Janez Zajšek ob vznožju smučišča v Mojstrani, ki ga upravlja že zadnjih / 15 let. / Foto: Gorazd Kavčič

Abraham za smučišče v Mojstrani

Smučišče v Mojstrani, ki je eno boljših malih smučišč v Sloveniji, letos praznuje petdesetletnico delovanja. Zadnja leta zanj skrbita zakonca Zajšek.

Mojstrana – Minilo bo že petdeset let, odkar so se prvič zapodili po snežnih strminah hriba tik ob vstopu v vas Mojstrana. Vse odtlej je tamkajšnje smučišče eno bolj priljubljenih manjših smučišč pri nas, primerno za začetnike, predvsem pa za družine, kar so potrdili že z več nagradami, ki jih je smučišče prejelo.

Pred petdesetimi leti so si v Turističnem društvu Mojstrana zadali, da bodo po vzoru bližnje Kranjske Gore tudi sami imeli smučišče. Iskali so primeren teren, med drugim je bil v igri tudi teren blizu skakalnice, ki jo je nekoč imel skakalec Janez Polda, a »zmagalo« je pobočje na severni strani Mežakle, na katerem smučišče leži še danes. Turistično društvo je bilo prvi lastnik smučišča, kasneje ga je kupil RTC Kranjska Gora. Slednjim so smučišče predali pod pogojem, da gospodarno ravnajo z njim in dodajo še eno vlečnico, a do realizacije tega pogoja ni nikoli prišlo. Za RTC Kranjska Gora je lastništvo prevzela družina Andoljšek iz Dolenjske, ki ima smučišče v lasti še danes, upravljata pa ga Janez in Brigita Zajšek, domačina iz Mojstrane.

Zakonca Zajšek že 15 let zagnano skrbita, da je smučišče kar se da dobro pripravljeno; ob vznožju hriba pa imata tudi manjšo brunarico, v kateri poskrbijo, da smučarji niso žejni. Kljub naravi, ki zadnja leta ne razsipava s snegom in nizkimi temperaturami, se Zajšek tudi letos, kot vsakič poprej, trudi, da bi s snežnimi topovi uspel čim prej narediti sneg. Redno skrbi za vlečnico, ki so jo domačini postavili pred petimi desetletji. Razlaga, da so mnogo sredstev in materiala zanjo prispevali v jeseniški železarni, prav tam pa so pomagali tudi pri planiranju terena in odstranjevanju drevja.

Za prihodnost si želi veliko snega in temperature pod ničlo ter primernega investitorja, ki bo obnovil nekoliko zastarelo napravo in morda dodal še kakšno. Upa tudi na sodelovanje sovaščanov, ki jih hkrati pohvali, da radi pridejo smučat na domačo strmino in vsako jesen pobirajo kamenje po hribu. Včasih so se po smučišču v Mojstrani spuščali tudi tujci, ki so bili nastanjeni v nekdanjem Hotelu Triglav, danes sem večinoma prihajajo Slovenci, predvsem iz Gorenjske in tudi Vrhnike.

Dva izmed začetnikov smučišča sta danes še med nami, in sicer Matevž Podrekar in Drago Gliha, kasneje pa se je dejavno v delovne akcije na smučišču vključil tudi Klavdij Mlekuž. Ti bodo več o zgodovini povedali 26. decembra, ko bodo v Mojstrani nazdravili abrahamu. Praznovanje bo dan po božiču zato, ker so pred petdesetimi leti vlečnico prvič zagnali prav na božično jutro, večer pred tem pa še popravljali zadnje podrobnosti na vrhnjem delu. Janez Zajšek pravi, da so domačini iskre iz strojev varilcev zamenjali za praznični ognjemet, a ti so se le trudili, da je bilo vse nared za veliko odprtje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 27. junij 2022 / 15:54

Z gora rešujejo že sto let

Člani Društva Gorska reševalna služba Kamnik so stoletnico delovanja pred dnevi zaznamovali s slavnostno akademijo in umetniško prireditvijo z naslovom Želja pomagati.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 25. februar 2009 / 07:00

Po pustu se začenja post

Postni čas bo trajal štirideset dni, do začetka velikonočnega praznovanja.

Bled / sreda, 25. februar 2009 / 07:00

Nevaren oporni zid v Zasipu

Bled – »V Zasipu je na najožjem delu poti, ki pelje na Hom, oporni zid tako poškodovan, da se lahko vsak trenutek podre. Zato naj se to čim prej uredi, da ne bomo tudi tu dočakal...

Kronika / sreda, 25. februar 2009 / 07:00

Zapor za roparje iz Romunije

Kranjsko sodišče je na zapor obsodilo tri Romune, ki so novembra lani v bližini bencinskega servisa Voklo na gorenjski avtocesti poskušali oropati nemškega državljana.

Gospodarstvo / sreda, 25. februar 2009 / 07:00

Vlada bo privarčevala 120 milijonov

Slovenska vlada je sprejela paket tridesetih varčevalnih ukrepov, s katerimi načrtuje zmanjšati javno porabo za sto do 120 milijonov evrov. Podražili bodo alkoholne pijače, tobak in naftne derivate.

Kronika / sreda, 25. februar 2009 / 07:00

Nenadoma zapeljala nasproti

V jeseniški bolnišnici je včeraj umrla 40-letna voznica iz Bohinja, ki je pri Nomenju iz neznanega razloga zapeljala na nasprotni pas in povzročila čelno trčenje.