Župan Miha Ješe in kipar Metod Frlic sta odkrila doprsni kip prof. dr. Frana Jesenka, dvanajstega po vrsti v Aleji zaslužnih Ločanov. / Foto: Tina Dokl

Zaslužni Ločan tudi Fran Jesenko

Kot dvanajsti je svoj doprsni kip v Aleji zaslužnih Ločanov dobil prof. dr. Fran Jesenko, botanik in začetnik genetike, pobudnik ustanovitve Triglavskega narodnega parka, prvi predsednik Smučarske zveze Jugoslavije, pedagog, velik ljubitelj narave in svetovljan.

Škofja Loka – Doprsni kip je delo akademskega kiparja Metoda Frlica, kamniti podstavek je z območja Triglavskega narodnega parka in je bil pripravljen že več let, saj so tudi pobudo za postavitev obeležja predlagatelji vložili že večkrat. Znamenitega Ločana, doma s Karlovca, ki je že pred stoletjem žlahtnil rastline in so njegovi dosežki primerljivi z današnjim razvojem genske tehnologije, je kot pomembnega prepoznala širša skupnost, očitno je bil bolj priznan v Sloveniji in svetu kot doma, v Škofji Loki. Ko pa so v občini spremenili pravilnik, ki točkuje pomembnost rojakov tudi po njihovih zaslugah za Slovenijo in svet, ne le za Škofjo Loko, je svoje mesto v Aleji zaslužnih Ločanov dobil tudi Fran Jesenko, je ob odkritju kipa povedal župan Miha Ješe in se zahvalil številnim pobudnikom.

Na slovesnosti ob odkritju doprsnega kipa sta o znamenitem rojaku spregovorila Marjan Luževič v imenu odbora muzeja športa in prof. dr. Marina Pintar z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Fran Jesenko je bil prvi predsednik jugoslovanske športne zveze in ima veliko zaslug za razvoj smučanja, bil je tudi velik ljubitelj gora in pobudnik nastanka Triglavskega narodnega parka. Sicer pa je bil Jesenko prvi profesor botanike na ljubljanski univerzi, tamkajšnja biotehniška fakulteta je po njem poimenovala priznanja za največje dosežke s področja biotehniških ved. Profesorica Marina Pintar, ki je tudi ena od organizatork vsakoletnega Jesenkovega popoldneva v njegovi domači Škofji Loki, je predstavila njegovo raziskovalno delo pri žlahtnjenju rastlin. S kromosomskim križanjem pšenice in rži je dobil tritikalo, posebej odporno vrsto žita, in ga tako lahko štejemo za predhodnika današnje genske tehnologije. Kot soustvarjalec TNP je zagovarjal biotsko raznovrstnost, kar kot pomembno štejemo tudi danes, vizionarska so bila tudi njegova svarila pred vplivom preveč intenzivnega kmetovanja na naravo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / četrtek, 27. december 2007 / 07:00

Dedek Mraz obiskal najmlajše

Na polovici sezone smo v NK Velesovo z rezultati zadovoljni, seveda pa si želimo še večjih uspehov, za kar bo potrebno še veliko trdega dela.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 2. julij 2018 / 17:11

Avstrijska nadvlada v Lipu Bohinj

Skupina Hasslacher je nedavno prevzela stoodstotno lastništvo podjetja Lip Bohinj.

Gospodarstvo / ponedeljek, 2. julij 2018 / 17:09

Semenarna vabi na Ptuj

Ptuj – Semenarna Ljubljana vabi na dneva odprtih vrat v Selekcijsko-poskusni center na Ptuju (Ob Dravi 5a), ki bosta v petek in soboto, 6. in 7. julija. Organizirani ogledi bodo ob 10. in 17. uri....

Kronika / ponedeljek, 2. julij 2018 / 15:50

Ne bodite žrtev direktorskih prevar

Policija svari podjetja in organizacije pred novo nevarnostjo t. i. direktorskih prevar, ki jih izvajajo spletni goljufi.

Gospodarstvo / ponedeljek, 2. julij 2018 / 15:50

Socialna, a tudi tržna podjetja

Število socialnih podjetij se je v Sloveniji od leta 2015 povečalo skoraj za štirikrat, z novelo zakona o socialnem podjetništvu pa želijo še pospešiti njihovo nastajanje.

Jezersko / ponedeljek, 2. julij 2018 / 15:49

Obnavljajo državno cesto skozi Jezersko

Jezersko – Na Jezerskem poteka rekonstrukcija okoli tristometrskega odseka državne ceste skozi središče. Naložbo, vredno okoli pol milijona evrov, v sodelovanju z občino vodi država. Ob urejanju ce...