Sto dvajset let stara Ranzingerjeva vila v središču Begunj, kjer imajo prostore in manjši lokal tamkajšnji upokojenci; domačini si želijo, da bi ostala v javni rabi. /Foto: Gorazd Kavčič

Vile za zdaj ne bodo prodajali

Domačini upajo, da bo Ranzingerjeva vila v Begunjah, ki jo je Občina Radovljica spomladi neuspešno prodajala na javni dražbi, ostala v javni rabi. Društvo upokojencev skrbi za vilo z vrtom in ima v stavbi gostinski lokal.

Begunje – Tako imenovano Ranzingerjevo vilo, ki poleg graščine Katzenstein in ruševin gradu Kamen spada med znamenitejše zgodovinske stavbe v Begunjah, je leta 1897 zgradil zdravnik Juraj Catti s hrvaške Reke. Po njegovi smrti je posestvo kupil potomec znamenitih industrialcev in lastnikov glažut, po katerem je Ranzingerjeva vila dobila ime. Po drugi svetovni je bila posest skupaj z vilo nacionalizirana, kasneje pa so bili v njej prostori knjižnice in društva upokojencev.

Zgradba, ki stoji med vrtcem in Avsenikovo domačijo v središču Begunj, ima v kleti, pritličju, nadstropju in mansardi okoli petsto kvadratnih metrov površin. Okoli vile so urejen vrt, dostopna pot in parkirišče, knjižnico pa so, ker stara stavba statično ni bila več varna, že pred leti preselili v takrat nove prostore nad gasilskim domom v neposredni bližini.

Lastnica vile, ki je sicer že dolgo potrebna temeljite obnove, je Občina Radovljica, ki je stavbo z zemljiščem spomladi po izklicni ceni nekaj manj kot tristo tisoč evrov skušala prodati na na javni dražbi, a neuspešno. Dogodek pa je domačine spodbudil k ponovnemu intenzivnejšemu razmisleku o tem, kaj si želijo v spomeniško zaščiteni stavbi, kjer ima zdaj prostore društvo upokojencev.

Domačini tako opozarjajo, da je lokacija stavbe praktična in primerna za dejavnosti, ki služijo potrebam kraja, Občina Radovljica pa po drugi strani opozarja, da so prostori za delovanje društev na voljo tudi v gasilskem domu, kjer že nekaj let gostuje knjižnica in kjer so tudi prostori krajevne skupnosti. Po dogovoru s slednjo naj bi tako občina do leta 2022 preuredila gasilski dom in v njem uredila manjšo večnamensko dvorano in društvene prostore. Svet krajevne skupnosti se je namreč jeseni odločil, da je dvorano bolje urediti v gasilskem domu kot v Ranzingerjevi vili.

»Ne vem še, kaj se bo po letu 2022 zgodilo z vilo. Najprej moramo zagotoviti pogoje za delovanje vseh društev in za njihove aktivnosti,« pravi radovljiški župan Ciril Globočnik. Predsednik Turističnega društva Begunje Peter Kolman pa pojasnjuje, da si v Begunjah želijo, da bi vila tudi v prihodnje ostala namenjena kraju in bi ji dali nove vsebine. »Je posebna stavba, ki ima svojo zgodovinsko in kulturno vrednost. Škoda bi bilo, če bi prišla v zasebne roke,« je ocenil Kolman in dodal, da bi jo lahko namenili tudi turistični dejavnosti in ji dodali vsebine, ki bi omogočale, da bi se zgradba, ki jo že vidno načenja zob časa, lahko s prihodki sama vzdrževala.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sobota, 15. maj 2021 / 08:49

Poklon babištvu in babicam

Rozalija Rajgelj z Orehka pri Kranju je avtorica zanimive in ravno izdane knjige Babice v Kranju in okoliških vaseh pred letom 1950. »Da pa moje pisanje ne bi bilo suhoparno naštevanje imen in letnic,...

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Brdo - nova prestolnica Evrope

Leto je naokoli in napočil je čas za letopis. Letopis Gorenjska 2007 je že štirinajsti po vrsti.

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Radovljičani častili Linharta

December 2006

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Slava tolarju, čast evru

Januar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Jerman med slavnimi smukači

Februar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Rusi na Jesenicah

Marec 2007