Komunalna podjetja zadovoljna
Poslanci državnega zbora so prejšnji teden sprejeli interventni zakon o odpadni embalaži, ki ga pozdravljajo tudi komunalna podjetja na Gorenjskem.
Kranj – Državni zbor je prejšnji teden sprejel interventni zakon o odpadni embalaži in odpadnih nagrobnih svečah. Zakon predvideva, da bo država stroške za odvoz nakopičene embalaže in sveč prevzela nase, strošek pa bo imela pravico izterjati od podjetij, ki niso opravila svojega dela. Kot je poudaril minister za okolje in prostor Jure Leben, je zakon kljub svoji interventni naravi nastal v širokem soglasju z različnimi deležniki, vključno s predstavniki komunalnega gospodarstva, ki se nadejajo, da bodo z zakonom vendarle rešili težavo kopičenja odpadkov, država pa računa, da bo z zakonom rešila varnostni, sanitetni in ekološki problem, ki se vleče že več mesecev.
Za mnenje o zakonu smo povprašali tudi nekatera komunalna podjetja na Gorenjskem, ki rešitve, ki jih uvaja zakon, pozdravljajo. V Komunali Kranj menijo, da bo zakon stvari premaknil z mrtve točke, in računajo, da bodo odslej lahko odpadno embalažo sproti oddajali družbam za odpadno embalažo in se jim ta ne bo več kopičila na dvoriščih. »Predvidevamo, da bodo posamezne družbe uporabile vsa sredstva, ko bo prišlo do izterjav države za povračilo stroškov, kar se bo zopet odrazilo pri izvajalcih javnih služb. Žal nam je le to, da je bil ta zakon sprejet šele sedaj, ko je naše podjetje za potrebe nemotenega izvajanja zbiranja odpadne embalaže v letošnjem letu imelo kar 75 tisoč evrov dodatnih stroškov,« še dodajajo na kranjski komunali.
Kot pravijo v jeseniškem komunalnem podjetju Jeko, je bilo hitro ukrepanje potrebno za zmanjševanje nakopičenih količin in z njimi povezanih tveganj za okolje. »Predlagani zakon daje zakonsko podlago za interventno ukrepanje države, ki je potrebno zaradi odvrnitve tveganja za zdravje ljudi, onesnaževanja okolja, do katerega bi privedlo kopičenje komunalne odpadne embalaže in odpadnih nagrobnih sveč,« komentirajo v jeseniškem komunalnem podjetju, kjer dodajajo, da bi kasnejši sprejem zakona lahko imel nepopravljive posledice. »Zakon uvaja dobre rešitve in menimo, da bo rešitev učinkovita, saj se bodo kupi odpadne komunalne embalaže in odpadnih nagrobnih sveč odpeljali na recikliranje,« še dodajajo.
Zakon pozdravljajo tudi v Publikusu, saj se bodo rešili nakopičene odpadne embalaže v letošnjem letu, dodajajo pa, da bo glavna težava v tem, koliko časa bo trajal odvoz odpadkov. »Problematično je predvsem to, da ločeno zbrana mešana odpadna embalaža ne bo odstranjena čez noč, saj bo država morala najprej izpeljati celoten postopek izbire izvajalca po klasičnem sistemu javnega naročanja, kar pa se glede na naše izkušnje lahko zavleče za nekaj mesecev. Če nekaj rešuješ interventno, pomeni, da se je v sistemu nekaj zalomilo, tako da si v bližnji prihodnosti predvsem želimo, da bi država sprejemala kvalitetne sistemske rešitve, ki bodo preprečevale, da se zgodi situacija, ki smo ji bili in smo ji še priča na področju celovite oskrbe ločeno zbrane mešane odpadne embalaže,« pojasnjujejo v Publikusu, ki na Gorenjskem upravlja zbirni center v Suhadolah in skrbi za odvoz odpadkov v Komendi in Kamniku.