Bohinj ni samo jezero
Novi bohinjski župan Jože Sodja je svojo pot v lokalni politiki začel v krajevni skupnosti Nomenj, kjer si je prizadeval za družabno življenje in projekte za razvoj kraja, tudi kot župan pa se zaveda, da je Bohinj mnogo več kot jezero.
Bohinjska Bistrica – Bohinjski župan Jože Sodja, ki je nastopil svoj prvi mandat, ni novinec v občinski politiki. Dva mandata je opravljal funkcijo podžupana ter po izvolitvi nekdanjega župana Franca Kramarja v državni zbor tudi pol leta opravljal tekoče županske funkcije. Sproščeni upokojenec jeseniškega jeklarskega podjetja Acroni funkcijo opravlja nepoklicno in se dobro zaveda izzivov, ki ga čakajo.
»Rojen sem na Jesenicah, prvih šest let smo živeli v Podkorenu, kjer je oče delal v podjetju za urejanje hudournikov, potem smo se preselili na Nomenj, kjer je oče dobil hišo. To smo popravili in si tam ustvarili življenje. Do vojaščine sem živel v Bohinju, obiskoval sem še spodnjo in zgornjo šolo, spodnja je stala na mestu današnjega vrtca, zgornja pa na mestu današnjega hotela. Ko sem odslužil vojaščino, sem se kmalu poročil in zaradi prostorske stiske sva se z ženo preselila na Jesenice, natančneje v Podmežaklo, kjer sem preživel dvajset let.« Po končanem šolanju je bil celo delovno dobo zaposlen kot električar, kasneje kot elektrodelovodja v Acroniju, prej Železarni Jesenice, na kar je ponosen, saj je imel delo rad in je nabral tudi dobre izkušnje. »Veliko vzporednic lahko potegnem z današnjim delom na občini, čeprav so nekatere stvari nam, ki smo prišli iz gospodarstva, mnogo težje razumljive kot tistim, ki so vseskozi zaposleni v javni upravi. Na nekatere stvari se v podjetjih gleda drugače, a je marsikaj možno uporabiti tudi v javni upravi. Pri delu v podjetju je treba biti odziven, v javni upravi pa imamo opravka z roki, ko moramo čakati, da sami dobimo informacije. Tega ljudje pogosto ne razumejo, verjamem pa, da se to tudi izkorišča.«
Po vrnitvi na Nomenj, kjer sta z ženo zgradila hišo, se je takoj vključil v dogajanje v kraju, na to obdobje pa ga vežejo zelo lepi spomini. »Vključil sem se nazaj k prostovoljnim gasilcem, v krajevno skupnost, ukvarjali smo se z družabnim dogajanjem na vasi. Prek gasilcev se je veliko naredilo za vas.« Še vedno je aktiven pri prostovoljnih gasilcih na Nomenju, saj v tem delu uživa: »Tisti, ki smo aktivni gasilci, jemljemo to profesionalno in resno, to ni hobi, ampak resna aktivnost, za katero si moraš vedno vzeti čas.« Posebno ponosen je na številne projekte, ki so jih krajani na Nomenju izpeljali sami. »Taka projekta sta viseči most čez Savo Bohinjko in ureditev okolice Plavža svete Heme, kjer je bilo vloženega ogromno prostovoljnega dela in materialnih prispevkov.« V prejšnjih mandatih je bil zelo aktiven tudi na področju varnosti prometa, civilne zaščite, koordiniral je na primer postavitev svetlobnih tabel za umirjanje prometa, ki jih vidi kot prijaznejši, a zelo učinkovit način umirjanja prometa, ter mrežo AED-defibrilatorjev v Bohinju.
Kot zaključuje Jože Sodja, ima Bohinj veliko bogastva. »Imamo veliko vasi, ki so odmaknjene. Pogosto dobivamo očitke, da so pozabljene, a hkrati se v teh vaseh ljudje drugače organizirajo in si zaslužijo veliko podporo. Te vasi na obrobju so ohranjene, ljudem je treba omogočiti kvaliteto življenja, kakršno si želijo, in ne da pokvarimo to pokrajino. Moj moto je, da mi morajo povedati, kaj bi radi, potem lahko skozi pogovor najdemo rešitev.«