Pisan otroški svet
V galeriji Stara pošta so od minulega četrtka na razstavi z naslovom Pisana otroška paleta na ogled likovna dela učencev Osnovne šole (OŠ) Orehek.
»Otroci so pisani, vse jih zanima, zato je taka tudi razstava,« je ob odprtju razstave poudarila učiteljica likovne umetnosti na OŠ Orehek Marija Draksler. Svoja dela predstavlja 28 učencev od tretjega do devetega razreda, ki so ustvarjali v najrazličnejših tehnikah, pri čemer so za motiv najpogosteje izbrali tihožitje s sončnicami in bučkami ter starimi predmeti, pogosti so še portreti ter motivi živali in pokrajine. Odprtje razstave so s svojim nastopom popestrili učenci Nika Rode, Maruša Zevnik in Bor Gorjanc.
K pripravi razstave je učence in njihove mentorje povabila lastnica galerije Stara pošta Barbara Gorjanc, ki so jo slike učencev navdušile. »Slike so pisane, živahne in vesele kakor vi,« je poudarila ob odprtju razstave. Učenci z Orehka se sicer na samostojni razstavi v Kranju predstavljajo že drugič, je pojasnila Marija Draksler. »Za tokratno razstavo smo začeli risati že v prejšnjem šolskem letu in septembra nadaljevali, otrok pa nismo želeli obremenjevati ne s tehniko ne z motivi.« Pri tem so jim zato prepustili popolnoma proste roke. Tako so dobili izredno pester nabor kakovostnih izdelkov, med katerimi so brez težav izbrali nekaj najboljših. »Svojo priložnost za predstavitev bi jih sicer dobilo še več, če ne bi bili omejeni z razstavnimi stekli.« Zato je imela komisija v sestavi Marija Draksler, Marija Perdih in Jurij Jurgele nadvse težko delo, saj kot so poudarili, ni omejena otroška domišljija, ampak razstavni prostor. Razstava je tako pisana, kot je pisan jesenski čas, ki slovi po svojih prelivajočih barvah, so še poudarili ob razstavi in pojasnili: »Učenci so slikali s pastelnimi in tempera barvicami, risali so v tehniki svinčnika in oglja, med grafičnimi tehnikami pa so izbrali šablonski tisk.« Obiskovalci Stare pošte imajo zdaj z razstavo še dodaten razlog, da se v višja nadstropja povzpnejo po stopnicah namesto z dvigalom, po poti pa uživajo v pisanem svetu otroške domišljije.
Razstavo si bo mogoče ogledati približno mesec dni, nato pa jo bodo po besedah Marije Draksler prestavili v šolo, kjer bodo lahko še razširili nabor sodelujočih razstavljavcev.