Deček ima deset let, a že cilj, da bo postal astronavt
Indijski deček Shalom Keshet - Natty občuduje Nasino astronavtko Sunito L. Williams, ki ima družinske korenine v Lešah. Tako je Shalom v želji, da Sunito spozna, najprej navezal stik z zavodom Slovenski astronavt. Izpod njegovega peresa je tudi v slovenščino prevedena knjiga Izgubljeni deček.
Leše pri Tržiču – »Čudovito je, da se tako mlad človek spozna na toliko reči in da je tako talentiran. Njegovi radovednost in želja po učenju mu obetata svetlo prihodnost.« Te besede je Nasina astronavtka Sunita L. Williams, ki po praprababici po materini strani izhaja iz Leš pri Tržiču, namenila desetletnemu indijskemu dečku Shalomu Keshetu, avtorju v slovenščino prevedene knjige Izgubljeni deček. Vse te zdaj že stkane vezi pa imajo svoje ozadje, kot je pojasnila Melanija Primožič, direktorica zavoda Slovenski astronavt s sedežem v Tržiču: »Shalom Keshet - Natty me je našel po spletu in napisal, da zelo občuduje Sunito Williams, ker bi tudi sam želel postati astronavt. »Včasih sem s starši hodil gledat zvezde v planetarij in tam sem prvič videl maketo vesoljske ladje in astronavte. To me je spodbudilo, da sem želel izvedeti več o vesolju.«
Sunitin oče je po rodu Indijec, prav tako kot deček Natty. »Prek mene se je Natty povezal s Sunito, ki ga v njegovi želji na poti do astronavta usmerja in mu daje napotke. Ker je deček talentiran tudi za risanje, je Suniti podaril nagrajeno ilustracijo, s katero je sodeloval na tekmovanju na Googlu in je nastala ob petdeseti obletnici pristanka prvega človeka na Luni. To ilustracijo hranimo v spominski sobi Sunite Williams v Lešah, Natty pa je narisal še eno na temo letošnje 130. obletnice rojstva Hermana Potočnika - Noordunga, pionirja vesoljskih znanosti in vizionarja. S to risbo bo Natty sodeloval na razstavi Slovenske znanstvene fundacije v čast Potočnikovemu jubileju, potem jo bomo dali na ogled v spominsko sobo v Lešah.«
Melanija Primožič je uredila in za tisk pripravila knjigo Izgubljeni deček, v slovenščino jo je prevedla Vesna Hauschild, ilustriral jo je Shalom Keshet. Kot je knjigi na pot napisal avtor sam: »Branje odpira um in vas poveže s svetom domišljije. Več kot berete, več boste vedeli.« Knjigo je Melanija Primožič podarila tudi indijski veleposlanici v Sloveniji Namrati S. Kumar, ji povedala tudi za spominsko sobo Sunite Williams, veleposlanica pa je bila nad vsem tako navdušena, da je Leše obiskala septembra lani. Spremljal jo je tudi indijski minister za kulturo dr. Vinay Sahasrabuddhe. »Indija je tudi prva tuja država, ki je pristopila v Klub prijateljev spominske sobe Sunite Williams, in nadejamo se, da nas bo v tem klubu prijateljev vse več.«
Shalon Keshal - Natty pa ne miruje niti pri pisateljevanju. Izdal je že svojo drugo knjigo z naslovom Giratina, ki je nadaljevanje Izgubljenega dečka. »Za zdaj je knjiga izdana samo v angleškem jeziku, a najbrž to ne bo ovira za naše mlade bralce, ki se že zgodaj srečajo z angleščino,« je povedala Primožičeva in sklenila, da si bodo v zavodu Slovenski astronavt še naprej prizadevali za promocijo slovenskih astronavtov tako v Sloveniji kot v »globalni vasi«. Sodelujejo tudi s Tehniškim muzejem Slovenije, lani so se jim pridružili na gostujočih razstavah v Kanadi in Kaliforniji.