Vintgar gre v filharmonijo
Kvintet Vintgar bo januarja prihodnje leto s slavnostnim koncertom obeležil prvih pet let obstoja. Pred dnevi si je peterica izvrstnih pevcev že pripravila prvo darilo. Na nedavnih regijskih Sozvočenjih so prejeli glavno nagrado – nastop na sklepnem koncertu 8. decembra v Slovenski filharmoniji v Ljubljani.
Blejska Dobrava – Vsako leto se po tem, ko je pomladi na sporedu državno zborovsko tekmovanje Naša pesem, jeseni odvije še šest regijskih pevskih srečanj Sozvočenja, ki jih organizirana JSKD. Ta so namenjena tematsko obarvanim nastopom, s katerimi naj bi pevski sestavi prikazali ustvarjalne zamisli, s katerimi lahko na različne načine obogatijo skladbe. Nastopajoče za regijska srečanja, gorenjsko je bilo na Martinovo nedeljo v Škofji Loki, je letos izbral skladatelj in zborovodja Ambrož Čopi. Selektor je na srečanju spremljal tudi njihove nastope in najboljšim podelil več nagrad. Za glavno nagrado in s tem zagotovljen finalni nastop, ki bo 8. decembra v počastitev svetovnega dneva zborovskega petja v veliki dvorani Slovenske filharmonije, je izbral Kvintet Vintgar, ki je nastopil s tematsko zaokroženim ciklom štirih skladb pod skupnim naslovom 4 otroške za 5 mož. Čopi je posebno pozornost posvetil idejam, ki so segale iz običajnih okvirov – in tak je bil tudi koncept nastopa Kvinteta Vintgar, v katerem pod umetniškim vodstvom Luke Černeta (2. tenor) prepevajo še Maks Marion (1. tenor), Ambrož Černe (bariton), Andrej Černe (basbariton) in Matej Kocen (bas). Njihovo idejo je opisal kot konceptualno dovršeno in premišljeno, njena rdeča nit pa je na prepričljiv in hudomušen način od začetka do konca nastopa pritegnila pozornost slehernega poslušalca.
»Inspiracijo za našo temo sem dobil ob prepevanju pesmi s svojim še ne triletnim sinom Julijem. Znane otroške in slovenske ljudske pesmi pojemo, ko so otroci majhni in ob spremljanju njihovega razvoja vse do odraslosti. Potem se njihova vloga obrne, saj postanejo starši in cikel se ponovi. Kadar staršev ni doma, vlogo bralcev pravljic in sopevcev prevzameta babica in dedek. Zato sem razmišljal o ohranjanju otroških pesmi, predvsem pa o njihovi preobrazbi, da bi jih izvedla odrasla moška zasedba. Seveda na bolj kompleksen način, a vendarle s prepoznanim osnovnim namenom in melodijo,« osnovno idejo za zaključen tematski sklop pesmi opisuje Luka Černe.
Kvintet je k sodelovanju povabil mlada skladatelja Barbaro Grahor in Sama Vovka, ki sta pripravila štiri novitete. Skladbo Ua, Ua (Metuljček cekinček), v kateri opisuje prve stike otroka z glasbo, je po Janezu Bitencu zapisal Samo Vovk. Pevci so pri tem uporabili tudi Orfove inštrumente in otroške ropotulje. V drugi skladbi z naslovom Ekate pekate gre za izštevanko, katere besedilo je skladatelj spretno zapisal kot prelivanje ritmičnih vzorcev, v katerih je moč zaznati tudi vokalne perkusije. Bitenčevo Naša četica koraka je priredila Barbara Grahor, ki je v izvajanje pesmi vključila tudi dramske vložke, v katerih ne manjka humorja in sproščenosti. Zadnja skladba Deda, vzemi si očala, pod katero se je znova podpisal Samo Vovk, pa zaokrožuje temo in z njo celoten nastop kvinteta. »Uvrstitev na finalni koncert nam veliko pomeni, zagotovo pa je potrditev zamisli, kako naj v ideji, konceptu in realizaciji Sozvočenja izzvenijo. Seveda pa gre tudi za potrditev nas, pevcev, da se z zamišljenim poistovetimo, prav tako pa stroke in javnosti, ki priznavata, da smo ubrali pravo pot. Posebna čast nam bo seveda nastopiti v Slovenski filharmoniji,« je povedal najstarejši od petih pevcev, predsednik kvinteta Andrej Černe.
Kvintet Vintgar je v nedeljo navdušil v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma, kjer je sodeloval s priznanimi zasedbami na Gala večeru Radia Ognjišče, ki je bil letos med drugim namenjen spominu na glasbo Lojzeta Slaka. Že 15. decembra se bodo pevci predstavili na festivalu malih pevskih skupin v Kranju, januarja prihodnje leto pa jih čaka veliki nastop ob petletnici delovanja, ko bodo na oder stopili skupaj s Prifarskimi muzikanti.