Aktivno varstvo za starejše
V Centru starejših Medvode so predstavili programa, ki ju nudijo starostnikom, ki niso stanovalci doma. Aktivnemu dnevu so lani dodali še Aktivno varstvo. Ponudbo želijo še obogatiti, saj, kot pravijo, je vse več starostnikov, ki dneve preživljajo doma in so osamljeni.
Medvode – Center starejših Medvode je polno zaseden. Imajo 207 stanovalcev, na sprejem jih čaka več kot osemsto, kolikor imajo prošenj. Tudi zato so se odločili, da aktivnosti ponudijo tudi starejšim, ki ne bivajo v domu. Tem so najprej ponudili Aktivni dan, ki se mu je lani pridružilo še Aktivno varstvo za starostnike.
»Aktivno varstvo za starostnike poteka vsak dan od 7. do 16. ure. Vanj je trenutno vključenih sedem oseb, ki se pri nas dobro počutijo in so zadovoljni, da so v družbi, aktivni, da dneve ne preživljajo sami doma. Vsi ne prihajajo vsak dan. Animatorji jim pripravijo različne aktivnosti. Imajo telovadbo, razne miselne in družabne igre, delavnice ročnih spretnosti, udeležujejo se vseh dogodkov, ki so organizirani na ravni centra ... Poskrbljeno je tudi za prehrano. Aktivno varstvo je namenjeno vsem starostnikom, ki so še gibljivi, ki nimajo težjih obolenj, zaradi katerih bi lahko prišlo do kakšnih zapletov. Vključene so tudi osebe z demenco,« je pojasnila Polona Rogelj, vodja zdravstvene nege v Centru starejših Medvode.
Dve leti pa poteka Aktivni dan, ki je prav tako namenjen zunanjim uporabnikom, vanj pa se lahko vključijo tudi stanovalci doma. Poteka dvakrat tedensko, ob torkih in četrtkih. »V tem programu imamo med petnajst in dvajset oseb. Njen pomembni del je telovadba in izobraževanje v izvedbi Fitnes klinike. Poudarek je na vzdrževanju fizične moči, koordinacije gibov ... Potekajo tudi številne druge aktivnosti, poskrbljeno je tudi za obroke,« je še povedala Rogljeva.
Ponudbo v Centru starejših Medvode želijo še obogatiti. »Vizija je, se razvijamo. V načrtu imamo projekt Junaki na domu uporabnika. Mislim, da bo slej ko prej tudi to zaživelo. Prebivalstvo se stara, prostora v domovih ni, svojci pa so obremenjeni s svojimi službami, otroki in tempom življenja. Starejši bodo vedno bolj prepuščeni sami sebi. Kot opažamo, jim največ pomeni topla beseda in stisk roke. To jim pogosto koristi bolj kot kakšna zdravstvena intervencija. Pogrešajo socialne stike, preveč so osamljeni. Upam, da bo v prihodnje napredek tudi v tej smeri,« pravi Rogljeva in še doda, da je vse bolj pereč tudi porast demence.