Graščina skrivala poslikave
Obnovitvena dela v Bucelleni-Ruardovi graščini potekajo v skladu z načrti. Odkrili so več stenskih poslikav, potrebna bo celovita obnova ostrešja.
Obnova graščine naj bi stala 2,3 milijona evrov, od tega je Občina Jesenice doslej pridobila 150 tisoč evrov sredstev sofinanciranja.
Jesenice – Konec avgusta se je začela obnova Bucelleni-Ruardove graščine na Stari Savi, ki je bila zgrajena leta 1938. Kot je povedala direktorica Gornjesavskega muzeja Jesenice Irena Lačen Benedičič, dela potekajo v skladu z načrti. A graščina je bila zgrajena v 16. stoletju in je šele sedaj mogoče odkriti, kaj vse skrivajo njeni zidovi. Predvsem se je doslej že pokazalo, da se je v času, ko so del graščine preuredili v stanovanja, poslabšala statika objekta. Prav tako se je pokazalo, da je streha objekta v slabšem stanju, kot so pričakovali, tako bo najbrž potrebna celovita zamenjava ostrešja. Prav tako je v stavbi še vedno prisotna lesna goba, ki jo bo treba odstraniti.
Obenem z gradbeniki so v graščini prisotni tudi restavratorji, ki sproti odkrivajo nove poslikave, ki so bile v preteklih stoletjih in desetletjih prekrite s plastmi barve. »Restavratorski načrt je bil sicer izdelan že leta 2008, ko so opravili sondiranja, zdaj pa ugotavljajo, da je poslikanih še veliko več sten. Restavratorska stroka bo odločila, kaj vse se bo ohranilo,« je povedala Irena Lačen Benedičič.
Odgovorna konservatorka obnove graščine Maja Avguštin je povedala, da so ob čiščenju sten odkrili poslikave, ki jih niso pričakovali. »So edinstvene in bodo zagotovo pritegnile zanimanje ljudi,« je dejala.
Obnovitvena dela v graščini naj bi bila zaključena leta 2020, v muzeju pa že pripravljajo tudi stalno razstavo, na kateri bodo javnosti skušali predstaviti čim več gradiva o zgodovini železarstva, s poudarkom na obdobju fužin. Za javnost bodo odprli tudi kletni del graščine. Nekaj posebnega pa bo tudi nova poročna dvorana, ki jo bodo uredili v nadstropju graščine.
Graščino je leta 1538 zgradila italijanska rodbina Bucelleni in ob njej postavila fužino, ki ji je v kratkem času prinesla precejšnje premoženje. Obrate in graščino je leta 1766 kupil belgijski trgovec Valentin Ruard. V graščini so živele tri generacije Ruardov, leta 1871 pa je lastništvo prešlo na Kranjsko industrijsko družbo. Od leta 1954 je graščina preurejena v muzej. Do 1990 je v njej deloval Tehniški muzej Železarne Jesenice, od leta 1991 pa je v njej sedež Gornjesavskega muzeja Jesenice. Danes je v njej železarski muzej s stalno železarsko in rudarsko zbirko.