Različna mnenja izvedencev
Na kranjskem okrožnem sodišču se je minuli ponedeljek nadaljevala pravda za odškodnino, ki sta jo zoper kranjsko porodnišnico vložila starša danes petletne deklice, ki je zaradi zapletov pri porodu utrpela hude posledice.
Kranj – Pet let po dogodku se nadaljuje odškodninska pravda staršev petletne deklice Gaje iz Kranja proti kranjski porodnišnici. Deklica je zaradi zapletov pri porodu utrpela hude posledice, saj naj bi se pri porodu zgodila zdravniška napaka, zaradi katere naj osebje ne bi opravilo potrebnih preiskav, posledično pa naj bi se deklica sedem ur dušila in se rodila s cerebralno paralizo in epilepsijo. V bolnišnici, kjer se že tako spopadajo z velikimi finančnimi težavami, že od začetka očitke zavračajo.
Starša deklice od bolnišnice in Zavarovalnice Triglav zahtevata skupno okoli milijon evrov odškodnine ter rente za izgubljeni prihodek, prilagoditve in strokovno pomoč za deklico. Obravnava primera se je začela lani, ko je sodišče imenovalo sodna izvedenca rentgenologije ter ginekologije in porodništva, ki naj bi preučila potek poroda in ugotovila razloge za dekličine težave. Na tokratni obravnavi je prva nastopila ginekologinja Tanja Premru Sršen, članica strokovnega nadzora zdravniške zbornice, ki je po samoprijavi bolnišnice pregledala primer. Premru-Sršenova je ocenila, da je bil porod voden v skladu z uveljavljeno prakso, zapisi CTG, prek katerih se je spremljajo stanje otroka med porodom, pa po njenih ocenah ne kaže na hipoksijo oziroma pomanjkanje kisika. Po ocenah Premru-Sršenove je bil razlog za težave deklice sepsa, nastala zaradi okužbe s streptokokom v maternici: »Takšni primeri se dogajajo, so se dogajali in se bodo dogajali.« Poudarila je še, da sepsa s tovrstno okužbo lahko napreduje zelo hitro, ocenila pa je tudi, da niso našli indicev, ki bi kazali na težave ali potrebo po carskem rezu.
Njeno mnenje je v nasprotju z drugimi strokovnjaki, ki so pregledali omenjeni primer in v tej zadevi podali svoje mnenje. Sodni izvedenec radiologije Miran Jeromel je ob pojasnilu izvedeniškega mnenja na podlagi posnetkov magnetne resonance, ki so nastali pet dni po rojstvu deklice, poudaril, da posnetki kažejo na hude hipoksične okvare organov zaradi pomanjkanja kisika in ne zaradi sistemske sepse, saj se vnetne spremembe na posnetkih kažejo drugače, predvsem niso simetrično razporejene po možganih.
Na prihodnji obravnavi 19. februarja bo svoje mnenje povedala še sodna izvedenka za ginekologijo in porodništvo, nato pa bo sodišče, kot je napovedala sodnica Irena Ahačič, predvidoma izdalo vmesno sodbo, po kateri bo v primeru, da bodo razsodili v prid staršem, razsojala le še o višini odškodnine. V tem primeru bo predvidoma imenovan tudi izvedenec pediatrije. Njegovo imenovanje sta že v trenutni fazi postopka predlagala tako pooblaščenka bolnišnice Kaja Breznik Ladinik kot tudi pooblaščenec tožečih Aljoša Ravnikar, ki je ocenil, da bo sodišče z novim izvedencem lahko pridobilo še dodatno mnenje o neobstoječi sepsi.