3D-tiskanje

Kaj je 3D-tiskanje?

3D-tiskanje je postopek, s katerim želimo ustvariti fizični izdelek, običajno prototip, brez dragih izdelovalnih postopkov. Cenovno ugodni tiskalniki tiskajo predvsem materiale iz različnih vrst plastike. Najpogosteje zasledimo dve vrsti plastike, in sicer PLA ter ABS. Postopek tiskanja poteka tako, da plastiko iz koluta dovajamo v tako imenovani ekstrudor. Ta plastiko segreje na približno 230 °C, tako da je na izhodu iz ekstrudorja plastika v tekočem stanju. V trenutku izstopa plastike iz ekstrudorja se le-ta ohladi in strdi nazaj v trdno stanje. Gradnja izdelka oz. modela poteka v različnih ravninah toliko časa, dokler se ne natisne celoten izdelek. Tiskani izdelki iz omenjenih plastik bodo ustvarili najrazličnejše oblike, katerih slaba stran pa je predvsem ta, da natisnjeni izdelki nimajo dobrih mehanskih lastnosti. To pomeni, da niso primerni za mehansko obremenjene izdelke.

Prihodnost 3D-tiska

3D-tiskanje se je danes preselilo v najrazličnejše panoge. Vsekakor velja omeniti 3D-tiskanje v biomedicini. Na področju biomedicine je najbolj neverjetno to, da so natisnjeni kosi, največkrat implatanti oz. proteze, natisnjeni iz človeških celic. Pacientu torej odvzamejo njegove matične celice, ki se jih namnoži, kasneje pa iz njih s pomočjo 3D-tiskanja izdelajo protezo ali implatant. Največja vrednost postopka je predvsem ta, da telo takih protez ne zavrne, saj so narejene iz lastnih celic pacienta.

3D-tiskanje velja omeniti tudi na področju gradbeništva in predelave hrane. V gradbeništvu je mogoče zaslediti prvo prodajo tipskih hiš oz. bivalnih enot, ki so narejene s pomočjo 3D-tiska. Privlačna vrednost omenjenih gradbenih izdelkov pa je predvsem cena.

Ste vedeli?

Nekateri ameriški strokovnjaki napovedujejo tudi velik napredek na področju predelave hrane. Njihove napovedi veljajo predvsem za velike korporacije, ki obvladujejo področje hitre prehrane. Strokovnjaki trdijo, da boste v naslednjih treh do petih letih svoj hamburger pojedli prav z enakim užitkom, čeprav ta ne bo več delo človeških rok, ampak bo v celoti narejen s postopkom 3D-tiska.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / ponedeljek, 21. maj 2007 / 07:00

Napredek povozil kozolce

Kozolci, ki so bili še pred dobrimi tremi desetletji nepogrešljivi pri sušenju trave, propadajo ali spreminjajo svojo namembnost.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / ponedeljek, 8. junij 2015 / 15:56

Peti v narečju je težko

V Škofji Loki bo v petek že 15. Večer slovenskih viž v narečju. Direktor Radia Sora Marjan Potočnik nam je zaupal, kaj festival prinaša, kako je z leti presegel prvotne okvire pa tudi zakaj bo dal za...

GG Plus / ponedeljek, 8. junij 2015 / 15:50

Nima vsaka župnija otoka

»Delo, ki ga opravljam tu, na Blejskem otoku, opravljam z vero in Božjo pomočjo v slavo Boga, v čast Materi Božji, kraljici na jezeru, in v blagor ljudi,« je jasen blejski župnik dr. Janez Ferkolj, ki...

GG Plus / ponedeljek, 8. junij 2015 / 15:50

Majhni šoli, dragoceni za domača kraja

Dvakrat letno se srečajo učenci in učitelji dveh majhnih šol: podružnične v Kokri in ljudske v Selah na avstrijskem Koroškem. Prva ima deset, druga triindvajset učencev, obe pa sta neprecenljivi za ži...

Kranj / ponedeljek, 8. junij 2015 / 15:11

Razveselili so se novih knjig

Ob zaključku dobrodelne akcije Podarimo knjige so se v Centru Korak razveselili darila pa tudi obiska in sodelovanja, ki vsem veliko pomeni.

Preddvor / ponedeljek, 8. junij 2015 / 15:05

Pohod po Stari tovorni poti

Prejšnjo soboto je bil pohod po Stari tovorni poti, po kateri so nekdaj na Koroško tovorili sol in železo.