Na obisku v destilarnah
V deželi viskija (4)
Viski je prepoznaven turistični produkt Škotske, kar obiskovalec spozna že na letališču v Edinburgu ali Glasgowu, kjer ga ob prihodu pozdravijo polne police te pijače. A preden se odločimo za nakup ene od njih, se s pestro paleto okusov, ki jih ponuja škotski viski, velja pobliže spoznati – najbolje kar v destilarnah.
Skoraj vsaka za nekaj deset evrov ponuja vodene oglede, ki jih dodatno popestrijo sproščeni vodiči, ki svoje znanje o pridelavi viskija začinijo z zvrhano mero zdravega škotskega humorja.
Izbira je velika. Po pridelavi viskija je Škotska razdeljena na pet regij, v vsaki pa pridelujejo pijačo, ki se po karakteristikah in okusu precej razlikuje med seboj. Ljubitelji močnejših, dimljenih viskijev bodo uživali na otoku Islay, tisti, ki prisegajo na mehkejšo pijačo, pa se bodo bolj domače počutili v destilarnah Škotskega nižavja. V regiji Speyside boste v radiu le kakšnih tridesetih kilometrov našli petdeset destilarn, med njimi tudi znamenite Glenlivet, Glenfiddich ali Macallan. Slednja zaradi svoje prestižnosti za marsikoga predstavlja Rolls Roycea med viskiji in je na nedavni dražbi za steklenico iz leta 1926 iztržila milijon funtov.
Ker so ogledi destilarn precej oblegani, si vsaj za najbolj znane velja urediti vnaprejšnjo rezervacijo. Toda obiska so vredne tudi bolj butične destilarne. Ena takšnih je Oban, ki deluje od leta 1794 in velja za tretjo najstarejšo na Škotskem. Ob njej je vzniknilo istoimensko obmorsko mesto, zaradi česar se destilarna ni mogla širiti, in kot nam je razložil naš vodič Kyle, je prav to tudi razlog, da spada med najmanjše na Škotskem. Letno proizvedejo namreč le 670 tisoč litrov viskija. Na ogledu so nas popeljali skozi postopek pridelave – od mletja ječmena, do sušenja, ki včasih poteka s šoto, kar nekaterim viskijem da izrazito dimljen okus, do končnega procesa destilacije in staranja v sodih. Na koncu pa nas je čakala še pokušina. Vsekakor odličen način za zaključek našega potovanja po tej lepi deželi, ki je na svojo zgodovino in kulturo, ki jo v veliki meri pooseblja tudi viski, upravičeno ponosna.
Če za žganje včasih pravimo, da »eks« velja, to nikakor ne drži za kozarček dobrega viskija, za katerega si domačini vzamejo čas in v njem uživajo. Viski je eden najprepoznavnejših izvoznih artiklov te dežele, ki daje kruh štirideset tisoč zaposlenim po vsej Veliki Britaniji, od tega sedmim tisočim le na škotskem podeželju. Industrija je lani beležila 4,4 milijarde funtov prometa, po celem svetu pa so prodali več kot 1,2 milijarde steklenic te pijače. (Konec)