Zgodbe muzejskih predmetov: Plakat za razstavo industrije in obrti
V Gorenjskem muzeju zbiramo in hranimo tudi predmete iz najnovejših zgodovinskih obdobij. Med drugim imamo obsežno zbirko drobnega tiska, ki jo sprotno dopolnjujemo z gradivom sodobnega časa. Velik del te zbirke predstavljajo najrazličnejši plakati, ki so lahko zanimiv zgodovinski vir in muzejsko gradivo, saj nam pričajo o konkretnih dogodkih iz preteklosti.
Iz prvega obdobja po drugi svetovni vojni med drugim hranimo plakat iz leta 1951, ki je vabil na prvo razstavo dosežkov gorenjske industrije. Slikovna oprema plakata je bila za tiste čase precej bogata in z značilnimi elementi gorenjske pokrajine. Opozarjal je na najpomembnejše panoge gorenjskega gospodarstva, na železarstvo, tekstilno in usnjarsko industrijo ter bogastvo lesa. Plakat so natisnili v Gorenjski tiskarni Kranj na podlagi osnutka arhitekta Marinška.
V začetku petdesetih let 20. stoletja je bila industrija glavno gibalo razvoja Gorenjske, ki je bila v tistem času ena najbolj razvitih jugoslovanskih pokrajin. Več kot polovica zaposlenih si je kruh služila z delom v tovarnah in to število je dnevno naraščalo. Poleg železarstva in tekstilnih tovarn so bile vse pomembnejše tudi druge industrijske panoge, ki so se oblikovale z združevanjem manjših podjetij in obrti. Njihovi izdelki so bili nujni za vsakdanjo preskrbo ljudi, saj je vsega primanjkovalo, od živil do gradbenega materiala.
Industrijska in obrtna podjetja širšega kranjskega območja so poleti leta 1951 prvič pripravila Razstavo obrti in lokalne industrije. Želeli so opozoriti na gospodarske uspehe, kar je bilo velikega pomena za samozavest podjetij in popularizacijo njihovih izdelkov. Razstava je bila v prostorih osnovne šole Simona Jenka in na njej se je predstavilo 90 razstavljavcev. Zaradi dobrega odziva so naslednje leto pripravili podobno razstavo za celotno Gorenjsko, na kateri je sodelovalo 124 podjetij in si jo je ogledalo 24 tisoč ljudi. Leta 1953 so se razstave preoblikovale v tradicionalne sejemske prireditve pod imenom Gorenjski sejem. Ta je s časom širil svojo dejavnost in potrjeval vlogo Kranja kot regionalnega trgovskega središča s stoletno sejemsko tradicijo.