Zima jim ni bila naklonjena
Na gorenjskih smučiščih so v glavnem že končali smučarsko sezono, s katero so kljub bolj pomladnim kot zimskim razmeram v letošnji zimi relativno zadovoljni.
Kranj – Letošnja mila zima je kar nekaj težav povzročila tudi gorenjskim žičničarjem, ki so se kljub pomanjkanju naravnega snega trudili zagotoviti dobre pogoje za smučanje. Smučarsko sezono so tako na večini smučišč že končali, nekaj smučarskih užitkov si je mogoče privoščiti le še na Voglu.
Naravnega snega le za vzorec
Kranjskogorski žičničarji so letošnjo zimsko sezono, ki so jo začeli 1. decembra, to je teden dni kasneje kot leto poprej, zaključili v nedeljo, 24. marca. To pomeni, da so obratovali 114 dni, kar je 16 manj kot v prejšnji sezoni. Našteli so 216 tisoč obiskovalcev – v sezoni 2017/2018 jih je bilo 221 tisoč – od tega skoraj tri četrtine domačih smučarjev. Smučišča so v celoti umetno zasneževali, naravnega snega so namreč vso zimo imeli zgolj za vzorec. »Glede na okoliščine smo s sezono načeloma zadovoljni,« ocenjuje Senka Kemperle, vodja trženja v podjetju RTC Žičnice Kranjska Gora. »Po obisku sezona tako spada med boljše; če bi naravni pogoji dopuščali, pa bi zagotovo lahko zabeležili še boljše rezultate.«
Nekaj manj smučarjev, a več obiskovalcev
Na Voglu so letos zabeležili nekaj manj smučarjev kot lani, kar pripisujejo kasnejšemu začetku sezone. Letošnjo sezono so namreč začeli 15. decembra ter zabeležili do 31. marca 82.100 obiskovalcev. Kot je povedala direktorica splošnega sektorja Žičnic Vogel Sandra Fiorelli, so zadovoljni, da v letošnji sezoni vsak mesec beležijo že dvajsetodstotni delež obiskovalcev, torej ne smučarjev. »Smučišče je do konca marca obratovalo 105 v letošnji in 129 dni v lanski sezoni. Seveda se z 31. marcem pri nas lani sezona ni zaključila, tudi letos predvidevamo, da bo po kratkem remontu od 15. do 19. aprila vsaj ob koncu tedna smučišče še obratovalo.«
Na Straži smučali po umetnem snegu
Smučarsko sezono na smučišču Straža na Bledu so končali v začetku marca. »Kljub spomladanskim razmeram v letošnji zimi so uspeli celotno smučišče zasnežiti izključno s pomočjo umetnega zasneževanja,« je ob tem poudarila predstavnica za stike z javnostmi pri Turizmu Bled Romana Purkart. V 43 smučarskih dneh so našteli tri tisoč smučarjev, ki so jih privabili tudi z različnimi tematsko obarvanimi večeri, kot so bili ženski, moški in retro večer, pripravili so tudi družinski dan, v okviru katerega so se otroci v spremstvu inštruktorjev smučanja brezplačno naučili prvih smučarskih zavojev. Ta čas ob primernem vremenu na smučišču že obratuje poletno sankališče, a do prvomajskih praznikov le ob koncu tedna.
Na Krvavcu dosegli zastavljene cilje
Na Krvavcu so v zimski sezoni dosegli zastavljene cilje. »Iz slabih razmer s premalo snega in preveč vetra smo uspeli potegniti najboljše,« pravi Špela Janša iz RTC Krvavec, kjer so do zaključka sezone s kabinsko žičnico prepeljali več kot 180 tisoč potnikov, kar je približno trideset tisoč manj kot v rekordni lanski sezoni. Če bo vreme dopuščalo, bodo na Krvavcu smučali še ta konec tedna, sicer pa so uradno sezono sklenili v soboto z zaključnim dogodkom Plaža Splash Challenge. V prihodnjih mesecih se bodo lotili prenove krvavške Plaže, poletna novost pa bo tudi vsakodnevna avtobusna povezava med prestolnico in spodnjo postajo žičnice. Katere investicije načrtujejo za zimsko sezono, pa v RTC Krvavec še ne razkrivajo.
Malo smučarskih dni
Na Veliki planini smučarjem letošnja zima ni bila naklonjena. Zimsko sezono so začeli šele 25. januarja, a tisti konec tedna je bil tudi edini, ki so ga lahko maksimalno izkoristili. Ker je nato padlo tudi nekaj dežja, so lahko uredili le otroški del smučišča ter progo za nočno sankanje, otroci pa so lahko uživali tudi v otroškem zimskem parku. Zimsko sezono so tako zaključili že ob koncu šolskih zimskih počitnic. »Smučarskih dni je bilo zares malo, saj smo smučali le deset dni, a proti naravi ne moremo nič. Veseli smo, da je Velika planina v zimskem času kljub mili zimi privabila tudi tekače na smučeh, številne sprehajalce in mlade družine, saj smo poleg smučanja in nočnega sankanja odprli tudi proge za tek na smučeh ter otroški zimski park. Povprečno Veliko planino na smučarski dan obišče okoli sto smučarjev, je pa bilo zelo obiskano tudi nočno sankanje, saj se je letos v primerjavi z enakim obdobjem lani nočnega sankanja udeležilo več obiskovalcev, kljub temu da je bilo snega manj,« nam je povedal direktor družbe Velika planina Leon Keder.
Redni obiskovalci tudi turni smučarji
»Za nami je prva sezona brez pritiska bank, ki smo jo s sodelavci dobro izkoristili za pripravo odličnih prog kljub slabim vremenskim razmeram, saj nam zima ni naklonila naravnega snega,« je pojasnil direktor Smučarsko-turističnega centra Stari vrh Tomaž Trobiš. V sedemdesetih obratovalnih dnevih so prepeljali dobrih trideset tisoč smučarjev, pri čemer so smučišče zaradi pomanjkanja naravnega snega redno obiskovali tudi turni smučarji, je pojasnil Trobiš, ki na Stari vrh vabi tudi v poletni sezoni, ko se je po Starem vrhu in okolici mogoče sprehoditi ali popeljati s kolesom po označenih poteh ali obiskati Družinski park.
Na Soriški planini povprečna sezona
Na Soriški planini so sezono sklenili 24. marca. V 84 obratovalnih dneh so našteli okoli trideset tisoč smučarjev. »Glede na to, da smo celotno smučišče odprli šele 19. januarja in da v marcu zaradi toplega vremena ni bilo več tako dobrih razmer za smučanje, poleg tega pa so zaradi rekonstrukcije ceste zapirali odsek Zali Log–Podrošt, smo z obiskom kar zadovoljni,« je povedala direktorica Polona Golija. Vidi se trend večanja obiska, vseeno pa bodo nujne dodatne investicije v umetno zasneževanje, je dodala. »Izpad dohodka v mesecih, ko ne obratuje celotno smučišče, se zelo pozna. Sezona bo torej zelo povprečna in bo pokrila tekoče stroške in vzdrževanje, za kaj več ne bo.«
Na Cerknem niso najbolj zadovoljni
Tudi na Smučišču Cerkno so sezono končali 24. marca. Imeli so 96 obratovalnih dni oziroma devet manj kot v prejšnji sezoni, obisk pa je bil enak, saj so našteli 88 tisoč smučarjev. S sezono po besedah vodje prodaje in marketinga Boruta Piriha niso najbolj zadovoljni, saj vremenske razmere niso dopuščale optimalnih zimskih pogojev. »Če bi bili odvisni zgolj od naravnega snega, bi imeli smučišče odprto zgolj nekaj dni. Tako smo pripravili kompaktni sneg, kar pa je povezano z visokimi stroški,« je pojasnil ter dodal, da so veliko vlogo imele tudi visoke temperature in spomladansko vzdušje v dolinah, kar je povzročilo manjše zanimanje za smuko.