Letos so praznovali 20-letnico delovanja
Kulturno in športno društvo Bošnjakov Biser Jesenice je glavni motor kulturnega dogajanja Bošnjakov v Zgornjesavski dolini. Že dve desetletji kontinuirano organizirajo folklorne nastope, gledališke predstave, seminarje in izlete. Zelo lepo sodelujejo z drugimi jeseniškimi kulturnimi društvi, pred njimi pa so novi izzivi in načrti.
Društvo je nastalo na ustanovni skupščini 20. oktobra 1992, v register društev pa je bilo vpisano 31. januarja 1993 na Jesenicah. Takrat so ga ustanovitelji in člani na skupščini poimenovali Kulturno društvo muslimanov Biser Jesenice.
Na začetku je bil cilj ustanavljanja društva predvsem zbiranje Bošnjakov, tolažba predvsem beguncem iz BiH, da bi lahko našli tisto, kar so izgubili v svoji domovini, ter možnost kulturnega združevanja. Organizirali sta se folklorna in glasbena skupina, kmalu zatem še druge skupine. Po ustanovitvi je društvo pričelo dobivati vabila za razne občinske prireditve, vabila za sodelovanja z drugimi društvi ter za predstavite društva. To je delu društva dodalo novo dimenzijo z namenom slovenski javnosti predstaviti bošnjaško kulturo in kulturno dediščino. Kasneje se je tudi vse bolj kazala potreba po ohranjanju, negovanju in razvijanju bošnjaške kulture ter po kulturnem izobraževanju in povezovanju Bošnjakov, ki so živeli in delali v Sloveniji že od prej. Leta 2003 se je društvo preimenovalo v Kulturno in športno društvo Bošnjakov Biser Jesenice s sedežem na Ledarski 4. Delo se je s to preobrazbo odvijalo v smeri čim bolj kakovostnega prikazovanja bošnjaške kulture na vseh področjih od folklore, narodnih pesmi (sevdalink), literarnih del, glasbe in dramskih del. Vsako leto na prireditvi Kulturna mavrica Jesenice vse to predstavijo na enem mestu.
V društvu imajo kar nekaj skupin: štiri folklorne, pevski zbor, skupina orientalskega plesa, glasbena skupina in likovne delavnice, ker pa so od leta 2003 tudi športno društvo, imajo tudi malonogometno in šahovsko sekcijo. Glavni moto njihovega društva je: »Ne asimilaciji, da integraciji v slovensko družbo.« Izvedli so tudi različne humanitarne prireditve, kot so pomoč otrokom Jesenic, obolelim za rakom, humanitarni koncert za Srebrenico, rehabilitacijo obolelih v BiH. Zbirali smo tudi sredstva za pomoč ljudem ob vojni v BiH ter nekaj humanitarnih koncertov za Islamski kulturni center v Ljubljani. Med humanitarne projekte lahko štejemo tudi projekt za ozaveščanje mladine S kulturo proti zasvojenosti.
Prav tako je društvo sodelovalo pri dveh projektih na knjižnem področju. To sta knjigi Islam in moderni zahod in Bošnjaki na soški fronti. Posebej zanimiva je druga knjiga, ki je posvečena našim sonarodnjakom – pripadnikom avstro-ogrske vojske, ki so padli ob Soči v prvi svetovni vojni. Društvo je tudi dobitnik občinske plakete za kulturo občine Jesenice, kar je največje priznanje občine na tem področju. Poleg te nagrade je nekdanji predsednik društva Nihad Balagić, ki je društvo vodil deset let, dobil tudi županovo plaketo za svoje delovanje in uspešno vodenje društva. V letu 2013 je prišlo do sprememb, saj so v vodstvo prišli mlajši ljudje z novimi idejami, ki pa jih ne bi mogli izvesti brez dosedanjega izkušenega vodstva. Spoznali so, da izkušnje in mladost odlično sodijo skupaj.