Problem kreditov naj reši zakon
Tudi v Zvezi potrošnikov Slovenije pozivajo k rešitvi problematike kreditov v švicarskih frankih s sprejetjem zakona o konverziji kreditov.
Kranj – Potem ko je vrhovno sodišče že v dveh sodbah glede posojil v švicarskih frankih odločilo v korist banke, so v Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) vnovič pozvali k sistemski rešitvi te problematike. »Zveza potrošnikov Slovenije že od leta 2015 po izbruhu afere s krediti v švicarskih frankih opozarja, da je treba ta problem množičnega oškodovanja potrošnikov rešiti sistemsko, s sprejetjem ustreznega zakona, ki bo kreditojemalcem omogočil konverzijo kredita v evrski kredit, torej da svoj dolg pošteno odplačajo pod pogoji, ki so jih ob sklenitvi kreditne pogodbe lahko upravičeno pričakovali,« so zapisali in pozvali zakonodajalca k sprejetju zakona, ki bo kreditojemalcem omogočil pošteno odplačilo kreditov.
Problematika ima tudi evropske razsežnosti
Vztrajanje pri reševanju problema švicarskih kreditov le v sodnih postopkih, je po mnenju ZPS napačno, saj sodni postopki ne pomenijo le velike dodatne finančne obremenitve kreditojemalcev, ampak tudi obremenitev sodnega sistema »in v primeru zavrnitve tožbenih zahtevkov tudi nevarnost, da bo breme nepoštenega ravnanja bank s sodbami evropskega sodišča namesto na poslovne banke prevaljeno na državo, torej na vse davkoplačevalce«.
V ZPS ob tem opozarjajo, da ima problematika kreditov v švicarskih frankih tudi evropske razsežnosti, kar potrjujejo sodbe Evropskega sodišča in tudi pred kratkim sprejeta sodba Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP). »V tej sodbi je ESČP zavrnilo pritožbo poslovnih bank, da je Madžarska s sprejetjem zakona o nepoštenih pogojih v pogodbah o posojilih v tuji valuti, ki ga je za zaščito svojih potrošnikov sprejela leta 2014, v škodo bank kršila načelo retroaktivnosti in načelo pravne države. Poudarilo je, da je nacionalni zakonodajalec dolžan skrbeti za usklajeno upoštevanje interesov potrošnikov, bank in nacionalne ekonomije in ima pri tem možnost proste presoje,« so navedli.
Združenje Frank: banke so hazardirale
V Združenju Frank pa poudarjajo, da kljub mnogim dokazom, da so banke vedele, da so krediti neprimerni za potrošnike in na dolgi rok nevzdržni, te še vedno v javnosti in na sodiščih vztrajno ponavljajo, da afere švicarski frank ni bilo mogoče napovedati. Ob tem ugotavljajo, da banke kreditojemalcem in državljanom, ki so jim zavestno ponujale neprimerne kredite, »želijo prilepiti etiketo moralnega hazardiranja, ki so ga navadno zasluženo deležne predvsem same«. Po njihovem lahko ta moralni hazard v prihodnje lahko prepreči le država, ki bo z zakonom zaščitila oškodovane državljane in poslala jasno sporočilo bankam, da se moralni hazard ne izplača. »S presojo zakonskega predloga bo javnost lahko razbrala tudi oziroma predvsem to, da njegovo sprejetje ne pomeni privilegiranja določene skupine ljudi na škodo drugih ali države, ampak samo odpravo nepravilnosti, ki so jih zakrivile banke in da bo samo sprejetje zakona, proti čemer se finančna klika pod okriljem Združenja bank Slovenije tako krčevito bori, preprečilo, da bo za napake bank pred evropskimi sodišči plačala Slovenija in vsi njeni državljani,« so zapisali v sporočilo za javnost.