Visoke cene kmetijskih zemljišč
V zadnjih štirih letih je pri kupoprodaji kmetijskih zemljišč v Sloveniji povprečna cena znašala poldrugi evro za kvadratni meter, na Gorenjskem pa je bilo povprečje štiri evre.
Na Gorenjskem je bilo lani sklenjenih 66 kupoprodaj kmetijskih zemljišč, najmanj v zadnjih štirih letih, povprečna cena pa je znašala 4,31 evra in je bila najvišja v obdobju 2015–2018.
Kranj – Po podatkih geodetske uprave je bil lani obseg prodaje kmetijskih zemljišč za dobro četrtino večji kot pred tremi leti. Medtem ko je v letu 2015 lastnika zamenjalo 5795 hektarjev kmetijskih zemljišč, je lani obseg kupoprodaje znašal 7411 hektarjev. Največ kupoprodaj je bilo v zadnjih treh letih na pomurskem območju, približno ena četrtina vseh, sledila sta ji štajersko in dolenjsko območje s približno 15-odstotnim deležem, blizu deset odstotkov pa jih je bilo na osrednjeslovenskem, savinjskem in posavskem območju.
Povprečna cena prodanega kmetijskega zemljišča je lani na ravni države znašala 1,46 evra za kvadratni meter in je bila nekoliko nižja kot leto prej, ko je presegla poldrugi evro za kvadratni meter. Daleč najvišja cena kmetijskih zemljišč je na Obali, v zadnjih štirih letih je v povprečju znašala 5,60 evra za kvadratni meter, kar je po oceni geodetske uprave posledica na splošno dokaj visokih cen nepremičnin na tem območju pa tudi špekulativnih nakupov zemljišč za drug namen. Raven cen je dokaj visoka tudi na Gorenjskem, povprečna cena v zadnjih štirih letih je znašala okoli štiri evre za kvadratni meter, tudi na Gorenjskem pa so visoke cene deloma posledica nakupa zemljišč za drug namen, še zlasti na turističnih območjih, kot so Kranjska Gora, Bled in območje Bohinjskega jezera. V zadnjih štirih letih so bile cene nad slovenskim povprečjem še na osrednjeslovenskem (2,0 evra), goriškem (1,80) in savinjskem območju (1,60), najnižje pa so bile na Notranjskem (0,70), v Posavju (1,0) in v Pomurju (1,1).