Žičničarji čakajo zimo
Slovenski žičničarji so potegnili črto pod rekordno poletno sezono, z mislimi pa so že v zimski. Večina smučišč pričakuje, da bo prve smučarje sprejela konec novembra ali v začetku decembra.
Krvavec – Slovenski gorski centri so znova zabeležili rekordno poletno turistično sezono. Po besedah predsednika Združenja slovenskih žičničarjev GIZ Ernesta Kovača je bilo poletje rekordno tako po prilivih kot po obisku. Od maja do oktobra so v 15 centrih z žičniškimi napravami opravili približno 1,4 milijona prevozov in zabeležili okoli osemsto tisoč obiskovalcev, kar v primerjavi z lansko sezono pomeni približno dvajsetodstotni porast.
Včasih na morje, danes v gore
Gorski centri tako postajajo pomemben generator turističnih nočitev v državi, poudarja Ernest Kovač. Gorske občine danes pri nas ustvarijo okoli 35 odstotkov vseh turističnih nočitev, od tega jih je kar osemdeset odstotkov nastalo v tistih občinah, kjer delujejo gorski centri z žičnicami. »Če je nekdaj veljalo, da je bil letni dopust rezerviran za morje, danes ni več tako, zato razvijamo celostno ponudbo,« pravi Kovač. Kot zanimiv primer navaja gorski center Straža Bled, kjer so denimo letošnjega avgusta z žičnico prepeljali trideset tisoč izmed 72 tisoč vseh gostov, ki so obiskali Bled. Še bolje je v Bohinju, kjer se je skoraj 42 tisoč od 57 tisoč gostov peljalo z žičnico.
Najpomembnejši aktivnosti v poletni sezoni predstavljata pohodništvo in kolesarstvo. Kot je poudaril direktor združenja Pohodništvo in kolesarjenje GIZ Marko Lenarčič, je letošnja poletna sezona prinesla porast nočitev v specializiranih namestitvah za pohodnike v povprečju za 15 odstotkov, v specializiranih namestitvah za kolesarje pa v povprečju za dvajset odstotkov.
Gorski centri v poletni sezoni sicer ustvarijo med deset in 15 odstotkov vseh turističnih nočitev, preostanek ustvarijo pozimi. Če so zaradi ugodnih vremenskih razmer večji centri lani prve smučarje sprejeli že sredi novembra, se bo letos smučarska sezona začela nekoliko kasneje. Večina jih namreč pričakuje, da bodo proge za smučarje pripravljene v zadnjih dneh tega ali v začetku prihodnjega meseca.
Pet milijonov za investicije
Slovenski žičničarji so za investicije tokrat namenili okoli pet milijonov evrov, od tega so največ, kar 1,7 milijona evrov, v tehniko zasneževanja in druge posodobitve smučišča namenili na Mariborskem Pohorju, med pomembnimi investicijami na Gorenjskem, o čemer smo v Gorenjskem glasu že podrobneje pisali, pa velja posebej omeniti predvsem zamenjavo stare žičnice v Kranjski Gori in gradnjo nove na Voglu.
Kot pravijo v združenju žičničarjev, so veliko pozornosti namenjali izboljševanju varnosti žičniških naprav. »Lani smo zabeležili manj kot 0,5 promila poškodb, kar pomeni, da so slovenska smučišča varna,« pravi Kovač.
Gorski centri pa bi na bele strmine radi privabili več mladih, saj opažajo, da se populacija smučarjev stara. Zato sodelujejo tudi s smučarskimi zvezami Slovenije in Hrvaške, s čimer omogočajo mladim smučarjem treninge v gorskih centrih. Prav v sredo so na Krvavcu podpisali tudi novo pogodbo o sodelovanju s Smučarsko zvezo Slovenije, povezali pa so se tudi s smučarskim središčem Jahorina, kjer bodo odslej imetniki družinske sezonske vozovnice trikrat smučali brezplačno.