Po letu dni vlade je Pahor optimist
Z optimizmom lahko gledamo v prihodnost, saj kaže, da je najhujše obdobje krize za nami, ocenjuje Borut Pahor prvo leto dela svoje vlade.
Ljubljana – Obdobje stabilizacije slovenskega gospodarstva pa utegne trajati nekaj let, je menil Pahor. Med cilji, ki jih bo Slovenija zasledovala v prihodnjih letih, pa omenja večjo konkurenčnost Slovenije, gospodarsko in politično krepitev navzočnosti naše države v jugovzhodni Evropi ter razpršitev izvozne dejavnosti zlasti na arabske, azijske in južnoameriške trge. V boju z gospodarsko krizo, značilno za prvo leto Pahorjeve vlade, je premier omenil hitro ustanovitev skupine ministrov za koordinacijo protikriznih ukrepov, med ukrepi pa razvojno pomoč gospodarstvu in državljanom (za več kot osemsto podjetij so namenili 260 milijonov evrov, 109 milijonov pa za aktivno politiko zaposlovanja), s čimer naj bi ohranili okoli dvajset tisoč delovnih mest. Med socialnimi ukrepi je poudaril enkratni dodatek za pomoč za socialno ogroženim, ki ga je prejelo 125 tisoč ljudi. Na področju gospodarstva se je izboljšalo črpanje kohezijskih sredstev, po zaslugi dogovora z javnim sektorjem pa je nekaj manjši proračunski primanjkljaj. Z zakonom o razvojni pomoči Pomurju v prihodnjih petih letih pa naj bi ublažili gospodarski in socialni zaostanek te regije. Gospodarski krizi so se uprli tudi z več strukturnimi prilagoditvami, napovedujejo pa še modernizacijo sistema socialnega in zdravstvenega varstva. Glede sprememb na področju dela in socialne politike premier meni, da bodo morale biti takšne, da se bo ljudem precej bolj splačalo delati kot pa biti doma in prejemati socialno podporo, ob tem pa naj bi bile tudi plače take, da bi se z njimi dalo dostojno živeti. Kljub povečani brezposelnosti Pahor pravi, da je ta četrta najnižja v območju evra, v krizi pa je Sloveniji uspelo obdržati razmeroma nizko stopnjo revščine, kar pripisuje tudi ukrepom na socialnem področju. Kot uspeh Pahor navaja tudi podpis arbitražnega sporazuma s Hrvaško, češ da si je naša država s tem okrepila ugled v mednarodnem prostoru.
Pahor je ob prvi obletnici vladanja komentiral tudi trenutna nesoglasja v koaliciji. Ta so se nazadnje pokazala ob glasovanju o nezdružljivosti funkcije župana in poslanca, proti kateri so glasovali tudi koalicijski poslanci, čeprav je bila koalicija predlagateljica te zakonske novele. Predsednik vlade je dejal, da si bo prizadeval za ponovno odločanje o tem vprašanju, saj se mu dvojnost obeh nalog ne zdi poštena. Koalicijski vrh bo o tem in o spremembah v volilni zakonodaji razpravljal prve dni decembra.
Prvo leto Pahorjeve vlade pa je ocenila tudi opozicija. V SDS pravijo, da je bilo to leto neizpolnjenih obljub in zamujenih priložnosti, navajajo pa veliko zaostajanje za gospodarstvi evropskih držav, blizu sto tisoč brezposelnih, povečevanje obremenitev državljanov, veliko zadolženost države, proračunski primanjkljaj, prekinitev aktivnosti pri črpanju sredstev EU, neaktivnost vlade pri pospeševanju gospodarske rasti. Sporazum s Hrvaško ocenjujejo kot polom, kritični so do političnih menjav v gospodarstvu in javni sferi, poleg tega prihaja do trenj v koaliciji, vlada nima vizije in ciljev, ki bi državo spet vrnili na pot razvoja, ob tem pa zavrača dobre predloge iz opozicijskih vrst.