Prihodnje leto bo odločilno
Vodenje kranjskogorske Hita Alpinee je pred dobrim mesecem prevzel Tomaž Repinc, pred nekaj meseci pa operativno upravljanje švicarska družba Sophos. Reprogramirani dolgovi do bank jim sedaj omogočajo likvidnost in normalno poslovanje, odločilno bo prihodnje leto.
Kranjska Gora – Tomaž Repinc v Kranjski Gori ni neznan, saj se je pred dvema desetletjema zaposlil v igralno-zabaviščnem centru Korona. Zadnjih pet let je služboval na upravnih funkcijah v Sarajevu, Umagu in Novi Gorici. Pred prevzemom vodenja Korone 1. septembra je bil direktor igralništva in turizma v Hitu. Od 1. oktobra vodi tudi Hit Alpineo, kjer je bil prej slabo leto tudi predsednik nadzornega sveta.
Poslovanje, predvsem težave Hita Alpinee dobro poznate. S kakšnimi ambicijami ste prevzeli vodenje?
»Prihodnost Hita Alpinee je svetla, vidim priložnosti tako v igralniškem kot turističnem, hotelirskem delu. Alpinea je bila pred meseci tik pred stečajem. Pogoj za ohranitev je bil dogovor z bankami o reprogramu kreditov, ki je bil dosežen tudi zaradi prizadevanj Dimitrija Picige, predsednika uprave Hita, tako da do črnega scenarija ni prišlo. Sicer pa so bile odločitve glede investicij v letu 2008 izvedene v letih stabilnega in optimizma polnega poslovanja. Nihče ni pričakoval krize, sicer ne bi investirali, danes pa se ne bi spopadali s tovrstnimi težavami.«
Kljub dogovoru ima Hit Alpinea še vedno 25 milijonov evrov dolga. Je stečaj Hita Alpinee sedaj popolnoma izključen?
»Reprogramiranje kreditov sta omogočila načrt in projekcija poslovanja za prihodnjih deset let. Rešitev smo našli v sodelovanju s švicarsko družbo Sophos, ki je pripravila in že izvaja načrt poslovanja, ima znanje in izkušnje. Odplačilo dolgov smo umaknili v prihodnost in si pridobili čas za sanacijo Alpinee. Seveda pa moramo doseči cilje, ki so bili postavljeni v projekcijah, saj bomo le tako lahko izpolnjevali obveznosti do bank.«
Prvi rezultati naj bi bili znani jeseni. So že vidni?
»Poslovanje je boljše kot lani ob istem času. Pa vendar moramo dati upravitelju čas, da postavi lastno organizacije dela, za vpeljavo lastnega koncepta, za določitev nalog posameznikom, vpeljavo standardov na vseh področjih. Težko je pričakovati rezultate v nekaj mesecih, v letu ali letu in pol pa morajo biti vidni konkretni učinki.«
So hoteli bolj polni?
»Število nočitev je višje, prihodki so boljši kot lani. Sophos je operativni del poslovanja prevzel s 1. julijem, prvo pogodbeno leto je leto 2014, trenutno smo v prehodnem obdobju. Upravitelj se je zavezal, da bo dosegel določene prihodke in stroške, s tem tudi pozitiven tekoči poslovni izid. Postavili smo optimističen in realističen scenarij, reprogram kreditov je vezan na realistični scenarij. Prepričani smo, da ga bomo lahko dosegali in s tem takšen denarni tok, ki bo omogočal izpolnjevanje obveznosti do bank.«
Sophos je prevzel večji del menedžerskih nalog, kaj preostane vam kot direktorju Hita Alpinee?
»Vse odločitve družbe mora pravno-formalno potrditi direktor, hkrati skrbim za likvidnost in nadzorujem upravljanje. Moje je reševanje odprtih zadev, sicer pa je jasno, da je odgovorna oseba družbe lahko le direktor.«
To pomeni, da najbolje poznate trenutno poslovanje družbe. Je Hit Alpinea likvidna?
»Smo likvidni, poslovanje je boljše kot lani, poslovno leto bomo zaključili po pričakovanih načrtih. To pomeni, da izguba ostaja, vendar je manjša kot lani. Iluzorno je pričakovati, da bi lahko poslovanje sanirali v enem letu. Že prihodnje leto pa bo ključno.«
Pred časom se je veliko govorilo o dezinvestiranju, prodaji enega od hotelov. Je ta možnost še v igri?
»Strateško in tudi po dogovoru z upraviteljem skupina Hit v Kranjski Gori vidi tri ključne hotele: Kompas, Larix in Prisank. Z veseljem lahko rečem, da bi pred letom zaradi preživetja skoraj prodajali hotele za vsako ceno, danes pa to ni potrebno. Hoteli Alpina in Špik ter apartmaji Vitranc so opcijsko na prodaj, vendar le za dobro ceno in zaradi razdolževanja.«
V turizmu lahko vidite nekaj mesecev naprej. Kako zasedeni boste v prihajajoči sezoni?
»Kranjska Gora je odvisna od zimske sezone, težko je napovedovati, kako bo, saj ne vemo, kakšno bo vreme. Vseeno za zdaj kaže dobro, zasedeni smo. V letu 2014 bomo morali še močno zavihati rokave in se boriti, vendar je napoved zasedenosti dobra, zato sem optimističen.«
V Kranjski Gori poslujejo tri Hitova podjetja: Hit Alpinea, Hit Korona in Hit Larix. Pred letom je bila na mizi pobuda za povezovanje teh družb v t. i. Severni steber.
»Dolgoročni cilj Hita je povezovanje kranjskogorskih družb v celoto. Vizija družbe Hit in tudi moja vizija je selitev igralniške ponudbe Korone, ki sama po sebi ni več zadostna, saj potrebuje dodatno ponudbo (hoteli, wellness, zabava), med hotela Kompas in Larix. Na volja imamo zemljišča, povezali bi dva ključna hotela v Kranjski Gori. Prvi načrti so pripravljeni, izpeljava pa je odvisno od mnogih dejavnikov. Odločitev je na plečih države kot lastnika družbe Hit, pomembni so igralniški davki in koncesije, pomemben je strateški partner in soglasje lokalne skupnosti. Ob primerni obdavčitvi bi lahko vlagali v dodatno ponudbo, razvijali kraj, pripeljali številne turiste in bili predvsem bolj konkurenčni.«
Kaj bi gradili v Kranjski Gori?
»Kot sem omenil, bi gradili med Larixom in Kompasom. Tu bi bila nova Korona, poleg garažna hiša, zabavišče s plenarno kongresno dvorano, ob igralnici pa pokrita ulica z restavracijami in bari. Postavili bi mestno ulico, ki bi lahko funkcionirala vse leto. Zaradi garažne hiše bi lahko delno zaprli promet v Kranjski Gori in v tem delu organizirali razne dogodke. Za uresničitev načrtov pa je nujno izpolniti več pogojev, med njimi, da se vse tri kranjskogorske družbe združijo v eno.«
Poznate mnenje lokalne skupnosti? Predvsem glede igralništva?
»Nove ponudbe ne vidim v smislu klasičnega igralništva, gre za razvoj turizma. Gre za vprašanje, ali imamo goste ali ne. Ne povzdigujemo igralništva, ampak turizem in dodatno ponudbo, saj jo potrebujejo tudi igralci. Igralnice stopajo v ozadje tudi v Las Vegasu.«
Spregovorimo o zaposlenih. Vodenje ste prevzeli pred dobrim mesecem, Sophos je prisoten nekaj mesecev. Bodo novosti kakor koli čutili zaposleni?
»Vsak menedžer si želi zadovoljne zaposlene, dobro sodelovanje med vodstvom in sindikatom in svetom delavcev. V Hitu Alpinei sodelovanje obstaja. Projekcije kažejo večje število nočitev in višje prihodke, kar pomeni, da bomo potrebovali večje število zaposlenih. Gre sicer za operativni del, ki je na plečih Sophosa, vendar zaradi povedanega možnosti odpuščanja ne vidim.«