Več kot dvesto prostovoljcev je v zadnjih tednih pomagalo pri urejanju kampa Šobec. / Foto: Gorazd Kavčič

Kljub ujmi je Šobec že odprt

Več kot dvesto prostovoljcev je v zadnjih tednih pomagalo pri urejanju kampa Šobec, ki ga je februarja hudo prizadela ledena ujma. Kljub izjemno težkim razmeram so kamp uredili in v nedeljo tudi odprli za goste.

Lesce – »Narejeno je bilo izjemno veliko delo,« je po napornih spomladanskih mesecih zadovoljen predsednik turističnega društva Lesce Zlatko Kavčič. Tudi tokrat je Šobec povezal Leščane: pomagali so nogometaši, radioamaterji, balinarji, borci, upokojenci, na lastno pobudo sta prišla celo dva razreda dijakov Srednje gostinske in turistične šole Radovljica. »Prvi so na pomoč seveda priskočili gasilci iz Lesc in Hlebc,« je povedal Sašo Gašperin. Ti so v preteklih dneh tudi očistili jezero, tako da je kamp od nedelje v glavnem nared za sprejem prvih gostov. »Zelo smo zadovoljni tudi z delom, ki ga za nas opravljajo zaposleni v radovljiškem Varstveno delovnem centru. So cenejši od drugih delavcev, a tudi zelo predani, natančni in fleksibilni,« je še povedal Gašperin.

Kot je na nedavnem občnem zboru turističnega društva Lesce povedal predsednik Zlatko Kavčič, je bilo lansko leto za Šobec zelo uspešno. »Obiskalo nas je 26.878 gostov, kar je 4 odstotke več kot leto prej, in ti gosti so prenočili 94.058-krat ali 1,7 odstotka manjkrat kot leto prej. Povprečna doba bivanja je bila 3,52 dneva, kar je manj kot v letu 2012, ko je bila 3,7 dneva. Za celo Slovenijo nam podatki še niso znani, vendar kaže, da bo turistični promet, ki je bil dosežen v letu 2013, podoben tistemu iz leta 2012. V občini Radovljica je bilo 2,4 odstotka manj gostov kot leto prej, bilo pa je enako število nočitev. Šobec predstavlja več kot dve tretjini vseh nočitev občine Radov­ljica,« je poudaril Kavčič.

Med gosti, pravi, ostajajo na prvem mestu Nemci z 34 odstotki, sledijo jim Nizozemci s 26 in Slovenci s 6,7 odstotka. Pri nočitvah pa tako kot že dolgo vodijo Nizozemci z 39, sledijo Nemci z 35 in nato Slovenci s 6,7 odstotka. »Zaznali smo rahlo povečanje gostov iz vhodne Evrope (Poljska in Madžarska). Tako kot že dolga leta v hudi mednarodni konkurenci dosegamo 93,3 vseh nočitev s tujimi gosti.«

Tudi v letošnjem letu pričakujejo enako število gostov in nočitev kot v lanski dobri sezoni. »Tak cilj je zahteven, če upoštevamo, da ima kamp povsem drugačno podobo kot lani. Žal ta podoba ni lepša in boljša, ampak je gozdni značaj kampa močno prizadet. Prav zaradi tega pričakujemo izpad prihodkov in v enaki višini tudi dobička v višini sto tisoč evrov. Še huje od tega pa je dejstvo, da bomo morali v vzdrževalna dela zaradi žledoloma in potrebe po sanaciji gozda in zemljišč ter cest vložiti petsto tisoč evrov, kar je petkrat toliko, kot bi bilo treba v normalnih razmerah.«

Cene kampiranja so povečali za pet odstotkov, članarina v društvu pa ostaja enaka kot že nekaj let doslej.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Žiri / / 22:03

Letos osem občinskih nagrajencev

V občini Žiri so si za občinski praznik izbrali 25. junij, ko praznujemo tudi dan državnosti. Minuli četrtek so se zato v Muzeju Žiri zbrali na slavnostni seji ob občinskem in državnem prazniku, na ka...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sobota, 24. februar 2007 / 06:00

Minister Zver med Ratečani

Večina lastnikov se nagiba k oddaji zemljišč v Planici v dolgoročni najem. Aprila bodo na mizi konkretne ponudbe.

Splošno / sobota, 24. februar 2007 / 06:00

Nove medalje za rateške kegljače na ledu

Kegljači na ledu pri Športnem društvu Rateče-Planica so dosegli velik uspeh na letošnjih državnih prvenstvih. V metu na daljavo v Mariboru so osvojili tri medalje. Jože Špolad je...

Splošno / sobota, 24. februar 2007 / 06:00

Smrdljiva sramota v Planici

Obiskovalce doline pod Poncami pričaka smrdeče, ogabno, nasmeteno stranišče v baraki na koncu izteka velikanke.

Splošno / sobota, 24. februar 2007 / 06:00

Brez milosti nad večkratne kršitelje

Prvi policist, odgovoren za varnost cestnega promet na Jesenicah, je postal Simon Sušanj.

Splošno / sobota, 24. februar 2007 / 06:00

Prosim, ustavite svet, rada bi izstopila ...

Predstavitev občinske svetnice na listi LDS Branke Doberšek - tokrat nekoliko drugače ...