Višje plače, dražje oskrbnine

Dvig plač v javnem sektorju kot posledica dogovora med vlado in sindikati je že povzročil dvig cen storitev in posledično oskrbnin tudi v nekaterih domovih za starejše. Direktorice treh gorenjskih domov opozarjajo, da je nujno čim prej pristopiti k sistemu dolgotrajne oskrbe, ustvariti sredstva za pokrivanje storitev in razbremeniti starejše.

Kakšen standard bodo lahko zagotavljali v domovih za starejše v prihodnje, če ne bo ustreznih ukrepov na državni ravni?

Ljubljana – Dejavnost institucionalnega varstva starejših se financira iz dveh virov, to je oskrbnin, ki jih plačujejo stanovalci, njihovi svojci in po potrebi občine ter predstavljajo sedemdeset odstotkov prihodkov, ter plačil za opravljeno zdravstveno nego, ki jih plača zdravstvena zavarovalnica. Kot je pojasnil sekretar Skupnosti socialnih zavodov Slovenije Jaka Bizjak, so domovi starejših že uskladili cene oskrbe z dvigom plač kadra, ki je plačan iz oskrbnin, tisti, ki še niso, bodo to verjetno še storili. »Čakamo pa še, ali bo vlada ob odločanju o spornih vprašanjih ustrezno popravila cene zdravstvenih storitev glede na dvige plač, ki jih je dogovorila s sindikati. Po neuradnih informacijah dvig ne bo dovolj velik, zato bo treba manjkajoče zagotoviti na druge načine. Govorim o približno dveh evrih na dan na stanovalca. Ker imamo samo dva vira, lahko to zagotovimo najprej z varčevanjem, ki ima na koncu za posledico nižji standard, ali pa z dvigom oskrbnin, za kar pa potrebujemo spremembo metodologije za izračun cen oskrbe. Upamo, da bo vlada to upoštevala in pri odločanju o cenah zdravstvenih storitev poskrbela, da bo cena pokrivala stroške, predvsem stroške dela, ki pri njenem izvajanju nastajajo.« Ob tem je opozoril: »Kot družba smo na razpotju, ko se moramo odločiti, ali bomo šli v smeri socialnih držav skandinavskega tipa ali v smer Balkana, kjer breme teh storitev nosijo starostniki in njihovi svojci.«

Podražitve v Kranju, Škofji Loki, na Jesenicah

»V Domu upokojencev Kranj se je s prvim januarjem zvišala osnovna oskrba za 1,6 odstotka, kar predstavlja 0,31 evra na dan, cena na dan po novem znaša 18,89 evra. Oskrba IV (za varovan oddelek) se je zvišala za 2,5 odstotka, kar predstavlja 0,84 evra na dan, cena na dan tako po novem znaša 33,26 evra,« je pojasnila Zvonka Hočevar, direktorica Doma upokojencev Kranj, in pozvala k spremembi oblikovanja cen socialno-varstvenih storitev: »Vendar gre tu le za socialno oskrbo (plačilo nastanitve, kurjava, prehrana, pranje likanje, pospravljanje, režija ...). Zdravstveno-negovalnega kadra pa zdravstvena zavarovalnica nikoli ne financira toliko, kot se dvignejo s sindikati dogovorjene plače, niti se ne upošteva dejanska struktura delavcev; v domovih je kader starejši, večji so dodatki, več je napredovanj. Zato prihaja do razkoraka in s tem do izgube na področju dela zdravstvene nege, ki jo moramo domovi pokrivati iz oskrbe, s čimer se neupravičeno niža standard stanovalcev, ter iz tržne dejavnosti, ki je ravno tako prigarana, zato so delavci upravičeni do izplačila dela stimulacije.«

V Centru slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka se je oskrba I zvišala za 1,5 odstotka, kar predstavlja 0,28 evra na dan, cena na dan po novem znaša 18,77 evra. Tudi tamkajšnja direktorica Silva Košnjek je potrdila, da stanovalci in njihovi svojci vsako leto težje plačujejo vse stroške, problematiko pa vidi podobno kot Hočevarjeva. »Zdravstvena zavarovalnica sicer navaja povečanje plačil, vendar so ta povečanja povezana s povečanjem kapacitet v domovih v preteklem letu in povečanjem zdravstvene nege v domovih,« je še pojasnila Košnjekova.

Kakšen standard bodo lahko zagotavljali v domovih za starejše v prihodnje, če ne bo ustreznih ukrepov na državni ravni, z zaskrbljenostjo spremlja tudi Mojca Pavšič, direktorica Doma upokojencev dr. Franceta Berglja Jesenice. Tudi pri njih so s prvim januarjem zvišali ceno oskrbnin; za 1,7 odstotka za osnovno oskrbo, kar predstavlja 0,31 evra na dan, cena na dan tako po novem znaša 18,09 evra. Oskrba IV (za osebe z demenco) pa se je zvišala za 2,3 odstotka, kar predstavlja 0,72 evra na dan, cena na dan tako po novem znaša 31,02 evra.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / četrtek, 27. december 2007 / 07:00

Praznovali na Sv. Jakobu

Brezovica – Letos mineva sedemnajst let od odločitve za samostojnost Slovenije. 23. decembra leta 1990 je množica ljudi pri cerkvici na sv. Jakobu nad Medvodami pričakala rezulta...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 14. avgust 2019 / 20:44

Kino Storžič postaja otroški športni center

Mladi športniki in športni zanesenjaki iz Športnega kluba Dr. Lovka so se odločili, da najamejo prostore nekdanjega kina Storžič in v njih postavijo prvi otroški športni center v Sloveniji. Dela so se...

Razvedrilo / sreda, 14. avgust 2019 / 20:43

Kavboji v Zbiljah

Ob Zbiljskem jezeru je tri dni potekal največji ameriško obarvan dogodek v Sloveniji, ki je navdušil množico obiskovalcev. Organizatorji so jim v najlepši luči približali ameriško kulturo.

Zanimivosti / sreda, 14. avgust 2019 / 20:40

V gorah vedno več tujcev

Slovensko planinsko pot je do sedaj v celoti prehodilo 10.353 ljudi, med njimi 866 tujcev, zato so se v Planinski založbi PZS odločili, da izdajo tudi vodnik v angleščini.

Rekreacija / sreda, 14. avgust 2019 / 20:40

Rekord Bečana na Talež

Ribno – Teku Contitus Taležlauf pravijo tudi tek z razgledom. V nedeljo je potekal osmič, organizator pa je Športno društvo Ribno.

Cerklje na Gorenjskem / sreda, 14. avgust 2019 / 20:39

Bili upanje na zmago

Pri Lovskem domu na Štefanji Gori je v soboto potekla spominska slovesnost ob 77. obletnici napada na Drugo grupo odredov in 13 padlih borcev Druge grupe odredov ter tri kurirje, domačine iz Krvavške...