dejavnosti v šoli in kraju.