
Vzorno sodelovanje sosed
Nekateri vidiki sodelovanja med Slovenijo in Koroško, na primer pri prometu, so pomembni tudi za vso Evropo, so ugotovili na koncu petkovega zasedanja skupnega odbora Koroška - Slovenija na Brdu.
Kot se za take sestanke spodobi, si delegaciji izmenjata darili. Slovenski zunanji minister dr. Miro Cerar je deželnemu glavarju dr. Kaiserju izročil z belim zlatom okrašen zavitek piranske soli, ta pa je podaril gostitelju koroški mlinček za poper. Dr. Cerar je poskrbel, da ni ostalo le pri soli in popru, ampak je goste iz Koroške povabil na kosilo.
Brdo – Sodelovanje med Slovenijo in Koroško je pred letom 2013 potekalo pod okriljem tako imenovanega »kontaktnega komiteja«. Tega leta sta se obe strani dogovorili za ustanovitev skupnega odbora, ki se je prvič sestal aprila leta 2014 na Brdu. Julija leta 2017 je bila v Celovcu četrta seja odbora, zadnja, peta, pa je bila pretekli petek na Brdu, delegaciji pa sta vodila slovenski minister za zunanje zadeve dr. Miro Cerar in koroški deželni glavar dr. Peter Kaiser.
Oba sta na konferenci za novinarje po koncu zasedanja izražala zadovoljstvo nad sodelovanjem med sosedama, ki je na nekaterih področji vzorno, na primer pri varovanju pred naravnimi in drugimi nesrečami, kjer načrtujejo še letos veliko skupno vajo, pri izobraževanju, čezmejnih projektih, pri turizmu, energetiki in športu. Tu je slovenska stran izjemno hvaležna Koroški, ki je podprla našo kandidaturo za organizacijo svetovnega prvenstva v nordijskih disciplinah leta 2023 v Planici. Nekateri skupni projekti presegajo sodelovanje med Koroško in Slovenijo, ampak imajo širše evropske razsežnosti, zlasti pri prometni politiki in skrbi za karavanški železniški in cestni predor. Leta 2026, ko bo dvocevni karavanški predor zgrajen, bo popolna tudi cestna povezava med Baltikom in Jadranom, je poudaril koroški deželni glavar. Dr. Peter Kaiser, ki mu je Cerar pripisal veliko zaslug za boljše odnose med Slovenci na Koroškem in nemško govorečo manjšino ter koroško deželno vlado, je pohvalil Slovenijo zaradi zgledne vodne politike. »Slovenija je usmerjena v prihodnost in je zaščitila pitno vodo tudi v ustavi. Po tej poti želimo tudi mi,« je povedal glavar dr. Kaiser, ki je še posebej pohvalil napredek pri izobraževanju. »Dvojezično šolstvo na Koroškem je pozitivna perspektiva in je edino, ki raste in se širi.« Slovenski minister za zunanje zadeve Cerar je sogovorniku posredoval pobude, ki so mu jih na srečanju pred sejo odbora posredovali predstavniki Slovencev na Koroškem. Prepričan je, da bo dosežen napredek tudi pri teh vprašanjih. Deželni glavar dr. Kaiser pa je vnesel v pogovor problem jedrske elektrarne Krško in čezmejnih vplivov na okolje ter položaja nemško govoreče skupnosti v Sloveniji. Obe strani sta po seji odbora na Brdu poudarjali, da poteka sodelovanje med sosedama v dobro ljudi na obeh straneh meje in v duhu evropskih vrednot.