Zlatorog na muhi politike
Zaradi zahtev občinskega sveta po doslednem izvajanju Zakona o gospodarskih javnih službah turiste, ki čakajo na turistično ladjico Zlatorog, ki jo upravlja zasebnik, čakajo zaklenjena vrata na pomolu.
Ribčev Laz – Zadnje zaplete s plovnim režimom na Bohinjskem jezeru, kjer vozita dve turistični ladjici – ena v lasti občine, druga pa v lasti zasebnika Igorja Dornika, so občutili tudi turisti. V torek je skupina turistov iz Švice, ki se je želela peljati z ladjico, tako ostala pred zaklenjenimi vrati na pomolu. Vrata na pomolu je postavila Občina Bohinj, ki želi na tak način uveljaviti odlok o plovnem režimu, po katerem se prevoz oseb po jezeru lahko izvaja le prek koncesije ali režijskega obrata občine, ki že upravlja z eno od dveh turističnih ladjic na jezeru. Občina je lastniku Igorju Dorniku ponudila najem ali odkup ladjice. »Občina ponuja deset tisoč evrov za najem, spomladi pa je bilo stroškov z obnovo za trideset tisoč evrov,« pove Dornik, ki ne ve, kako bodo z zaposlenimi preživeli. Dogovor, ki je bil sklenjen z Občino Bohinj pred sprejetjem odloka o plovnem režimu, je veljaven še dve leti, v sprejemanje odloka pa se Dornik ni vključil, saj pravi, da ga o postopkih in možnosti podaje pripomb ni nihče obvestil. Dornik je še pojasnil, da je letos zaradi pogajanj z občino čakal s prevozi, a ko je z njimi začel, je občina zaklenila vrata na pomolih v Ukancu in Ribčevem Lazu. Zato zdaj opravlja le prevoze, za katere ima že podpisane pogodbe. Tako je prepeljal skupino otrok, ki so jih na ladjico naložili kar prek zaklenjenih vrat, otroci pa so med vožnjo z navdušenjem poslušali bohinjske pravljice, ki jim jih je pripovedovala Dornikova hči. Rednih potnikov pa na ladjo čez zaklenjena vrata ni sprejel, njegovo dejavnost pa so spremljali tudi občinski redarji. »Nekaterih skupin ne morem odpovedati in jih bom prepeljal, to je moja dolžnost. Sicer je moja dejavnost onemogočena,« pravi Dornik, ki pa o ozadjih prepovedi ne upa ugibati. Ocenjuje sicer, da je v ozadju najverjetneje taka ali drugačna zavist. Dornik je zaključil, da so delali kvalitetno, saj pritožb ni bilo, izvajajo tudi številne dodatne dejavnosti, kot na primer gong na Bohinjskem jezeru. »Na občini Bohinj so bili do sedaj vedno korektni, v odloku o plovnem režimu pa so na nas pozabili. Ampak mi smo zatečeno dejstvo,« pravi Dornik, ki ocenjuje, da ima župan zvezane roke.
Po informacijah župana Franca Kramarja druge možnosti občinska uprava ni imela. »Na minuli občinski seji sem predlagal dopolnitev odloka s prehodnimi določbami, ki bi odpravile te težave, a so svetniki izglasovali umik te točke in sprejeli drugačno odločitev. Mimo sklepa občinskega sveta ne morem,« pravi Kramar in dodaja, da so na občini z Dornikom vseskozi zgledno sodelovali. Kot je dejal, se je pripravljen z njim tudi še naprej pogajati in iskati rešitve, vendar trenutna situacija dopušča samo dve rešitvi – odkup ali najem ladjice, opcija pa je tudi, da bi Dornik občini ladjico dal v najem in se zaposlil na njej.
Občina bi se ob ukrepanju ob jezeru lahko soočila z drugačnimi težavami, saj gre pri postavitvi ograj po nekaterih informacijah lahko za kršitev Zakona o vodah, ki predpisuje prost dostop do vode. Vsekakor pa tovrstni zapleti tik pred poletno sezono bohinjskemu turizmu zagotovo ne koristijo.