Ugrabitelj po prijetju umrl
Kranjčana Primoža Zupana, ki je v četrtek v prestolnici ugrabil avtobus in po prijetju umrl, so policisti večkrat obravnavali zaradi nasilnih dejanj. Septembra lani je na primer v Kranju grozil z razstrelitvijo.
Ljubljana, Kranj – Ugrabitev avtobusa Ljubljanskega potniškega prometa (LPP) v četrtek zvečer v Ljubljani še vedno odmeva, saj gre za prvi takšen primer v Sloveniji. Sprva, ko se še ni vedelo, kdo je bil storilec, so nekateri mediji ugrabitev povezovali celo s terorizmom. Na koncu se je izkazalo, da je bil ugrabitelj 49-letni Kranjčan Primož Zupan, ki je kmalu po prijetju, ko sta ga policista poškropila s solzivcem, izgubil zavest in je kljub daljšemu oživljanju nazadnje umrl. Vzrok smrti včeraj še ni bil znan.
Zupan, ki se je v preteklosti zaradi psihičnih težav že večkrat bolnišnično zdravil, je imel sicer za sabo bogato zgodovino ravnanj z elementi nasilja, septembra lani pa je na primer povzročil izredno stanje v središču Kranja, ki je bilo več ur polno policistov v bojni opremi. Zaklenil se je namreč v stranišče poslovne stavbe na Slovenskem trgu 2, v kateri imata med drugim prostore tudi kranjski izpostavi Ajpesa in Uprave za javna plačila (UJP), in zagrozil z razstrelitvijo. Približno uro in pol je tedaj trajalo, policija je v akcijo poslala tudi svojo pogajalko, preden ga je specialna enota policije izbezala iz stranišča. Policija je kasneje sporočila, da Kranjčan pri sebi ni imel razstreliva.
Zupan je v četrtek nekaj pred 21. uro v centru Ljubljane vstopil na avtobus LPP, na katerem je bilo tudi sedem potnikov. Voznika je z grožnjami in izvijačem prisilil, da ga je odpeljal proti avtocesti. O dogajanju na avtobusu – ugrabitelj je med drugim zagrozil, da bo vse pobil – je policijo po telefonu obvestil že eden od potnikov, pa tudi sam voznik je s signaliziranjem in namerno prevoženo rdečo lučjo v križišču pridobil pozornost policijske patrulje. Ta je avtobus ustavila tik pred uvozom na avtocesto, kjer so policisti ugrabitelja obvladali z uporabo prisilnih sredstev, med drugim sta ga poškropila tudi s plinskim razpršilcem. Kmalu zatem je Zupan izgubil zavest, zato so mu že policisti nudili prvo pomoč, postopek oživljanja pa so nato neuspešno nadaljevali reševalci, tako da je umrl na kraju dogodka.
Kasneje je policija razložila, da je Zupan že kakšno uro pred ugrabitvijo avtobusa LPP povzročil incident tudi na avtobusu Arrive, ki je iz Ljubljane peljal proti Kranju. Tudi v tem primeru je grozil vozniku in potnikom. Voznik je zato ustavil na postajališču pri Tivoliju in poklical policijo, a je Kranjčan do njihovega prihoda že zbežal. Na avtobusu pa je pustil nahrbtnik, njegova vsebina je zato postala predmet nadaljnje preiskave.
Pokojni Kranjčan je imel po podatkih policije na grbi več različnih kaznivih dejanj in prekrškov z elementi nasilja. »Večkrat je nasilno nastopal proti uradnim osebam, med kaznivimi dejani so tudi poškodovanje tuje lastnine, povzročitev lahke telesne poškodbe, nasilje v družini, protipraven odvzem prostosti v povezavi z nasiljem v družini, kršitev nedotakljivosti stanovanja in zatajitev,« je pojasnil vodja sektorja za organizirano kriminaliteto na ljubljanski policijski upravi Stojan Belšak. Nazadnje so ga policisti obravnavali konec marca, ko je v stanovanjskem bloku v Ljubljani z gasilnim aparatom razbijal vrata in stekla. Po tem dogodku je bil zadnjič tudi začasno hospitaliziran.