Kaj je termografija?

Temperatura je izredno in odločilno pomembna v vseh procesih, ki se dogajajo v naravi in v svetu tehnike. To so velike besede, a dokazov je nešteto. Če je naša telesna temperatura le za malenkost drugačna od običajne, se že počutimo slabo. V svetu tehnike nas vedno omejuje temperatura, do katere se sme segreti električna naprava, oprema, orodje, material. Nadzor nad njo pomeni večjo kvaliteto, večjo varnost in prihranek v denarju.

Kaj je termografija in kje jo uporabljamo?

Infrardeča termografija ali kratko termografija je znanstvena metoda nekontaktnega pridobivanja in analiziranja informacij z infrardečimi slikovnimi napravami. Je metoda merjenja temperature in prikaza porazdelitve toplote po površini kakršnegakoli objekta, materiala in snovi. Te lastnosti ji omogočajo široko možnost uporabe na najrazličnejših področjih, kot so: kontrola kvalitete in nadzorovanje procesov v elektrotehniki (elektromotorji, električne inštalacije, naprave, oprema, orodja); gradbeništvo – hladne točke, toplotni mostovi, prehajanje toplote, ogrevalna tehnika, peči, kotli, cevovodi, izolacije, stavbno pohištvo; mehanske naprave – trenje, problemi v tekočinah in plinih, kemijske reakcije, rezervoarji, tanki, cisterne, posode, medicina in veterina, v znanosti, inštitutih, kemijskih poskusih, termodinamiki.

Zakaj je termografija tako uporabna in koristna?

Je nekontaktna in zaznava na daljavo. Uporabnik je oddaljen od potencialno nevarnih mest. Termografija ne vpliva na objekt merjenja in tako ne spreminja njegove temperature. Je dvodimenzionalna. Na isti sliki lahko merimo temperaturo v dveh ali pa v sto točkah ter jih primerjamo med seboj. Termografijski posnetek nam omogoča odličen pregled merjenega objekta. Pokaže, kje so težave ali kje so mesta, ki nas še posebej zanimajo. Ni nam treba vnaprej natančno vedeti, kje bomo merili, o tem se lahko odločimo po ogledu slike. Snemanje v realnem času omogoča hiter pregled objektov.

V Šolskem centru Kranj pri pouku strokovnih modulov uporabljamo termokamero FLUKE Ti400. S FLUKE SmartView programsko opremo podrobno analiziramo toplotno dogajanje na objektih, napravah, inštalacijah, orodjih in materialih.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sreda, 13. februar 2008 / 07:00

Prešeren je tudi poklepetal

Ob kulturnem prazniku je kranjski zavod za turizem pripravil že tradicionalni Prešernov smenj, ki je letos privabil več tisoč obiskovalcev.

Objavljeno na isti dan


Radovljica / sreda, 16. april 2014 / 15:21

Množice ljubiteljev čokolade

Tudi tretji festival čokolade v Radovljici je presegel vsa pričakovanja organizatorjev; ne le po ponudbi, kjer so v pokušino ponujali tako klasično Gorenjko kot čokoladni kebab in vse vmes, kar si člo...

Radovljica / sreda, 16. april 2014 / 14:00

Kljub ujmi je Šobec že odprt

Več kot dvesto prostovoljcev je v zadnjih tednih pomagalo pri urejanju kampa Šobec, ki ga je februarja hudo prizadela ledena ujma. Kljub izjemno težkim razmeram so kamp uredili in v nedeljo tudi odprl...

Gospodarstvo / sreda, 16. april 2014 / 13:54

Spomladi je čas za nakupe

Spomladanski sejem v Komendi je bil po površini razstavišča največji doslej. Na 32 tisoč kvadratnih metrih se je predstavilo okrog petsto razstavljavcev.

Zanimivosti / sreda, 16. april 2014 / 13:43

Olimpijske igre v Sočiju

V tokratni anketi smo sodelujoče vprašali, če so spremljali letošnje zimske olimpijske igre v Sočiju in če so pričakovali takšen uspeh slovenske ekipe.

Bled / sreda, 16. april 2014 / 13:42

V kapeli spet cerkveni obredi

Ljubljanski škof Andrej Glavan in bolzansko-briksenski škof dr. Ivo Muser sta v sklopu praznovanja občinskega praznika na Blejskem gradu blagoslovila kapelo sv. Ingenuina in sv. Albuina.